15. 03. 2010
Zdieľať

Nech si zvolíte ktorýkoľvek typ podlahy, pri každej je dôležité, aby bola položená na kvalitnom suchom a rovnom podklade, ktorý je prispôsobený konkrétnym podmienkam. Pretože aj tá najdrahšia drevená či keramická podlaha bude nepríjemná a rýchlo sa znehodnotí, ak na ňu odspodu pôsobia vlhko a nerovnosti.

Keramická dlažba

Pre niekoho príliš chladná, pre iného maximálne praktická. Okrem detskej izby je vhodná do ktorejkoľvek miestnosti. Inštalácia podlahového vykurovania eliminuje chlad z dlažby a premení ju na príjemné kachle. Čoraz častejšie sa upúšťa od klasického kladenia dlažby do cementovej malty, pretože na trhu je už veľké množstvo lepidiel, ktoré prácu urýchľujú a sú spoľahlivé. Dôležité je vybrať ten správny druh lepidla podľa typu podkladu. Podklad musí byť rovný a suchý. Ak je povrch podkladu, najčastejšie betón, hrboľatý alebo má preliačiny, musí sa pred položením dlažby vyrovnať. V súčasnosti sa na to najčastejšie používa samonivelačná zmes (čiže samovyrovnávacia zmes), pomocou ktorej sa dá podklad vyrovnať rýchlo a jednoducho. Po niekoľkých hodinách je podlaha pripravená na lepenie dlažby. Takýto mokrý proces však nie je vhodný, ak podklad tvorí drevená podlaha. Tu sa na spevnenie a vyrovnanie používajú drevovláknité dosky hrubé minimálne 12 mm, ktoré sa k drevenej podlahe pritlčú a na ne sa lepí dlažba.


A nakoniec podlaha (2.)

248366
RAKO

Podlaha z PVC alebo vinylová podlahová krytina

Lacnejším variantom podlahovej krytiny je PVC alebo vinylová krytina; často sa zamieňa s linoleom, ktorý je vyrobené z prírodných materiálov. Vinylové podlahoviny sa predávajú za naozaj prijateľné ceny, a pritom ponúkajú široký výber vzorov – od abstraktných cez reálne imitácie rôznych druhov drevín či dlažby až po originálny kovový vzhľad. Pri výbere treba prihliadať na jeho hrúbku. Do domácností je vhodné PVC s minimálnou hrúbkou 1,35 mm. Vyšší komfort poskytuje PVC s hrúbkou 1,5 až 1,6 mm. PVC krytina s hrúbkou 2 mm vám zaručí tichú a pohodlnú chôdzu. Podlaha z PVC je cenovo prijateľná a nenáročná na údržbu. Moderné kvalitné podlahoviny obsahujú na rubovej strane roznášaciu penu s tvarovou pamäťou, ktorá rozloží zaťaženie na väčšiu plochu a po odstránení zaťaženia umožní návrat do pôvodného tvaru. Čas, za ktorý sa materiál vráti do pôvodného stavu, závisí od veľkosti záťaže, ktorá na dané miesto pôsobila. Pri vinylových podlahách však treba dbať na to, aby sa nepoškodili nadmerným bodovým zaťažením.Veľkou výhodou tejto krytiny je jej šírka – dosahuje až 4 m, vďaka čomu stačí pri kladení použiť minimálny počet spojov. Vinylovú podlahovú krytinu možno použiť aj na podlahové vykurovanie. Môže tak byť teplejšou alternatívou keramickej dlažby. Pri kladení podlahy z PVC musí byť – tak ako pri linoleu – podklad suchý, pevný, rovný, ničím nenarušený, čistý a bezprašný, pretože pod tenkou vrstvou krytiny sa vyrysuje každá smietka a každý hrbolček. Najvhodnejší je vyzretý a pevný betónový podklad, vyrovnaný samonivelačnou stierkou alebo vrstvou z dosiek z MDF, respektíve sadrovláknitých dosiek. Ak sa kladie podlaha z PVC alebo linolea na drevenú podlahu, vrstvy pod povlakom by mali okrem izolácie proti zemnej vlhkosti a parozábrany obsahovať aj drevovláknité dosky, na ktoré sa táto povlaková podlaha prilepí.


A nakoniec podlaha (2.)

248368

Textilné podlahoviny – koberce

Sú stále obľúbené, pretože vytvárajú v interiéri príjemnú atmosféru. Sú aj tepelným izolantom a zlepšujú i krokovú nepriezvučnosť stropu. Nevýhodou je náročnejšia údržba a fakt, že sú zdrojom alergénov. Ako pri všetkých podlahách aj tu musí byť pred položením podklad suchý, rovný, a ak ho tvorí betón, nemusia na ňom byť ďalšie vrstvy. Pred kladením koberca treba odstrániť všetky nerovnosti podlahy, lebo celoplošné koberce kopírujú zdeformovaný povrch. Ak je podkladom drevená podlaha, pred položením kobercov platia rovnaké zásady ako pri podlahách z PVC. Okrem kvalitných a cenovo náročných kobercov z čistej strižnej vlny, pre ktoré sú typické elastickosť, antistatickosť a vysoká odolnosť proti špine, sú na trhu aj koberce zo syntetických vláken.

 

To, čo vidno, je iba nášľapná vrstva

• nášľapná vrstva, čiže vrchný povrch podlahy, s ktorým sme v bezprostrednom kontakte,
• roznášacia vrstva, ktorá má za úlohu rozložiť zaťaženie podlahy na väčšiu plochu,
• izolačná vrstva, ktorá má ochrannú funkciu (tepelnoizolačnú, zvukovoizolačnú, hydroizolačnú a podobne).

Tieto tri vrstvy tvoria základnú skladbu konštrukcie podlahy, ktorú však môžu ovplyvňovať konkrétne podmienky v miestnosti, do ktorej je podlaha určená, niektorú vrstvu možno napríklad vynechať, prípadne položiť nášľapnú vrstvu priamo na stropnú konštrukciu.

 

Ak zistíte, že sa murárom nepodarila úplne rovná podkladová vrstva podlahy, treba ju vyrovnať. Ak je výška nerovnosti 0 až 5 mm, dajú sa tieto malé nerovnosti vyrovnať podložkou z lepenky alebo pomocou škárovacieho tmelu či samonivelačného poteru. Niekedy postačí, ak sa na podklad položí kroková izolácia. Pri nerovnostiach od 5 do 10 mm možno lokálne nerovnosti vyrovnať tmelením alebo vhodným samonivelačným poterom (prípadne ich kombináciou). Ak nerovnosti presahujú 10 mm, treba ich vyrovnať renovačnými vyrovnávacími materiálmi (tmelmi s vhodnou konzistenciou, prípadne zmiešanými s kremičitým pieskom) alebo suchým vyrovnávacím podsypom z keramického kameniva. Maximálna hrúbka podsypu je 230 mm.

ZDROJ: môj dom JAGA GROUP s.r.o.

Kategória: Podlaha, dlažba Stavba a rekonštrukcia
Tagy: podlaha stavba domu
Zdieľať článok

Diskusia