Ako zabezpečiť teplo rodinného kozuba

Ako zabezpečiť teplo rodinného kozuba

18. 10. 2011
Zdieľať

Sychravé počasie, že by ani psa nevyhnal. Za oknom sa ženia čerti, ale nám je dobre pri rozkúrenom kozube, v ktorom praská oheň... Príjemné romantické predstavy však nechajme chvíľu bokom. Aby sme vo finále neboli zbytočne sklamaní, stavbu kozuba či pece treba začínať od informácií a plánovania.

Nad stavbou kozuba aj kachľovej pece treba začať uvažovať už pri návrhu domu. Vo fáze dokončovania hrubej stavby je už neskoro spomenúť si, že by sme sa radi večer pozerali do plameňov. A dobré nápady v zlom čase zvyčajne prídu drahšie, než je obvyklé. Kozubová piecka sa dá do miestnosti osadiť aj dodatočne, aj v tomto prípade je však nevyhnutný komín na odvádzanie spalín. Existuje tiež množstvo predpisov, ktoré sa musia pri stavbe a umiestnení kozuba či kachľovej pece dodržať. Základnou podmienkou je zodpovedajúci komín so správne zaústeným dymovodom, zabezpečeným čistením, dostatočným prívodom vzduchu na horenie a odvádzaním kondenzátu, konštrukcia podlahy alebo stropu pod telesom kozuba aj pece musí mať dostatočnú nosnosť, a tak ďalej. Nariadení a odporúčaní je naozaj veľa, z čoho je jasné, že túto problematiku netreba podceňovať.

 

Ktože nám ju postaví…

Základnou otázkou pri výbere tohto typu vykurovacieho zariadenia je, ako chcete kozub či pec využívať a čo všetko od nich očakávate. Stačí vám pohľad do ohňa a trocha romantiky, alebo má kozub slúžiť na vykurovanie domu v prechodných obdobiach a v prípadoch, ak by nefungovalo centrálne vykurovanie? Alebo z neho chcete urobiť súčasť moderného vykurovacieho systému? Bude vašim potrebám viac vyhovovať príjemnejšie a úspornejšie sálavé vykurovanie alebo skôr pružnejšie a praktickejšie konvekčné? Do úvahy treba vziať aj spotrebu paliva, ako často treba prikladať a ďalšie aspekty.

Výkon každého typu kozuba či pece treba voliť podľa veľkosti priestoru, ktorý chcete vykurovať. Podľa toho sa potom navrhujú parametre komína – napríklad priemer dymovodu. Dôležité je tiež zladiť výber zdroja tepla s celkovou koncepciou vykurovania domu. Z toho všetkého je jasné, že túto prácu – od návrhu až po realizáciu, treba nechať na odborníkov.


Kozubové vložky nielen že zvyšujú účinnosť vykurovania, ale aj menia spôsob odovzdávania tepla zo sálavého na konvekčný, teda prúdiacim teplým vzduchom. Zároveň zjednodušujú a zrýchľujú stavbu kozubov. Teplovzdušné kozuby, v ktorých plamene poskakujú za efektnými sklenenými dvierkami, sú perfektným tipom do moderných interiérov, môžu však mať aj viac klasický dizajn. Veľmi pôsobivé je, ak má kozub sklenené aj steny, takže na oheň vidíte z rôznych častí miestnosti

Kozubové vložky nielen že zvyšujú účinnosť vykurovania, ale aj menia spôsob odovzdávania tepla zo sálavého na konvekčný, teda prúdiacim teplým vzduchom. Zároveň zjednodušujú a zrýchľujú stavbu kozubov. Teplovzdušné kozuby, v ktorých plamene poskakujú za efektnými sklenenými dvierkami, sú perfektným tipom do moderných interiérov, môžu však mať aj viac klasický dizajn. Veľmi pôsobivé je, ak má kozub sklenené aj steny, takže na oheň vidíte z rôznych častí miestnosti
Rüegg

 

Dôležitým aspektom pri rozhodovaní je určite aj cena. K najdrahším variantom patria pece, ktoré vám postaví špecializovaná firma presne na mieru. Na trhu sú aj rôzne stavebnicové kozuby, ktoré sú lacnejšie a ich poskladanie nie je také náročné, aj tu je však potrebná istá zručnosť a skúsenosti, takže sa oplatí pozvať si na montáž špecialistu. Svojpomocnú realizáciu takéhoto vykurovacieho zariadenia odborníci neodporúčajú. Kozubové pece a sa dajú kúpiť aj hotové, odborníka si ale bude vyžadovať ich napojenie na komín.

 

Výpočet technických parametrov komína, návrh jeho konštrukcie aj samotná stavba musia byť v súlade s platnými normami. Tieto činnosti preto radšej prenechajte odborníkom. Neodborne zhotovený komín, nesprávne napojenie vykurovacej jednotky naň, zanedbané revízie a čistenie a ďalšie nedostatky sú, bohužiaľ, až veľmi častou príčinou požiarov rodinných domov.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Otvorené kozuby


Plusy a mínusy otvorených kozubov

Plusy a mínusy otvorených kozubov
isifa.com

Pri klasických kozuboch s otvoreným murovaným ohniskom môžete s istotou počítať s navodením príjemnej atmosféry, na vykurovanie však pre nízku účinnosť veľmi vhodné nie sú – väčšina tepla z nich totiž unikne hore komínom. Kúriť sa v nich môže iba drevom, iné tuhé palivá sa používať nesmú. Keďže otvorený oheň v miestnosti znamená reálne riziko požiaru, pri kúrení treba neustále pamätať na bezpečnosť.

Pri klasických kozuboch treba vypočítať rozmery ohniska, spájacej časti aj komína (obyčajne si vyžadujú komínové prieduchy s väčším prierezom) a zabezpečiť dostatočný prívod vzduchu zvonka. Majú totiž tendenciu nedostatočne odvádzať dym, ktorý sa tak najmä za sychravého počasia (pri nízkom tlaku) môže dostávať do miestnosti. Príčinou je obvykle nedostatok vzduchu na horenie. V dostatočnom množstve by ho mali poskytovať buď okolité priestory, ktoré musia byť čerstvým vzduchom dobre zásobované, alebo špeciálny kanál, ktorým sa ku kozubu privádza vzduch priamo zvonka. Ideálne je viesť kanál popod ohnisko, tak, aby sa vzduch cestou predhrial. Nie je však vhodné privádzať vzduch priamo do kozuba pod rošt – palivo by sa totiž ochladzovalo a v kozube by sa mohli tvoriť vzdušné víry. Prívod vonkajšieho vzduchu by mal ústiť do priestoru pred ohniskom – takto sa zlepší horenie v kozube aj cirkulácia ohriateho vzduchu v miestnosti. Vonkajší vzduch na horenie sa musí privádzať aj do kozubov s vložkami.

 

Plusy a mínusy otvorených kozubov

Klasické kozuby s otvoreným ohniskom nedodajú do miestnosti veľa tepla. Zohrejú vás najmä sálavým teplom z ohňa – ak ste pomerne blízko a kým prikladáte. Majú veľkú spotrebu paliva a hoci vyzerajú jednoducho, stavajú sa ťažšie ako kozuby s vložkami.

 

Nechajte si poradiť! Odborná firma alebo majster kachliar by vám mali poskytnúť poradenstvo a tiež zabezpečiť návrh aj stavbu kozuba či kachlí. Žiaľ, len máloktorá firma ponúka jednak stavbu kozubov, jednak kachľových pecí, preto je lepšie najskôr si vybrať typ zariadenia, až potom hľadať firmu alebo majstra, ktorý ho zrealizuje. Aby ste mali záruku, že u vás stavia vyučený majster s potrebnými certifikátmi, hľadajte medzi členmi Cechu kachliarov.

Kategória: Energia Stavba a rekonštrukcia
Tagy: kozuby pece teplo
Zdieľať článok

Diskusia