Z čoho rekonštruovať? (3. časť – Keramické tvarovky)
Tento stavebný materiál má najdlhšiu tradíciu a overenú kvalitu. Nepálené tehly sa na stavbu používali už 15 000 rokov pred n. l. v Malej Ázii (na území dnešného Turecka). Vykopávky pálených tehál z obdobia 7 000 rokov pred n. l. sa našli v oblasti Mezopotámie (dnešného Iraku). Na Slovensku najstaršie tehly pochádzajú z 1. storočia n. l. Prvé pálené tehly sa u nás začali ručne vyrábať na prelome 14. a 15. storočia n. l. Koncom 19. storočia boli na Slovensku pálené tehly a škridly hlavným stavebným materiálom.
Za posledné polstoročie prešli klasické tehly veľkým vývojom a terajšie keramické tvarovky majú už veľmi málo spoločné s tými historickými. Samozrejme, surovina, z ktorej sa vyrábajú, ostáva rovnaká. Je to zmes tehliarskej hliny – ílovcov, ľahčív a vody. Jednotlivé zložky sa v správnom pomere dôkladne premiešajú a vytvarujú do požadovaného tvaru. Vypaľujú sa pri teplote 900 až 1200 °C.
Tehly majú väčšiu hmotnosť, približne 750 až 1100 kg/m3 podľa typu, vysokú pevnosť a únosnosť. Sú veľmi dobrým tepelným izolantom s výbornou tepelnou akumuláciou. Preto budova postavená z tehál v zime pomalšie chladne a v lete sa interiéry neprehrievajú.
Nevýhodou tohto materiálu je krehkosť. Tvarovky sa nedajú dobre opracúvať, lebo sa štiepia. Preto treba rátať aj s polovičnými alebo tretinovými rozmermi tehál. Pri vytváraní prestupov a drážok treba byť veľmi opatrný. Vyžadujú mokrý proces murovania a omietania. V súčasnosti sú veľmi obľúbené keramické tvarovky s perom a drážkou, ktoré presne zapadajú do seba. Pri ich realizácii sa spotrebuje menšie množstvo malty, skráti sa tak výstavba a spotrebuje aj menšie množstvo spojovacieho materiálu. Tým, že sa zmenšia styčné škáry, obmedzí sa vznik tepelných mostov, čím sa zlepšia tepelnoizolačné vlastnosti. Výrobcovia ponúkajú široký sortiment stavebného materiálu, z ktorého možno postaviť kompletnú stavbu – tvarovky na obvodové steny, vnútorné nosné a nenosné murivo, preklady, stropy, dlaždice, strešnú krytinu, lícové tehly.
Využitie keramických tvárnic na rekonštrukciu závisí od ich hmotnosti a možnosti zaťaženia rekonštruovanej stavby. Vhodné sú najmä pri rozširovaní rodinného domu, výmene stropu, nadstavbe, budovaní interiérových stien. Medzi keramické tvarovky môžeme zaradiť aj široký sortiment strešných krytín. Lícové tehly pôsobia efektne aj v interiéri.
Ostatné stavebné materiály
Sklobetón
. Sklenené tvárnice, spájané cementovou maltou, sú veľmi vhodné na presvetlenie miestností bez priameho osvetlenia. Vyrábajú sa v rozličných farbách, hrúbkach a veľkostiach. Zaujímavosťou je, že sa vyrábajú aj nepriestrelné sklenené tvárnice do kalibru striel 9 mm. Sú odolné proti vode, ľahko sa čistia. Pri ich výbere treba prihliadať na svetlú výšku miestností, lebo ich nemožno opracovať. Ako je známe, sklo je nenasiakavé a malta bude schnúť pomaly. Preto treba s tvárnicami pracovať na etapy. Pomedzi tvárnice sa vkladajú vodorovná a zvislá výstuž.Nevýhodou sklobetónoých priečok je, že sa do nich nedajú umiestniť inštalačné rozvody. Využijeme ich napríklad na presvetlenie hál, chodieb, kúpeľní. Možno vybudovať celú zasklenú priečku alebo jednoducho urobiť iba niekoľko radov.
Sadrové tvarovky. Podobné využitie ako pórobetón majú aj sadrové tvarovky. Nie sú však dobrým izolantom hluku. Nemajú ani veľkú pevnosť a sú vhodné najmä na budovanie vnútorných priečok.
Systém strateného debnenia. Základným prvkom tohto systému sú duté tvarovky z drevoštiepky – zmesi drevotriesky zo smrekového dreva a z cementu s vodným sklom. Vyrábajú sa aj z polystyrénu a jeho modifikácií. Tvarovky sa ukladajú na seba tak, aby vytvorili jeden súvislý vertikálny otvor, do ktorého sa vloží betonárska výstuž a zaleje betónom. Tvarovky sú ľahké, dobre sa opracúvajú. Sú veľmi dobrým tepelným a zvukovým izolantom a vďaka železobetónovej výstuži sú pevné. Ich nevýhodou je, že sa nedá do nich zasahovať dodatočne. Sú vhodné na vybudovanie prístavby rodinného domu.
Skôr než si vyberiete
Pri výbere materiálu na rekonštrukciu si musíme uvedomiť, že alfou a omegou bezpečného bývania je bezchybná statika. Pri nadstavbe, rozšírení alebo rekonštrukcii vždy treba skontrolovať základové konštrukcie, obvodový plášť, stropy, vnútorné nosné murivo a krov. V tejto fáze by sme sa mali skontaktovať s odborníkom – architektom alebo stavebným inžinierom, aby nám poradili, čo si môžeme a čo si, naopak, nemôžeme dovoliť pri prestavbe, dostavbe alebo nadstavbe nášho rodinného domu. Nezávislý konzultant je v tomto prípade naozaj dobrou voľbou, pretože každý predajca sa snaží prezentovať svoj materiál ako najlepší a najvhodnejší.