Zdroj: istock.com

Aké schodisko zvoliť do domu

25. 05. 2021
Zdieľať

Hlavnou funkciou schodiska je prekonanie výšok v dome. Architekti a dizajnéri mu ale pridali ešte jednu funkciu. Estetickú. Podľa nich nemusia byť schody len strohým a nevýrazným prvkom v interiéri. Práve naopak. Treba na ne poukázať.

Levitujúce schody

Obľúbeným stvárnením schodiska sú schody vsadené do steny. Veľmi často sa používajú v moderných priestoroch obývacej izby. Tým, že nemajú typickú konštrukciu, v priestore nezavadzajú. Na prvý pohľad sa môžu zdať nebezpečné, ale pri správnom výbere madla a zábradlia si na ne zaručene rýchlo zvyknete.

Levitujúce schody

Zdroj: istock.com

Elegantné schody

Jemné a zaoblené línie schodiska sú jedným zo znakov elegancie.  V súčasnosti nie sú až tak často používané, preto ich výber v interiéri zaručene zaujme. Eleganciu viete dosiahnuť hlavne správnym výberom povrchovej úpravy schodov a zábradlia. Najlepšie na schodoch vynikne drevo alebo kameň. Tento materiál voľte precízne. Kameň, ako napríklad žula alebo mramor, vyzerá fantasticky, ale pri používaní bude stále chladný a klzký. Najelegantnejšou voľbou zábradlia je biele stenové zábradlie. Táto možnosť je však náročná na výrobu a nie zrovna lacná. Lacnejšou, ale rovnako krásnou, možnosťou je použitie dreveného zaobleného zábradlia. S lesklým náterom zaručene dosiahnete luxusný nádych.

Elegantné schody

Zdroj: istock.com

2 v 1

Ako efektívne využiť priestor pod schodiskom? Jednoducho z neho vytvorte úložný priestor. Z prázdneho miesta pod schodami vám vznikne množstvo odkladacieho priestoru. Môžete to využiť ako knižnicu, galériu rodinných fotiek alebo výstavu suvenírov z dovoleniek. Výhodou takéhoto schodiska je, že v priestore zmizne. Každý návštevník sa upriami na zaujímavú knižnicu a schody sa stanú jej nenápadnou súčasťou.

Prečítajte si tiež
Ako nalepiť koberec na schody
schody s úložným priestorom

Zdroj: istock.com

Špirálové schodisko

Špirálové, alebo slangovo povedané ,,točité“, schody sú ideálnou voľbou do miestností, kde by obyčajné schody zaberali príliš veľa miesta. Nie sú často používané v domácnostiach s malými deťmi a väčšinou slúžia ako doplnkové. Všetko však závisí od ich veľkosti a priechodnosti. Menšie a užšie sa používajú v mezonetových bytoch, pri výstupe do podkrovia alebo na terasu. Širšie a mohutnejšie však môžu bez problémov slúžiť ako hlavné schodisko objektu. Ak túžite po netradičnom a zaujímavom schodisku, toto je správna voľba.

točité schody v obývačke

Zdroj: istock.com

Prečítajte si tiež
Víťazný mezonet, v ktorom nie je núdza o neopozerané nápady

Nina Macáková
Foto: istock.com

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: schodiská schodiskové zábradlie schody
Zdieľať článok

Diskusia