Delenie vnútorného priestoru

04. 03. 2009
Zdieľať

Stavba domu alebo rázna rekonštrukcia bytu zvyčajne vyprovokuje aj konzervatívnu povahu k siahodlhým úvahám o delení vnútorného priestoru. Potom vyvstane otázka: Priečiť či nepriečiť? Vymedziť si stenami malé teritóriá a domáce zákutia alebo otvoriť dispozíciu domova tak, ako nabádajú časopisy a rady svetaznalých architektov? Pre nerozhodných bude snáď inšpiráciou výber spomedzi priečok-nepriečok, ktoré čosi zakryjú a niečo aj odhalia...

Nehľadiac na energetickú krízu väčšina súdobých súkromných interiérov, ktoré si vravia trendové, vyniká otvorenou dispozíciou, svetlom a vzdušnosťou. Ale predsa len: cítiť sa ako doma pre väčšinu z nás znamená „odložiť sa“ aspoň za kus nábytku, ak nie občas zatvoriť dvere na vlastnej izbe. Kto chce byť rád s inými, potrebuje byť občas aj sám so sebou. Intimitu interiéru si možno dopriať aj pomocou priečok, ktoré prispejú k vytvoreniu pocitu domova a rodiny. Niekde ich treba viac, inde menej. Inak sa budete rozhodovať pri novostavbe, inak pri prestavbe. Vyberať môžete podľa materiálu, konštrukcie, funkcie, vzhľadu…


Delenie vnútorného priestoru

183566

S vývojom nových konštrukčne ľahkých a jednoducho zabudovateľných priečok sa ich technické riešenie stáva pre investorov druhoradým. Neoprávnene. Aj tu treba zvážiť vlastnosti a charakter susediacich miestností, ako i vzťah priečok k ostatným konštrukciám. Ak si chcete dopriať otvorené bývanie, nezabudnite, že prelínanie hraníc jednotlivých činností si opäť vyžiada oddelenie častí dispozície kusmi nábytku alebo ľahkou priečkou či polopriečkou. Takto môže vzniknúť prijateľné zákutie pre relaxačné kreslo alebo pre pracovný kút, prezliekareň alebo optické rozmedzie medzi kuchyňou a obývačkou. Priečiť sa teda bude v novom i v starom podľa meniacich sa nárokov na životný štýl a priestor. Rodina s malými deťmi bude mať iné zónovanie domáceho interiéru ako dvojica, ktorá si buduje kariéru.


Delenie vnútorného priestoru

183570
Daniel Veselský

Montované priečky a polopriečky

Za svoju existenciu vďačia napríklad sadrokartónu, sadrovláknu, drevocementu, prípadne drevovláknitým doskám. Výrobcovia ich môžu dodávať ako monolity alebo vo forme viacvrstvových panelov s nosnou aj izolačnou vrstvou. Na to, aby sa nezosypali, potrebujú kostru z kovových či drevených profilov, na ktorú sa pri montáži ukotvia. Má to výhodu – vytvorí sa stena s dutinou, ktorá sa môže vyplniť tepelnou či zvukovou izoláciou, inštalačnými rozvodmi, alebo sa môžete tešiť z posuvných dverí, ktoré sa pekne „zašupnú“ do pripravenej medzery.


Delenie vnútorného priestoru

183569

Priečky nie sú oporou pre stropy. Tie montované možno ich ľahko demontovať a postaviť na inom mieste. Povrchová úprava takýchto priečok nie je náročná: pokojne ich môžete natierať, stierkovať, omietať, obkladať alebo otapetovať hneď po ukončení stavby priečky. Výrobcovia sadrovlaknitých dosiek uvádzajú, že montáž je síce o niečo zložitejšia ako sadrokartónových, vyznačujú sa však lepšími mechanickými vlastnosťami: sú tvrdšie, húževnatejšie a impregnované. To je dôvod, pre ktorý ich možno použiť aj do vlhkých priestorov.


Delenie vnútorného priestoru

183568
Soňa Sadloňová

Sadrokartónové priečky

Vďaka malej hmotnosti a suchému vyhotoveniu sa stali v súčasnosti najobľúbenejšou alternatívou ľahkého typu priečok. Montujú sa na drevenú alebo oceľovú kostru. Povrch priečok dokonale vyhovuje konečnej úprave maľbou alebo tapetovaním. Kúpeľňa, WC, niekedy kuchyňa patria k miestnostiam s vyššou vlhkosťou, a tak pre ne budú vhodnejšie priečky z impregnovaných dosiek s menšou nasiakavosťou. Sadrokartónová montáž umožňuje vytiahnuť nielen celé priečky, ale aj vytvoriť obľúbené polopriečky, čiastočné predely, vytvarovať atypické policové zostavy, ktoré zintímnia otvorenú obytnú dispozíciu bytu či rodinného domu.

Pohyblivé priečky

Postarajú sa o dočasné rozdelenie interiéru. Sú akčnou možnosťou pre tých, ktorí potrebujú obmieňať dispozičné riešenie podľa momentálnych požiadaviek na priestor. Pri ich realizácii ide o prispôsobenie sa individuálnym podmienkam konštrukcie a užívateľa. Polohu priečky istí vodiaca drážka. Skladacie steny z tuhých doskových dielcov navzájom spoja dverné alebo kĺbové závesy okolo vertikálnej hrany.

Žalúziové steny tvoria zas úzke lišty, ktoré sú spájané na pero a drážku polkruhovitého tvaru. Navíjaním na vertikálny bubon umiestnený v drážke alebo vo výklenku nosného muriva sa zabezpečí spúšťanie alebo zdvihnutie steny. Jej pohyb vo vodiacej drážke, ktorá je uchytená v strope, umožňujú kolieska pripevnené k hornej časti priečky na každú piatu lištu.

Posuvné dvere a steny


Delenie vnútorného priestoru

183574

Posuvné dvere a steny podľa potreby uvoľnia alebo uzatvoria interiér, a tak vzniká veľkorysý priestor so zaujímavými priehľadmi a výhoda premenlivej dispozície interiéru alebo jeho prepojenia s terasou či vonkajším okolím. Posuvné steny sa do interiéru nevtierajú, zbytočne pri otváraní a zatváraní nezaberajú vzácny priestor. Konštrukcia posuvných stien je výsledkom pohyblivého spojenia samostatného posuvného ľahkého krídla, panelu a vodiacich koľajničiek so zabezpečením proti bočnému pohybu.


Delenie vnútorného priestoru

183571

Koľajničky, v ktorých sa pohybujú malé kolieska uchytené o hranu pohyblivého panela, môžu byť pripevnené o podlahu, strop alebo zavesené a zaistené v bočných stenách. Posuvné panely sú kombináciou hliníkového alebo dreveného rámu a drevovláknitej, sklenenej, textilnej či zrkadlovej výplne. Povrch drevovláknitých výplní tvorí dyha, lamino alebo sú lakované. Sklo zas môže byť priesvitné, priehľadné, leptané alebo farebne upravené laminom či svetelnou technológiou.

Skriňové priečky

Skriňové priečky nielen že oddeľujú, ale vytvoria aj úložný priestor. Zaujímavou alternatívou delenia interiéru môže byť zabudovaná skriňa s upravenou zadnou stenou alebo „objstranná“. Skrine i police zabudované do sádrokartónovej priečky sú spolu s bodovým osvetlením ozvláštnením interiéru.

Priečky zo sklených tvaroviek


Delenie vnútorného priestoru

183572

Sú v móde! Priečky zo sklených tvaroviek predeľujú a presveľujú zároveň. Po obvode priečky zväčša treba vytvoriť betónový rám s hrúbkou minimálne 25 mm. Jednoduché alebo dvojité tvarovky sa osadia sa do cementovej malty tak, že vodorovné (ložné), ale aj zvislé (styčné) škáry sú priebežné. Takto sa zachová nielen štvorcový raster priesvitnej priečky, ale je aj možné do škár uložiť zvislú i vodorovnú oceľovú výstuž.

Zložitým tvarovým úpravám výslednej priečky bránia definitívne rozmery tvárnic. Tvar sklenej tvarovky neupravíte, v ponuke sú však i okrajové či rohové prvky v rôznych farebných odtieňoch. V prípade oblúka možno použiť polovičné tvarovky, ktoré sú, samozrejme, drahšie a zhotovenie priečky je remeselne náročnejšie.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Stavba a rekonštrukcia Steny a fasády
Tagy: interiér posuvné steny priečka sadrokartón
Zdieľať článok

Diskusia