Sympatický bungalov v štýle architektonickej moderny
Ako šperk v inak neveľmi cennom náhrdelníku novostavieb rodinných domov v satelite hlavného mesta pôsobí rodinný dom od architekta Maroša Fečíka. Vďaka tempu, ktorým tento architekt každý rok ako koráliky navlieka na šnúru nenápaditej prímestskej zástavby jeden-dva krásne domy, sa aspoň časť atraktívneho prostredia mení na ozajstnú šperkovnicu.
Približne pred rokom sme vás pozvali na návštevu do domu s prekvapením, do domu so živým srdcom vnútorného átria. Už vtedy nám architekt prisľúbil pozvanie do ďalšieho z „jeho“ domov opodiaľ. Do stavby, ktorá sa práve vtedy obliekala do plášťa z poctivého dreva, lesklého plechu a neprávom opomínaného cembonitu. Dom, ktorý nezaprie originálny rukopis svojho autora, tentoraz pripravil trošku iné prekvapenie.
Pod dubmi
Na prvý pohľad upúta celkové riešenie priestoru vymedzeného okolitými pozemkami, akýsi miniurbanizmus prostredia. Niekoľko susedov sa už pri nákupe pozemkov spojilo, vďaka čomu majú ich domy dostatok miesta, môžu pokojne dýchať. Stavby sa nemusia uskromňovať dispozíciou, architekti, ktorí riešia ich výslednú podobu, môžu premyslene komponovať vzťahy medzi jednotlivými budovami. Susedia si tak nepozerajú pod pokrievku, ale ani si nerobia typické susedské schválnosti. Výsledkom je akási štvrť vo štvrti, kde platí chlapské slovo a susedné pozemky nemusí deliť dvojmetrový ostnatý plot.
Ešte skôr ako prijmeme pozvanie sympatickej majiteľky (a odmietneme na teplej drevenej podlahe zbytočné, obligátne papuče), nás prvé kroky vedú do záhrady. Jej budúcu podobu si môžeme zatiaľ len predstavovať, dominanty v podobe dvoch vyrastených dubov však dávajú tušiť, že známe porekadlo „postav dom, zasaď strom“ bolo v tomto prípade naplnené až po okraj. Majitelia sa navyše jasne prihlásili k podobe modernej záhrady, ktorá má domácim slúžiť, a nie naopak.
Stavba samotná sa už na prvý pohľad hlási k architektonickej moderne. Konštrukčným materiálom je betón, i keď kvôli lepším tepelno technickým vlastnostiam je ukrytý za izoláciou a zvoleným fasádnym materiálom. Okrem spomínaného sivého cembonitu sa pod charakter domu podpisuje prírodná kresba impregnovaných fasádnych dosák z dreva ipe. Postupné „striebrenie“ stavby patrí medzi najvďačnejšie vlastnosti tohto unikátneho materiálu…
Proti priamym lúčom ranného slnka stavbu chráni efektný betónový „šilt“, doska, ktorá tvorí výrazný horizontálny prvok takmer celej fasády vystavenej slnku. |
Dom s osou
Dom má ľahko čitateľnú pozdĺžnu dispozíciu. Os domu tvorí spojovacia chodba, orientovaná od juhozápadu na severovýchod. Do takmer tradične poňatej haly ústia všetky miestnosti. Za južným svetlom sa otáčajú detské izby a najmä priestranná obývačka, obslužné miestnosti, spálňa rodičov, kuchyňa a hosťovská garsónka sú orientované na severozápadnú fasádu. Garsónka je akousi pridanou hodnotou: „Pôvodne nebola v pláne,“ opisuje majiteľka, „až v priebehu projektovania sme zistili, že potrebujeme takmer samostatnú bytovú jednotku – pre návštevy a podobne“ Základným, určujúcim prvkom celého návrhu bolo svetlo: „Chceli sme priestranný a najmä svetlý dom s jednoduchým členením,“ dodáva majiteľka. „Predtým sme bývali v klasickom mestskom byte, takže pocit voľnosti a priestoru bol našou základnou požiadavkou,“ pokračuje. Preto neprekvapí, že zvyčajne na samý okraj pozornosti odsúvaná miestnosť – chodba – bola vytvorená s výnimočným citom pre detail. Šatníkové skrine si našli miesto v samostatnej miestnosti pri vstupe, chodba samotná – to je veľkoplošnými oknami lemovaná galéria, ktorá sa zatiaľ zaobíde len s hrou svetla a tieňa na najdlhšej stene.
Našej pozornosti nemôže uniknúť obývačka otvorená na tri strany. Architekt ju z už spomínaných dôvodov otvoril prekvapujúcim smerom – nehľadí priamo na najbližších susedov, ale do blízkeho lesa a na príjazdovú cestu. I bez zatiahnutia obligátnych žalúzií v nej preto nehrozí strata pocitu súkromia a zároveň naplno využíva vlastnosti pozemku. Treťou stranou sa obývacia miestnosť otvára do menšej, zadnej záhrady s náznakom akéhosi zálivu, átria, ktoré na svoje dokončenie ešte len čaká. Potom bude slúžiť ako pred priamym svetlom chránená vonkajšia terasa či letná jedáleň.
Neveľká kuchyňa síce netvorí s obývačkou jeden celok, hranica medzi pracovným a odpočinkovým priestorom je jasne definovaná hlavnou komunikačnou tepnou chodby, vďaka bezprostrednej blízkosti oboch miestností však domácemu šéfkuchárovi nehrozí pocit izolácie. Ostatné, detské izby sú radené za sebou, ako kupé. Zariaďovanie každej z nich potom predstavuje výzvu pre domácich, ktorí najlepšie poznajú potreby a túžby svojich ratolestí.
V hlavnej úlohe svetlo – vďaka otvoreniu na všetky svetové strany, svetlíkom i z dvoch strán zasklenému hornému podlažiu je prirodzené svetlo hlavným dekoračným prvkom interiéru. | Ľahké liatinové schodisko opticky nezaberá takmer žiadny priestor. Podľa architektovho návrhu perforovaná kovová podlaha galérie zase slúži ako ďalší z tvorcov svetelných efektov. |
Na posede
Charakteristickou črtou domov Maroša Fečíka sú… rozhľadne. Rovinatý pozemok neposkytuje veľa možností pracovať s výhľadmi do okolia, investori spolu s architektom majú navyše spoločnú lásku k prízemným stavbám, ktoré si nekladú za cieľ ohromiť svojou mohutnosťou. Fečíkove stavby využívajú zámernú členitosť fasád a rôznorodé fasádne materiály na to, aby opticky rozbili pomerne veľký objem stavby. Priehľady naprieč stavbou a na viac strán otvorené miestnosti rodinný dom začleňujú do prostredia.
Pracovňa na poschodí ponúka úžasný výhľad do okolia. | Hlavná chodba sa tiahne pozdĺž celej dispozície. Kvôli tepelnej pohode je členená dverami na viac častí. Tá vstupná pripomína veľkorysú galériu. |
Aj tento rodinný dom by bol prízemný: „Požiadavka na bezbariérovosť bola možno rovnako dôležitá ako naša túžba po otvorenom priestore,“ hovorí majiteľka. Napriek tomu investori neodolali a ich stavbu snov korunuje kapitánsky mostík, pracovňa či spálňa s výstupom na plochú strechu – skutočné lovisko unikátnych výhľadov. Za dobrého počasia ponúka napríklad šancu opticky skontrolovať stav rannej zápchy na neďalekej diaľnici… Kapitánsky mostík, ako sme pracovňu prekrstili počas našej návštevy, však, samozrejme, ponúka i omnoho romantickejšie spôsoby využitia. Točité schodisko a galériu zjednocuje použitý materiál – kov – s efektnou perforáciou, ktorá na stene obývacej izby rozohráva lúče popoludňajšieho slnka do priam umeleckých abstraktných tieňohier.
S úlovkom výhľadov
Po krátkej návšteve odchádzame spokojní. S prekvapením zisťujeme, že napohľad členitá stavba môže byť vlastne mimoriadne jednoduchá, priam intuitívna. Svojim majiteľom nekladie žiadne podmienky, nepredpisuje im spôsob ako žiť, práve naopak – slúži ich presne špecifikovaným potrebám. No a vďaka unikátnym výhľadom sme aj bohatší o niekoľko nových pohľadov na krajinu v meste blízkom a známom. Aj po viac ako tridsiatke rokov strávených v našej metropole zisťujeme, že nové dojmy a pekné domy sa môžu ukrývať aj vo veľmi nečakaných lokalitách.
Maroš Fečík (1972)
|