Aby bolo v dome teplo

19. 11. 2009
Zdieľať

Žijeme v klimatických podmienkach, pri ktorých je viac než dôležité zaoberať sa otázkou vykurovania rodinného domu. A to tak z hľadiska ekonomického, ako aj ekologického, ak nechceme, aby nás teplo v dome finančne nezruinovalo. Mať v dome pekne teplučko, aj keď vonku mrzne, bez zbytočných starostí a ďalších vrások na tvári pri pohľade na účty, je snom všetkých staviteľov. Pozrime sa, ako by sa taký sen mohol splniť.

Aký systém zvoliť?


Aby bolo v dome teplo

228723

Dynamický rozvoj technológií v posledných rokoch naplno zasiahol tiež oblasť vykurovania. Solárne kolektory, tepelné čerpadlá a podlahové vykurovanie sa stávajú frekventovanými pojmami. Prudko rastúce ceny energií nútia staviteľov uvažovať o týchto systémoch a výrobcov vykurovacích zariadení doháňajú k doslovným pretekom, ako čo najviac usporiť. Stavebník, ktorý chce ekologicky a ekonomicky kúriť, sa však málokedy dozvie, že žiadny z kotlov, tepelných čerpadiel alebo kolektorov nefunguje sám o sebe. Opak je pravda – vykurovacie zariadenie sa musí vhodne začleniť do celého systému vykurovania; iba tak sa naplno využijú jeho vlastnosti. Je preto dôležité vyhľadať odborníka, ktorý je schopný podľa vášho priania a finančných možností ušiť vykurovací systém domu takpovediac na mieru. Skôr, ako sadnete k internetu a začnete nakupovať časopisy, knihy a obchádzať všetkých známych, ktorí by mohli o vykurovaní aspoň niečo tušiť, nájdite si firmu alebo projektanta so špecializáciou na vykurovanie a navštívte ich. Tam vám pomôžu uvedomiť si, čo vlastne od vykurovania očakávate. Ak by ste boli tlačení k niečomu, čo sa vám nepozdáva, hľadajte inde. Odborník by vám však mal vypracovať štúdiu aj s výpočtom predpokladaných nákladov na zriadenie a prevádzku vykurovacieho systému. Na základe konštruktívneho dialógu sa pokúste dopracovať k dvom variantom, ktoré by mohli byť pre vás prijateľné finančne aj užívateľsky, a tieto dve možnosti potom skúmajte do hĺbky. Na všetky ostatné možnosti zabudnite, pretože ak budete chcieť obsiahnuť celý trh s vykurovaním, nikdy sa nerozhodnete a náklady na konzultácie a projektovú prípravu sa vyšplhajú k výšinám.



Aby bolo v dome teplo

228726

Aby kúrenie skutočne kúrilo

Projekt, projekt, projekt! Ten je skutočne dôležitý na to, aby systém naozaj fungoval. Riešenia na kolene tu nemajú miesto. Zabetónované podlahové kúrenie už meniť nebudete. Preto by samozrejmosťou mala byť investícia do projektu. Časy, keď vykurovací systém s kotlom na uhlie a niekoľkými radiátormi navrhol a zrealizoval sám kúrenár, sú našťastie preč. Dôležité je nájsť správne vyváženie tak na strane zdrojov (kotlov a podobne), ako aj na strane spotrebičov(výkon, teplotný spád a ďalšie). Správny projekt by preto mal obsahovať nielen výpočet tepelných strát jednotlivých miestností, nadimenzovanie vykurovacích telies (radiátorov, podlahového vykurovania), zdrojov tepla (napr. kotla a tepelného čerpadla) a správne zapojenie, ale tiež systém merania a regulácie. Nezriedka sa stáva, že dodávatelia jednotlivých komponentov vykurovacieho systému namontujú zákazníkovi v honbe za ziskom svoje špičkové zariadenie vybavené elektronikou s vlastným riadiacim systémom. Ten síce dokáže bezchybne riadiť práve to svoje zariadenie, ale komunikácia s ostatnými systémami riadenia je preňho prinajmenšom ťažká. Výsledkom je potom papierová škatuľa plná iných demontovaných „múdrych“ škatuliek, pretože nadradená regulácia celého domu jednoducho hovorí iným jazykom. Dá sa to prirovnať k rozdielom medzi mobilnými telefónmi od rôznych výrobcov.  V spolupráci s realizačnou firmou treba tiež naplánovať jednotlivé etapy montáže vykurovania, aby sa skoordinovali so stavebnou pripravenosťou. Platiť odborníkov-kúrenárov za čistenie stavby od zbytkov malty je skutočný luxus. Preto je výhodné vopred dohodnúť stretnutie stavebnej a kúrenárskej firmy, aby sa spresnili termíny a dodávky.





Na dosiahnutie požadovaných parametrov vykurovania je dôležité dodržať aj tepelnoizolačné vlastnosti domu, z ktorých sa vychádzalo pri návrhu projektu vykurovania. Dom, ktorému chýba predpísaná izolácia, je nielen energeticky veľmi náročný, ale tiež sa ho nemusí podariť vykúriť vôbec (to platí predovšetkým počas prvého roku v novostavbe).


Aby bolo v dome teplo

228716

Kúriť bez starostí

V súčasnosti je dôležitá aj úspora času, preto sú moderné vykurovacie systémy s vyspelou reguláciou tak vyhľadávané – nevyžadujú prakticky žiadnu obsluhu. Rovnako, ako už nikoho neprekvapí nové auto prešpikované elektronikou, je to aj s moderným vykurovaním. Kvalitný riadiaci systém dokáže vyrobiť teplo v ten najvhodnejší okamžik a distribuovať ho v správnej chvíli tam, kam je to treba, napríklad pomocou akumulačných nádrží. Ide o systém zvaný just-in-time – práve včas, aký poznáme aj z výroby áut. Znamená to vyrobiť produkt v správnom čase a v správnom okamžiku ho dodať na miesto určenia. Ide o systém, ktorý prospieva nielen nadnárodným koncernom, ale aj vašej peňaženke. Prirovnaním k automobilom si vypomôžeme aj ďalej. Tak ako sa dnes auto neovláda len volantom a riadiacou pákou, rovnako sa nedá moderné vykurovanie ovládať len komínovou klapkou.. Moderná kotolňa by tiež nemala obsahovať len jeden zdroj tepla. Aby sa čo najoptimálnejšie využila buď na vykurovanie, alebo ohrev teplej vody, je nutné nejaké zariadenie, akýsi mozog, ktorý čo najlacnejšie riadi výrobu tepla.


Prečo viac zdrojov?


Aby bolo v dome teplo

228709

Oplatí sa kombinovať vykurovanie pomocou obnoviteľného zdroja (tepelné čerpadlo, solárne kolektory, kotol na biomasu a podobne) a doplnkového (bivalentného) zdroja (plynový kotol, elektrokotol) pre prípad nedostatočného výkonu prvého zdroja. Voľbu zdroja tepla ovplyvňuje viacero faktorov:
– veľkosť a využitie domu,
– či dom stojí na vidieku, alebo v meste,
– dostupnosť sietí a druhov palív,
– ochota užívateľa investovať do chodu vykurovania svoju prácu a čas,
– vstupné náklady.

Vhodnou kombináciou zdrojov sa však dajú náklady na teplo znížiť na zlomok prevádzkových nákladov jedného zdroja (napríklad plynu alebo elektriny). Povinnosťou architekta či projektanta domu by malo byť aj posúdenie vhodného zdroja vykurovania. Konzultácia s odbornou kúrenárskou firmou by mala viesť k určeniu minimálnych rozmerov technickej miestnosti, dopravných trás, veľkosti a umiestneniu komína a podobne. S typovými projektmi domov, ktoré s obľubou uvažujú takpovediac s kotolňou v skrini, kam sa schová plynový alebo elektrický kotol, ste odsúdení len k tomuto kotlu a o kombinácii zdrojov ani neuvažujte. Zároveň, než začnete stavať, je dobré pamätať na trasy trubiek, káblov, umiestnenie senzorov či termostatov. Vyhnete sa slzám nad jazvami na takmer hotovom rodinnom dome. Počiatočná investícia do kvalitného projektu vykurovania a regulácie sa vám vráti pri realizácii a hlavne pri prevádzke.



Aby bolo v dome teplo

228725

Aká kombinácia je naj?

Existuje veľa riešení. V súčasnosti sa odohráva pomyselný súboj medzi nízkoteplotnými zdrojmi (tepelnými čerpadlami, kolektormi, kotlami) a kotlami na tuhé palivá, ktoré naopak často pracujú s teplotami okolo bodu varu. Riešením však môže byť akumulačný zásobník, do ktorého sa ukladá energia vyrobená akokoľvek, a to aj z viacerých zdrojov. Táto nádrž alebo zásobník umožňuje zásobovať spotrebiče (podlahové vykurovanie, radiátory) teplom (vodou) so správnou teplotou a v správny čas. A to aj napríklad až za dva dni, pretože ak je dobre zaizolovaná, tak voda v nej chladne len minimálne. Povel na vykurovanie alebo ohrev vody prichádza zo senzora alebo termostatu, ktorý zapne čerpadlo.



Rôzne teploty miestností


Aby bolo v dome teplo

228707

Ak sa chystáte stavať dom typu bungalov s veľkým obytným priestorom v jednej rovine, na riadenie teploty stačí počítať s jedným senzorom. Iná situácia nastáva, ak plánujete rozsiahlejší dom s rôznymi požiadavkami na teplotu a denný režim v jednotlivých miestnostiach. Vhodné je napríklad rozdeliť systém na jednotlivé poschodia či na severnú a južnú stranu. Moderné sklenené južné fasády (francúzske okná na terasu) sú krásne a dodávajú interiéru veľa svetla, no so svetlom prichádza aj veľké množstvo tepla. Ak by ste umiestnili senzor v tomto ohrievanom priestore, vyplo by sa celé vykurovanie a v podkroví či v iných miestnostiach orientovaných na sever by nastal problém. Za päť hodín slnečného svitu dokáže aj podlahové kúrenie citeľne vychladnúť (o radiátoroch nehovoriac) a výsledok je jasný – v obývacej izbe príjemné teplo a v iných častiach domu zima. Podobný účinok na senzor vykurovacieho systému má aj kúrenie v kozube. Preto je dôležité už počas prípravy myslieť na individuálnu reguláciu teploty jednotlivých miestností alebo aspoň časti domu.





Výhody plošného vykurovania a chladenia:
– vysoký komfort v lete aj zime
– výrazná úspora prevádzkových nákladov
– neviditeľnosť = voľnosť pri zariadení interiéru
– žiadne vírenie prachu
– žiadne nepríjemné prúdenie studeného vzduchu pri chladení
– úplne bezhlučná prevádzka



Aby bolo v dome teplo

228719

Podlahové vykurovanie verzus radiátory

Bez nadržiavania jednej či druhej strane sa dá povedať, že k nízkoteplotným zdrojom je energeticky oveľa výhodnejšie podlahové kúrenie. Správne naprojektovaná podlahovka je tiež užívateľsky príjemná a komfortná – koniec nohám primŕzajúcim k dlažbe pri umývaní zubov. Naopak radiátory podstatne rýchlejšie reagujú na regulačný zásah, pretože zotrvačnosť nahrievania niekoľkých ton betónu je rádovo v hodinách. Radiátory tiež hrajú prím pri rekonštrukciách, kde nie možné zasahovať do podlahy. Aj radiátory je lepšie voliť nízkoteplotné – napríklad hliníkové, aby využitie a prenášanie tepla bolo čo najlepšie.

Kategória: Energia
Tagy: rodinný dom vykurovanie rodinného domu
Zdieľať článok

Diskusia