Zdroj: Friedl Steinwerke GmbH

Vytvorte si svoju vysnívanú záhradu s dlažbovými, múrovými a kvádrovými tvarovkami. Tipy na realizáciu vjazdov a terás

22. 06. 2022 Zdieľať

Vďaka širokej ponuke dlažbových tvaroviek, terasových dosiek, plotových a múrových tvaroviek, kvádrových tvaroviek a schodov od firmy Friedl Steinwerke si môžete vytvoriť svoju záhradu snov.

Na čo však treba dbať pri výbere produktov?

Farba

Výhodou tieňovaných dlažbových tvaroviek na vjazdoch je, že sú na nich menej viditeľné stopy po pneumatikách a iné druhy znečistenia. Na svetlých jednofarebných tvarovkách je takéto znečistenie viac viditeľné. Farba terasových dosiek ovplyvňuje ich schopnosť akumulovať slnečné teplo – svetlé dosky teplo odrážajú, zatiaľ čo tmavé ho akumulujú, a tak ho dokážu dlhšie uvoľňovať. Firma Friedl Steinwerke ponúka viac ako
55 štandardných farieb – od sivých cez jemné žlté až po harmonické červenohnedé odtiene.

Sivá dlažba na terase rodinného domu s bazénom

Veľkosť tvaroviek

Najmenšia zjazdná dlažbová tvarovka od firmy Friedl Steinwerke má rozmery 7,8 x 7,8 cm, najväčšia zjazdná doska 90 x 60 cm a medzi nimi je v ponuke nespočetné množstvo formátov. Ak si pre súkromný vjazd vyberiete jeden formát, ideálnym spôsobom kladenia je polovičné presadenie, aby sa zabránilo posunu produktov pri jednostrannom zaťažení. Pri realizácii terás sú momentálne v trende veľké formáty. Firma Friedl Steinwerke ponúka terasové dosky až do veľkosti 90 x 90 cm. Odporúča sa kladenie v krížovej väzbe.

Sivá dlažba na terase rodinného domu

Zdroj: Friedl Steinwerke GmbH

Štruktúrovanú plochu alebo zaujímavý vzor škár najjednoduchšie dosiahnete takzvanou kombinovanou dlažbou. Kombinovaná dlažba pozostáva z tvaroviek s rôznou dĺžkou. Automaticky dostanete namiešané rozličné veľkosti tvaroviek, ktoré sa potom nepravidelne ukladajú do pásov.

Sivá dlažba na terase rodinného domu

Zdroj: Friedl Steinwerke GmbH

Zaťažiteľnosť

Budete po danej ploche jazdiť iba osobným automobilom alebo očakávate aj dodávky ťažkými vozidlami, napr. transport paliva, odvoz odpadu atď.? Podľa toho si vyberte vhodné tvarovky s dostatočnou zaťažiteľnosťou.

Sivá dlažba pred moderným rodinným domom

Zdroj: Friedl Steinwerke GmbH

Videonávody na správne kladenie dlažby

Aby ste sa z vydláždenej plochy mohli tešiť čo najdlhšie, musia byť tvarovky a dosky správne položené. Neodborné kladenie môže spôsobiť škody. Pokyny na správne kladenie dlažbových tvaroviek bez väzby a terasových dosiek s väzbou nájdete vo videonávodoch firmy Friedl Steinwerke na www.kamenarne.sk.

Plot a múr dajú záhrade ten správny rámec

K dlažbovým tvarovkám a terasovým doskám sú k dispozícii aj ladiace plotové a múrové tvarovky v mnohých farbách a dizajnoch. Možno ich osadiť ako plot so stĺpikmi alebo ako záhradný múr. Na redukciu vápenných výkvetov, ktoré spôsobuje prenikajúca voda, je potrebné pri ukladaní tvaroviek dbať na použitie mrazuvzdorných lepidiel, malty a škárovacích materiálov atď. s obsahom trasu.

Sivý plot z tvaroviek

Zdroj: Friedl Steinwerke GmbH

Inšpirujte sa na www.kamenarne.sk a premeňte svoje sny o záhrade na realitu.

Zdroj: PR článok Friedl Steinwerke GmbH

Kategória: Záhradné stavby
Tagy: dlažby exteriérové dlažby ploty schody terasové platne tvarovky
Zdieľať článok