systém AirKey od EVVA
Zdroj: EVVA

Bezpečné bývanie vďaka smartfónu? S inteligentným zámkom áno

29. 06. 2020 Zdieľať

Domov je miesto, kde by sme sa mali cítiť príjemne, pohodlne a bezpečne. Preto si ho snažíme prispôsobiť tak, aby vyhovoval našim požiadavkám a vkusu. Pri rekonštrukcii či zariaďovaní nového bývania sa však často zamýšľame nad tým, či je naozaj aj bezpečným prístavom, ku ktorému sa domov často prirovnáva.

Je váš domov zabezpečený dostatočne?

Podľa štatistiky ministerstva vnútra bolo len za prvý štvrť rok zistených 1 072 krádeží vlámaním, z toho išlo o 211 bytov. Najčastejším spôsobom vniknutia zlodeja do objektov je cez vstupné dvere, a to hlavne cez uzamykací dverný systém, napríklad pomocou odvŕtania alebo prerazenia zámku na dverách. Možno máte svoju nehnuteľnosť poistenú proti krádeži alebo o tom práve uvažujete. Pri dokladovaní krádeže vlámaním musíte poisťovni uviesť prekážky, ktoré musel páchateľ prekonať. Ak bola krádež vykonaná bez známok vlámania, šance na získanie kompenzácie sú nulové. Ako by sa však zlodej mohol bez stopy dostať do vašej domácnosti? Pokiaľ nevošiel otvoreným oknom alebo balkónom, tak najpravdepodobnejšou odpoveďou je, že si dvere otvoril kľúčom.

Chránený vs. voľne šíriteľný profil kľúča

Ak niekomu požičiate svoje kľúče a ten si dá bez problémov vyhotoviť kópiu, znamená to, že máte voľne šíriteľný typ kľúča. Vyrábajú sa zo surových kľúčov (polotovarov), ktoré sú na trhu voľne dostupné. V prípade, že ste majiteľom bezpečnostnej vložky do dverí s chráneným kľúčom, kópiu nie je bez vášho vedomia možné vyhotoviť, pretože v kľúčovej službe je potrebné sa preukázať bezpečnostnou kartou. Zlodeji sa však vedia vynájsť a bezpečnostná karta pre nich nemusí byť prekážkou, najmä ak s kľúčovou službou spolupracujú. Je preto dôležité vybrať si takého výrobcu, ktorý dodáva kľúče v malých množstvách iba oprávneným partnerom a dodávky prísne eviduje. Kľúče do bezpečnostných zámkov majú navyše aj iné ochranné prvky. Čím viac ich majú, tým náročnejšie je vytvoriť kópiu. Popredný výrobca, rakúska firma EVVA, ponúka uzamykacie systémy, ktoré si pri výrobe vyžadujú špeciálne stroje a vysokú úroveň odborných znalostí. Ilegálna výroba je preto veľmi náročná.

Cylindrická vložka EVVA 4KS

Zdroj: EVVA

Cylindrická vložka EVVA 4KS patrí do najvyššej bezpečnostnej triedy podľa EN-1303:2015. Kľúč 4KS sa overuje celkovo 4 krát.

  • Bezpružinová technológia a ochrana proti odvŕtaniu
  • Blokovacie prvky v cylindrickej vložke sa pohybujú po vyfrézovaných drážkach kľúča
  • 12 neodpružených, masívnych blokovacích kolíkov sa vďaka tvaru 6 drážok kľúča presunie do určitej polohy a overí sa 2 posuvnými závorami
  • Blokovacia lišta v jadre kontroluje prídavné kódovanie

Inteligentný zámok

Každý zámok sa dá prelomiť a vytvoriť tak univerzálny kľúč, je to len otázkou času a šikovnosti. Práve preto sú smart zámky najlepším bezpečnostným riešením medzi uzamykacími systémami. Namiesto klasického kľúča dvere otvoríte pomocou svojho smartfónu. Nemáte tak kľúč ako zalomiť, stratiť či vložiť do rúk nesprávnej osoby. Kľúč sa odosiela bezpečne cez internet a ďalšiemu užívateľovi príde formou SMS správy. Vďaka inteligentnému zámku budete mať dokonalý prehľad nielen o tom, kto má prístup k vašim dverám, ale aj kedy dvere otvoril. Bojíte sa dať kľúč k vášmu bytu či domu opravárovi, upratovačke alebo opatrovateľke? Vďaka prideleniu dočasných elektronických kľúčov im môžete udeliť prístup na konkrétny deň a hodinu. Potom, čo už vstúpiť nepotrebujú, im ho jednoducho odoberiete.

systém AirKey od EVVA

Zdroj: EVVA

Elektronický uzamykací systém

systém AirKey od EVVA je vybavený ochranou proti vytiahnutiu jadra a odvŕtaniu. Prístupy sa udeľujú a odoberajú v online správe, ktorá je bezplatná. S AirKey-Cloud Interface to navyše uskutočňujete vo vašom vlastnom softvéri, ktorý je bezpečný ako online banking. Okrem smartfónu sa však ako prístupové médium môžu používať aj Keycards karty, aby dvere mohli otvoriť aj tí, ktorí smartfón nemajú.

Zdroj: PR článok EVVA s.r.o.

Kategória: Dvere, brány
Tagy: bezpečnostné dvere
Zdieľať článok