20. 04. 2007
Zdieľať

Asi ich už u vás doma ani poriadne nevnímate, maximálne keď vypadne kľučka alebo sa nedajú poriadne zavrieť. A možno si budete chcieť trochu prestavať nábytok a zrazu zistíte, že to jednoducho v tej izbe inak nebude a nebude… a dôvodom nie je nič iné než obyčajné dvere.


Nenápadne dôležité

88161

Dvere sú nielen dôležitým konštrukčným prvkom stavieb, ale aj architektonickým detailom interiéru. Ak ich vyberiete s vkusom a citom, preukážu vám neoceniteľnú službu – podčiarknu charakter vnútorných priestorov a doladia ich celkový vzhľad. V súčasnosti sú trendom skôr jednoduché dvere s výrazným detailom alebo prvkom, ktorý oživí ich výzor. Plné dvere majú oproti zaskleným tú výhodu, že pôsobia kompaktnejšie a celok nenarušujú zasklievacie lišty. Požiadavka na jednoduchosť a striedmosť však vládne aj v prípade modelov so sklom. Ak sa rozhodnete pre zmenu, potom nezabúdajte, že vyhotovenie dverí musí korešpondovať so zariadením miestnosti, s podlahou a nábytkom.

Podľa noriem


Nenápadne dôležité

88165

Dvere zväčša tvorí dverné krídlo a zárubňa, oboje pritom musí spĺňať požiadavky platnej príslušnej normy. Tá im predpisuje pomerne presné pravidlá, a to tak z hľadiska zvukotesnosti, odolnosti proti nárazu, ako aj z hľadiska tepelnotechnických vlastností, rozmerov atď. Normy sú záväzné pre výrobcov a tí sa nimi musia riadiť. U nás sa najčastejšie používajú dvere s normovanou šírkou 60cm (takéto úzke dvere sú zvyčajne na obslužných miestnostiach ako komora alebo WC, na obytných miestnostiach len zriedkavo), 75 cm (v tejto šírke sa vyrábajú aj balkónové dvere), 80, 90 alebo 110 cm pri 197 cm výške. Na trhu sú však aj dvere dvojkrídlové do ešte širších otvorov alebo si môžete dať vyrobiť na objednávku dvere s atypickými rozmermi, presne podľa vašich požiadaviek. Interiérové dvere – v porovnaní s vonkajšími –, pochopiteľne, podstupujú oveľa menšie zaťaženie. Nie sú vystavené tepelným a poveternostným vplyvom, a aj keď ich používame denne, nedávame im toľko zabrať ako sneh, mráz a podobne, čo má vplyv na ich konštrukciu a možnosti povrchovej úpravy.


Nenápadne dôležité

88162

Otváravé verzus posuvné

Najpoužívanejším typom sú tradične otváravé (otočné) dvere, no stále častejšie sa presadzujú i dvere posuvné, ktoré sú nielen elegantné, ale aj výhodné z priestorového hľadiska. Ak budete v niektorých novostavbách hľadať prahy, vedzte, že sa od nich čoraz viac upúšťa. Jednoliata podlaha bez prahov vyzerá pekne, navyše prahy bránia kvalitnému upratovaniu a sú z viacerých dôvodov nebezpečné – napríklad komplikujú pohyb na invalidnom vozíku, ale aj pohyb starších ľudí či malých detí. Absencia prahov však spôsobuje vznik akustických mostov, a preto je konštrukčná úprava v oblasti prahu dverí veľmi dôležitá. Aj tu existujú riešenia – jednou z možností sú napríklad vysúvacie tesniace lišty.

Na povrchu aj pod povrchom


Nenápadne dôležité

88159

V interiéroch sa dnes najčastejšie uplatňujú dvere „drevené“ alebo sa drevo kombinuje so sklom. Pokiaľ ide o drevo, pri dverách sa masív používa len zriedka. Najbežnejšia je rámová konštrukcia s povrchom z plošného materiálu (napríklad z dosiek MDF alebo preglejky a podobne), na ktorom je konečná povrchová úprava. Rám z masívneho dreva sa kombinuje s výplňou z ľahkých materiálov (napríklad voštinovou alebo z odľahčených drevotrieskových dosiek) alebo zo skla. Bežnou je tiež plošná konštrukcia dverného krídla zo škárovky z mäkkého dreva (najčastejšie v dvoch vrstvách s kolmým priebehom vlákien), pričom pod konečnou povrchovou úpravou (dyhou) sa nachádza tvarovo upravená tvrdá MDF doska.

Ak uprednostňujete prírodné materiály, máte pri povrchovej úprave na výber z celého radu dýh nielen z tuzemských drevín, akými sú borovica, buk, dub či smrekovec, ale aj z aktuálnych exotických materiálov ako meranti, kanadský javor, exotické druhy orechov, palisander či zebrano, ktoré dodajú povrchu zaujímavé farby a kresbu dreva. Okrem dyhy sa na povrchu dverí môžete stretnúť i s laminátovými či plastovými fóliami (podobne ako pri nábytku), ktoré najčastejšie napodobňujú drevené povrchy. Samozrejme, pri prírodných materiáloch treba počítať s vyššou cenou – priplatiť si treba nielen za kvalitný materiál, ale aj za exotický pôvod. K stále živej klasike vo svete interiérových dverí patrí kombinácia dreva a skla, v extravagantných a luxusných interiéroch však môžeme siahnuť aj po dverách celosklených. Sklo sa, samozrejme, používa bezpečnostné alebo vybavené ochrannou fóliou pre prípad nehody.


Nenápadne dôležité

88163

Za čo môžu skryté kvality

Pri výbere dverí väčšina z nás zvažuje eleganciu povrchovej úpravy, farbu alebo geometrické pôsobenie kombinácie dreva a skla, dobré dvere však nerobí len dyha či lak na ich povrchu. Typickú konštrukciu interiérových dverí charakterizuje i rám a výplň. Obvodový rám zabezpečuje najmä tvarovú stabilitu a tuhosť, do rámu sa kotvia aj konštrukčné prvky, ako sú závesy (pánty) či kovanie. Pri klasickom rámovom dvernom krídle so sendvičovou konštrukciou sa ako výplň používa voština alebo odľahčená či plná drevotriesková doska – výber závisí od požiadaviek na vlastnosti dverí, ako sú odolnosť proti nárazu a mechanickému poškodeniu, zvukovoizolačné vlastnosti. Najnižšiu odolnosť proti mechanickému poškodeniu a najnižšiu schopnosť zvukovo izolovať má voštinová výplň (voština je vyrobená z tvrdeného papiera a pripomína včelí plást), takéto dvere však v mnohých prípadoch postačujú na splnenie nárokov a ich cena býva najnižšia.

Do vyššej cenovej kategórie sa dostávajú dvere s výplňou z drevotrieskovej dosky odľahčenej otvormi. Takéto dverné krídlo je zároveň tuhšie (neskrúti sa a nedeformuje) a pevnejšie a poskytuje účinnejšiu ochranu proti hluku. Tieto dvere dokážu stlmiť hluk až o približne 28 dB (voštinové asi len o 19 dB), takže sa hodia napríklad tam, kde potrebujeme odizolovať hluk domácich spotrebičov (hlučnosť bežných spotrebičov, ako je práčka či umývačka riadu, je bežne okolo 50 dB), a tiež do spální. Najlepšími vlastnosťami, tak mechanickými, ako aj zvukovoizolačnými, sa môžu pochváliť dvere s výplňou z drevotrieskovej dosky bez otvorov. Takéto dvere sa však v bežných bytových interiéroch používajú len výnimočne a dobré vlastnosti sú tu vykúpené vyššou hmotnosťou i cenou.

Ruka v ruke so zárubňou


Nenápadne dôležité

88168

Takzvané stavebné rozmery otvoru v stene, v ktorom nakoniec budú dvere, sú vždy väčšie ako rozmery dverného krídla. Do otvoru v stene sa osadí zárubňa, ktorá slúži ako rám dverného otvoru a súčasne je nosnou časťou pre dverné krídlo. Vonkajší rozmer dverného krídla sa rovná vnútornému rozmeru zárubne, teda veľkosti otvoru v nej, a profilácia zárubne musí byť vždy logickým doplnkom k tvarovaniu okraja dverí – tak, aby k sebe dosadali nielen presne, ale aj tesne. Zárubňa tiež určuje, či sú dvere pravé alebo ľavé. A ako spoznáte, ktoré sú ktoré? Podľa polohy pántov. Ak sa postavíte pred dvere tak, aby sa dverné krídlo otváralo smerom k vám (teda na stranu, z ktorej sú viditeľné pánty), závesy (pánty) na pravej strane znamenajú dvere pravé a, naopak, závesy na ľavej strane majú dvere ľavé.


Nenápadne dôležité

88169

Najčastejšie sa stretávame s obložkovými a rámovými dvernými zárubňami. Obložkové zárubne sa z jednotlivých častí montujú priamo do stavebného otvoru, laicky povedané – otvor sa nimi doslova obloží. Obložkové zárubne vďaka svojej konštrukcii (pero – drážka) umožňujú čiastočne eliminovať rozdielnu hrúbku muriva. Dôležité je však dodržanie požadovaných rozmerov, najmä čistej výšky otvoru. Konštrukcia rámovej zárubne je jednoduchšia. Väčšinou býva vyrobená z masívneho dreva a hodí sa aj do priestorov bez špaliet (napríklad na predelenie chodby).


Nenápadne dôležité

88170

Pokiaľ ide o materiál, v interiéri sa väčšinou používajú zárubne drevené, najmä z masívu, s povrchom upraveným dyhou, laminovaným či fóliovaným. Výnimkou nie sú ani zárubne z ocele. Síce si trochu pokazili povesť v panelákoch, ale moderné oceľové zárubne sa vzhľadom na ich aktuálny výraz môžu objaviť aj v projektoch exkluzívnych interiérov od architektov.


Nenápadne dôležité

88164

Kovanie

Je jedným z dôležitých estetických a zároveň funkčných prvkov na dverách. Vrchné kovanie sa skladá z kľučky alebo gule a tiež štítu, prípadne rozety. Vďaka bohatej ponuke na trhu si isto vyberú aj tí najnáročnejší – zohnať sa dá prakticky čokoľvek. Napriek tomu môžeme hovoriť o tom, že v súčasnosti je záujem predovšetkým o jednoducho tvarované kovania zo svetlých kovov. Z materiálov sa používa oceľ, hliník, mosadz či plast. Na trhu sú aj nové ľahké materiály, napríklad špeciálne upravené akryláty alebo polykarbóny – výber je pri tvaroch, rovnako ako materiáloch a farebnosti, najmä záležitosťou vkusu a zladenia so štýlom dverí.





Na čo by ste nemali zabudnúť pri montáži?
• základným predpokladom na správne zabudované dvere a zárubne je presný stavebný otvor, ktorý by mal byť rovný, kolmý a začistený bez výrazných nerovností, zodpovedajúci predpísaným rozmerom pre danú zárubňu,
• vlastná montáž zárubne a dverí sa robí až po dokončení malieb, obkladov a podlahových krytín, čiže ako jedna z posledných činností,
• ak sa v dvernom otvore stretávajú dve podlahové krytiny, napojenie urobíme tak, aby bol spoj pod uzatvorenými dverami.





Názor odborníka:
Na otázky odpovedala naša spolupracovníčka a architektka Karin Kasanová.

Aké osadenie interiérových dverí je z pohľadu architekta ideálne?
Dvere nielen sprístupňujú miestnosť, spájajú a tiež uzatvárajú, ale majú aj výraznú estetickú funkciu, a preto by všetko, počínajúc dverným krídlom a končiac kľučkou, malo byť zladené. Situovanie dverí je veľmi dôležité. Na to treba pamätať napríklad pri stavbe domu, ale aj pri rekonštrukcii. Často nám výmena dverí za iný typ alebo rozmer alebo ich premiestnenie zo stredu steny do rohu dovolí omnoho praktickejšie rozmiestniť nábytok najmä v malej izbe. Ideálne umiestnené dvere (a zároveň aj okná) by mali umožniť miestnosť vhodne a bez problémov zariadiť a zároveň by mali vytvoriť priestor, v ktorom sa človek cíti dobre. Sedieť v prievane isto nie je nikomu príjemné. Z toho napríklad vyplýva, že umiestnenie dverí v jednej línii proti sebe nie je vhodné. Z hľadiska psychológie je človeku príjemné, keď v miestnosti sedí tak, aby videl na dvere, to znamená na každého prichádzajúceho. Dvere by sa mali otvárať tak, aby sme pri vstupovaní do miestnosti nevchádzali „do steny“, ale aby sa nám otvoril pohľad na čo najväčšiu časť miestnosti. Tiež by nemali byť celkom v rohu – za krídlom otvorených dverí je niekedy vhodné nechať dostatok priestoru na skriňu; ak sú dvere blízko pri stene, malo by tu ostať aspoň niekoľko centimetrov. V takom prípade treba zabezpečiť, aby kľučka neudierala o stenu a nepoškodzovali sa tak dvere ani stena.

Aké dvere by ste odporučili pre veľmi malý byt?
Tu je dôležité vybrať správne dvere tak z hľadiska otvárania, ako aj z hľadiska materiálu. Klasické jednokrídlové dvere potrebujú pri otváraní veľa miesta. To ušetríme, keď použijeme dvere posuvné alebo zhŕňacie. Aby malé miestnosti pôsobili väčším dojmom, vyberáme svetlé farby, a to sa týka, samozrejme, aj dverí. Zaujímavým materiálom na interiérové dvere je sklo. Dvere však musia byť vyrobené z nerozbitného skla s hrúbkou od 8 až do 12 mm.

Keď sa rozhodujem napríklad kúpiť nový byt alebo stavať – na čo si mám dať pozor v prípade umiestnenia dverí?
Dvere sa musia v byte umiestniť účelne, aby boli komunikačné trasy logické a pokiaľ možno čo najkratšie. V opačnom prípade to má za následok plytvanie miestom alebo sťažené využitie priestoru. Samozrejme, tiež platí, že keď máme dvere proti sebe alebo vedľa seba cez roh, nesmú pri súčasnom otvorení oboch dverí narážať do seba dverné krídla. Aj podľa smeru otvárania dverí (dovnútra alebo von) norma predpisuje najmenšie možné pôdorysné rozmery, a to predovšetkým pre priestory na osobnú hygienu. Norma tiež určuje, aké majú byť vzdialenosti dverí od podest a schodísk.

Čo v súčasnosti patrí k najčerstvejším novinkám v oblasti interiérových dverí – či už je to materiál, spôsob osadenia a podobne?
Dnes neexistuje iba jeden trend, iba jeden možný smer v zariaďovaní, a to platí aj pre interiérové dvere. Preto firmy prichádzajú so stále novými modelmi, z ktorých si môže vybrať svoje i náročný zákazník. A to od modernej svietiacej kľučky cez dvere na diaľkové ovládanie až po repliky starých dverí. Každý trend má svoje želiezko v ohni.

Kategória: Dvere, brány
Tagy: dvere interiér
Zdieľať článok

Diskusia