Z povaly do záhrady

04. 12. 2008
Zdieľať

Zrejme v každom dome, najmä v tých vidieckych, sa nájdu staré a dlho nepoužívané predmety. Môžu byť z kovu, dreva, drôtu, plastu, skla či porcelánu. Mnohé z týchto „starožitností“ a zdanlivo nepotrebných vecičiek však môžete zaujímavo využiť vo svojej záhrade.

Záhrady, v ktorých tvorca dokáže recyklovať odpad, sa pravdepodobne budú v najbližšom čase objavovať čoraz častejšie. Jednu takúto vzorovú záhradu predstavili na nedávnej záhradníckej výstave v rakúskom Tullne. Jej tvorcovia upozornili na to, že aj staré hrdzavé a polorozpadnuté predmety (hrdza je, inak, momentálne „in“) sa môžu uplatniť v záhrade – dokážu okamžite zaujať a pritom sa výborne dopĺňajú s rastlinami a odolávajú poveternostným vplyvom.
Z povaly do záhrady

173102
Daniel Košťál


Z povaly do záhrady

173094
Daniel Košťál

Hovoriaca piecka
Zrejme na každej chalupe sa nájde aj takáto stará zhrdzavená piecka. V  rakúskom Hallstatte majú jednu takúto umiestnenú v malej záhradke a doplnenú zaujímavou nenáročnou zeleňou. Zaujímavým nápadom je aj vysadená panvica položená na vrchu piecky. Táto piecka skrýva ešte ďalšie tajomstvá.
Skalničky v odkvapovej rúre
Ide o jednoduché riešenie. Starú odkvapovú rúru naplňte štrkovým substrátom a vysaďte skalnicami. Samozrejme, môžete použiť aj iné druhy skalničiek. Vznikne tak zaujímavá a vkusná dekorácia vidieckej záhrady.

V každom dome sa nepotrebné predmety rôzneho charakteru určite nájdu a mnohé budú s menšími alebo aj so žiadnymi úpravami vkusne (aspoň načas) pôsobiť i v záhradnom priestore. Spôsobov, ako ich využiť, je niekoľko. Napríklad, môžete do nich vysadiť rastliny, prípadne ich postaviť k stene z popínavého brečtanu, na trávnik alebo ich zavesiť na plot. Nezabúdajte však, že aj títo „starčekovia“ by mali harmonizovať s výsadbou a so záhradným štýlom, čiže nie je dobré umiestniť ich do modernej minimalistickej výsadby, alebo aspoň nie všetky. Starý bicykel by zapadol do takej kompozície, podobne aj hrdzavá platňa, pretože technické materiály sa v moderných záhradách vždy uplatnia.
Z povaly do záhrady

173093
Daniel Košťál


Z povaly do záhrady

173104
Daniel Košťál

Záhradka zbalená v kufri
Staré cestovné kufre sa určite nájdu na povalách väčšiny domov. Aj tie majú v záhrade svoje využitie. Vnútro vysteľte pevnou fóliou, na ňu nasypte drenáž a napokon kyprý a na humus bohatý pestovateľský substrát. Potom môžete začať s vysádzaním nenáročných trvaliek, napríklad s okrasnými listami. A nakoniec zostáva už len zakomponovať takto „vycifrovaný“ kufor na viditeľné, ale nie príliš ústredné miesto v záhrade, skôr niekde do užšieho záhona alebo k chodníku.
Nepotrebný stolík
Starý kovový stolík možno oživiť aj takýmto spôsobom. Vo vlhkom prostredí v podhorských oblastiach môžu na stolíku vyrásť aj dreviny, napríklad smrek.

Najviac možností experimentovať, pochopiteľne, ponúkajú vidiecke záhrady, ale aj tu je lepšie, ak takéto predmety umiestnite do prírodnej a druhovo rozmanitej výsadby, doslova do záhrad, ktoré sa majiteľom tak trochu „vymkli“ z rúk.
Z povaly do záhrady

173095
Daniel Košťál


Z povaly do záhrady

173098
Daniel Košťál

S bicyklom uprostred
Ak sa vám pošťastí nájsť starý bicykel, poponáhľajte sa s ním do záhrady. Umiestnite ho na dobre viditeľné miesto a okolie nechajte zarásť nenáročnými trvalkami. Po čase získate atraktívnu kompozíciu. Bicykel dobre upevnite, inak bude mať pri silnejšom vetre problém so stabilitou.
Trochu babičkinej módy
… alebo čo skriňa dá. Staré obnosené šaty môžu dobre vyzerať na slamenej figuríne. Toto riešenie je vhodné pre majiteľov prírodných a vidieckych záhrad (dôležité je zachovať štýl oblečenia, aby sa takýto panák nezmenil na strašiaka).

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 10/2008.

Kategória: Nezaradené
Tagy: inšpirácie do bytu záhrada
Zdieľať článok

Diskusia