Drevo pod šírym nebom
Drevo patrilo k tradičným stavebným materiálom obyvateľov strednej Európy už v časoch prehistorických. A pre výborné vlastnosti jeho obľuba stále rastie. Ako všetko krásne, aj drevo má svoje slabiny – vďaka svojmu prírodnému pôvodu je potravou pre huby, plesne a hmyz. Napriek tomu sa nemusíme ničoho báť – ak dodržíme potrebnú starostlivosť.
Ochrana dreva, ktorá zabezpečuje potrebnú funkčnú životnosť, sa začína už pri vhodnom konštrukčnom riešení. Rizikovým miestom sú napríklad spoje. Ďalší stupeň ochrany predstavujú nátery, ktorými mnohonásobne predĺžime životnosť dreva a zároveň zvýšime jeho estetické kvality. Prirodzený vzhľad si drevo dlho zachováva len v temperovanom a suchom prostredí interiéru. V exteriéri alebo vo vlhkom prostredí sa musí najprv ošetriť príslušnými prostriedkami.
Skôr než začneme
Pomocou farieb, lakov a prostriedkov s fungicídnymi, insekticídnymi a protiplesňovými vlastnosťami predlžujeme funkčné a estetické vlastnosti dreva. Aby mal náter dostatočnú životnosť, ochrannú účinnosť a pekný vzhľad, musí podklad spĺňať tieto požiadavky:- drevo pred aplikáciou náteru musí byť zdravé, suché, dobre vyzreté, rovnakej kvality, bez hrčí a živicových miest,
- povrch nesmie byť rozpraskaný a nesmú sa na ňom vyskytovať nedohobľované miesta, nedočistené polodrážky, neodstránené živicové plôšky v ňom,
- hrany musia byť jemne zaoblené na polomer 2 až 4 mm.
Rast huby v dreve okenného rámu pod mikroskopom. (Glasurit) | |
Nechránené: huba spôsobuje modranie a prerastá celým drevom | Chránené: rozsiahla ochrana zastaví rast húb |
Podmienky na zhotovovanie a schnutie náterov
Natierame zásadne v suchom prostredí pri teplotách okolo 20 °C. Pri nižších teplotách sa znižuje penetrácia ochranného prostriedku do dreva, preto sa neodporúča púšťať do prác pri teplotách nižších než 10 °C. Insekticídne prípravky aplikujeme v období krátko pred výletom hmyzu, najlepšie v máji až septembri.Spôsoby aplikovania náterovV domácich podmienkach sa najlepšie osvedčili náter a nástrek, o niečo menej máčanie a ponáranie.
Výber chemických ochranných
prostriedkovOdborníci rozdeľujú drevené konštrukcie podľa ohrozenia do piatich tried. Podľa toho, kde je drevo umiestnené, akú vlhkosť trvalo prekračuje a ďalej podľa druhu biotických škodcov, pre ktoré sú určené. Sortiment náterových látok je veľmi široký. Kedysi sa najviac používali olejové (fermežové) farby, neskôr syntetické (alkydové) nátery a dnes sú to vodou riediteľné náterové látky. Posledné spomínané majú niekoľko výhod: na riedenie aj umývanie stačí obyčajná voda, sú ekologicky šetrné a všeobecne pružnejšie než farby syntetické. Nátery musia na dreve vytvárať súvislé povlaky, byť trvalo pružné, odolávať dlhodobému pôsobeniu vlhkosti, slnečnému žiareniu, a to najmä UV žiareniu a ďalším nepriaznivým činiteľom.
Bezfarebné vonkajšie laky na drevo Častou požiadavkou je udržať prirodzenú krásu dreva bezfarebnými nátermi. Niektorí výrobcovia (napríklad Balakryl) ponúkajú lesklé aj matné varianty. Vonkajší lak nanášame v troch i viacerých vrstvách v intervale štyri až šesť hodín. Jednotlivé nátery prebrúsime brúsnym papierom č. 240 až 280.
Morenie dreva
Morenie zvýrazňuje typickú farbu dreva a súčasne umožňuje vyrovnať menšie rozdiely v prírodnom zafarbení. Veľmi dôležitou vlastnosťou moridiel je prelakovateľnosť namorených plôch bežnými typmi bezfarebných lakov. Moriť môžeme iba drevo, ktoré je dobre vybrúsené a nie je znečistené. Dôležité je dokonale odstrániť prach po brúsení.Ochrana dreva krok za krokom
Krok 1Drevo najprv zbavíme prachu, starých náterov, mastných škvŕn a porušených častí. Na odstránenie prachu môžeme použiť napríklad vysávač. Staré nátery je najlepšie odstrániť kefou alebo škrabkou. Na mastné škvrny použijeme vhodné riedidlo, nesmieme zabudnúť ani na zvyšky kôry a lyka.
Odstraňovanie živice
Živica, ktorá sa nachádza v dreve, môže spôsobovať rozličné poruchy, preto ju treba odstrániť, a to vyškriabaním, vytavením horúcim telesom alebo vymývaním riedidlom (napríklad S 6005 alebo C 6000 a pod.).Brúsenie drevaPekný vzhľad a dostatočnú životnosť náterov dosiahneme vtedy, ak je drevo dobre a na hladko vybrúsené. Zvyčajne brúsime dva- až trikrát, začneme brúsnymi papiermi s hrubším zrnom č. 60 až100. Najprv brúsime kolmo na letokruhy a pri druhom brúsení v ich smere (vtedy použijeme brúsny papier 120 až 180). Po prvom brúsení je vhodné povrch dreva navlhčiť vodou alebo 3 až 5 % roztokom kostného gleja. Rovnomerne namočené plochy treba nechať schnúť aspoň dve hodiny pri teplote 20 °C a potom vybrúsiť do hladka. Tento postup treba dodržať najmä pri dreve, ktoré plánujeme ošetriť bezfarebným alebo transparentným náterom a cieľom je vytvoriť čo najdokonalejší povrch. Niekedy postačí prebrúsenie brúsnym papierom č. 80 až100.
Odstránenie náterov brúsením
Hrubé vrstvy náterov s malou priľnavosťou môžeme odstraňovať brúsením brúsnymi papiermi, drôtenou kefou, škrabkou alebo oceľovou vlnou. Na odstraňovanie náterov na veľkých rovných plochách sú vhodné elektrické vibračné alebo kotúčové brúsky.Opaľovanie náterovTento spôsob sa odporúča použiť na odstránenie hrubých náterov z hladkých plôch dreva bez plastických ozdôb. Na odstránenie náterov sa používa plameň benzínovej lampy, plynového alebo horúcovzdušného horáka. Zmäknutý náter sa hneď odstraňuje stierkou alebo škrabkou. Spálené alebo oškvrčané zvyšky odstránime brúsnym papierom alebo pemzou. Keďže sa môžu uvoľňovať nebezpečné plyny, lepšie je pracovať vonku alebo aspoň v dobre vetranej miestnosti.
Odstraňovače náterov
Zmes organických rozpúšťadiel obsiahnutých v odstraňovači náterov zreaguje s náterom a ten sa potom zoškriabe stierkou. Treba používať ochranné prostriedky a odpad sa musí ekologicky zlikvidovať. Odstraňovače s prísadou vosku nie sú vhodné na savé podklady, to znamená, že ani na drevo.Krok 2Aplikujeme fungicídne moridlo alebo fungicídnu lazúru. Odborníci upozorňujú, že povrchová úprava náterovými látkami bez fungicídnych prostriedkov zabraňuje prirodzenému vysychaniu, čo umožňuje pôsobenie drevokazných húb.
Krok 3
Úprava náterových látok
Viečko obalu najprv očistíme od prachu a iných nečistôt. Ak je na povrchu náterovej látky škrupina, opatrne ju od steny odrežeme a položíme na sitko, aby zachytená náterová látka mohla odkvapkať späť do plechovice. Potom dôkladne rozmiešame a zriedime náterovú látku podľa návodu uvedeného výrobcom. Riedidlo sa pridáva po malých dávkach za stáleho miešania.V prípade, že máme náterovú látku v niekoľkých menších obaloch, a ak nám záleží na presnom odtieni konečného náteru, odporúča sa preliať všetku farbu do väčšej nádoby a dokonale premiešať. Akékoľvek úpravy môžeme vykonávať, až keď náterová látka dosiahne teplotu okolitého prostredia (18 až 25 °C). Potom sa môžeme pustiť do práce – nanesieme prvú vrstvu lazúrovacieho laku, ktorý sa podľa savosti dreva napenetruje.
Krok 4
Podľa potreby prebrúsime brúsnym plátnom so zrnitosťou 150 až 240.Krok 5
Nanesieme vrchný náter alebo nátery (lazúrovací lak), ktorý zabezpečuje požadovanú ochranu pred vplyvmi okolitému prostrediu a zároveň plní estetickú funkciu.Vrchný náter (lazúrovací lak) zaistí potrebný estetický dojem, ale súčasne má aj ochrannú úlohu. (Balakryl) | Spravidla natierame viackrát. Jednotlivé vrstvy prebrúsime. (Balakryl) |
Slovníček:Biotické (biologické) škodce – organizmy, ktoré narušujú alebo ničia štruktúru dreva. Sú to najmä drevokazné a drevo sfarbujúce huby, drevokazný hmyz, baktérie a plesneFungicídne (protihubové) prostriedky – látky toxické pre drevokazné a drevo sfarbujúce huby Insekticídne (protihmyzové) prípravky – látky toxické pre hmyz Impregnačné látky – ochranné látky prenikajúce do dreva, ktoré netvoria povrchový film Penetrácia – schopnosť chemických ochranných prostriedkov prenikať do hĺbky drevnej hmoty |