Zdroj: Shutterstock

Poučte sa z omylov iných ľudí. Toto je 7 najčastejších chýb pri výbere osvetlenia

22. 10. 2023
Zdieľať

Výberom osvetlenia a jeho umiestnením dokážete úplne zmeniť pocit a atmosféru miesta. Ak však nevyberiete správne alebo lampu zle umiestnite, efekt nebude najlepší. Ako zvyčajne, aj v tomto prípade platí, že je lepšie poučiť sa z omylov iných ako z vlastných. Zozbierali sme najčastejšie chyby týkajúce sa interiérového osvetlenia, ktorým sa určite treba vyhnúť.

1. Spoliehate sa na stropné svetlo

Táto bežná chyba má korene ešte v hlbokej minulosti, keď nebolo možné využiť vrstvené osvetlenie.  Zdá sa, že máme vo veľkej miere zakorenenú predstavu stropného svietidla ako jediného alebo hlavného zdroja svetla v interiéri. Je síce pravda, že ním osvetlíte celú miestnosť, ale na druhej strane nemusíte mať dostatok svetla práve tam, kde ho potrebujete.

Predstavte si, že ste v miestnosti, kde nie sú žiadne okná, a potrebujete osvetliť pracovné plochy – na prípravu jedál či v dielni. Pravdepodobne by ste siahli po bodových, respektíve smerových svietidlách, ktorých sklon môžete upraviť podľa potreby.

Namiesto použitia jedného typu osvetlenia (nad hlavou) myslite aj na to, akú náladu chcete v miestnosti dosiahnuť. Viaceré dobre umiestnené zdroje poskytnú dostatočné množstvo sústredeného smerového svetla na akýkoľvek povrch – presne tam, kam potrebujete pri práci, varení, hraní hier či posedení v kruhu priateľov.

Vidiecky zariadená kuchyňa v bielo-drevenom prevedení s lampami zavesenými nad ostrovčekom, slúžiacim aj ako stôl.

Mať v miestnosti len jedno centrálne svetlo nestačí. Siahnite radšej po možnosti osvetlenie vrstviť, aby ste ho vedeli nakombinovať pre všetky vaše potreby. Zdroj: Shutterstock

2. Nedostatok svietidiel

Je to úplne jednoduché: ak používate iba jedno zariadenie, bude svietiť len to a žiadne iné. Bežnou chybou je, že v miestnosti nie je dostatok svietidiel.

V slovenských domácnostiach často máme len dva typy lámp, z ktorých je jeden síce pekný alebo príjemný, ale nerobí nič užitočné, a druhý je príliš tmavý alebo zle umiestnený. Ak použijete viacero zdrojov, efekt bude z praktického i estetického hľadiska úplne iný.

Ak máte len jedno hlavné svetlo, niektoré časti izby budú tmavé. Aby ste tento problém vyriešili, použite takzvané vrstvené osvetlenie – pridajte do miestnosti ďalšie typy osvetlenia, napríklad LED pásy (ľahko ich namontujete aj na nábytok, do políc i zásuviek), stolové či nástenné svetlá. Príjemnú relaxačnú atmosféru dosiahnete ambientným stmievacím osvetlením.

Detail na zásuvky v sivej kuchynskej linke, ktoré majú podsvietený vnútorný priestor.

raktickým riešením je vlepený LED pás do uzavretých zásuviek, ktorý sa rozsvieti automaticky pri otvorení. Zdroj: IKEA

3. Myslite na deň i noc

Bežnou chybou pri osvetlení miestností je, že nemyslíte na to, ako bude svetlo vyzerať v rôznych denných i nočných hodinách. Cez deň vám postačí osvetlenie tmavších pracovných zón alebo miesta na čítanie či iné koníčky. Keď sa zotmie, potrebujete rôzne druhy osvetlení – napríklad nepriame atmosférické, ak máte hostí, výraznejšie pri stolovaní a lokálne na čítanie či slabé nepriame svetlo v spálni.

Pri výbere osvetlenia do každej jednej miestnosti si preto premietnite, aké úkony tu robíte cez deň a po zotmení, aby ste mali vždy dostatok svetla.

Prečítajte si tiež
Jedna centrálna lampa nestačí. Odborník radí, ako vybrať osvetlenie pre každú miestnosť

Náš tip

Vyberáte svietidlo do jedálne? Správne svietidlo by malo byť približne o 30 centimetrov menšie ako šírka stola. Ak v izbe používate len jedno svietidlo, malo by mať približne 10 % z celkovej šírky miestnosti.

4. Nesprávna veľkosť

Jedna z najčastejších chýb. Zamilujete sa do svietidla a nemyslíte na to, či bude poskytovať dostatok osvetlenia tam, kde potrebujete. Napríklad luster nad jedálenským stolom bude vyžarovať len slabé alebo malé osvetlenie, hoci pôsobí štýlovo. Alebo naopak – ani prisilné veľké osvetlenie nad stolom v jedálni nie je vždy výhra.

Slabo svietiace žiarovky, samostatne visiace zo stropu nad bielou sedačkou s oranžovými vankúšmi, obklopenou hojnou zeleňou.

Dizajnové osvetlenie síce vyzerá pekne, ale neraz plní viac estetickú než praktickú funkciu. Pred kúpou si overte, aké silne svetlo vydáva a či bude do vašej miestnosti stačiť. Zdroj: Shutterstock

5. Priveľa svetla

Dnes je lákavé vytvoriť si rôzne svetlené schémy a zoskupenia svietidiel. Vrstvenie a kopenie štýlových lámp vedľa seba určite má svoje čaro z estetického hľadiska, ale všetko s mierou. Zvážte, či ich skutočne potrebujete toľko a akú atmosféru vytvárajú, keď sa rozsvietia naraz. Ak ich chcete mať pri sebe niekoľko, mali by sa dať samostatne ovládať vypínačom, aby ste dosiahli rôznu intenzitu osvetlenia.

Prečítajte si tiež
Zo starej nehnuteľnosti je dnes vzácny klenot! Jedinečné prvky, veľa svetla a súkromia pre obe deti

Najväčším zlom je zapustené stropné osvetlenie, najmä ak je svietiacich bodov priveľa. Oberajú miestnosť o teplo a tiene, ktoré priestor zjemňujú a vytvárajú harmonické textúry. Lepšie fungujú závesné alebo nástenné lampy, ktorých svetlo sa odráža od stien.

Časť miestnosti so svetlou sedačkou a policou s úložným priestorom, kde sa nachádza stropné svetlo s viacerými svietiacimi bodmi, malá stojanová lampa i svietidlo na stene v tvare donutu.

Moderné trendy dovoľujú kombinovať rôzne štýly svietidiel. Dekoratívny luster dopĺňa praktické bodové osvetlenie. Zdroj: IKEA

6. Myslite na tiene

Tiene sú niekedy príjemným spôsobom, ako svetlo umocní harmonickú atmosféru v miestnosti, inokedy, naopak, prekážajú. Kuchyňa a kúpeľňa sú dve miestnosti, kde tiene nie sú dobré, pretože vám bránia vykonávať potrebné úkony. Keď umiestnite svetlo na nesprávne miesto, spôsobí neželané tiene. Určite je dobrým pomocníkom inštalácia viacerých svetelných zdrojov alebo rozptýlenejšie svetlo namiesto bodových stropných žiaroviek.

Kúpeľňa so závesnými lampami aj stropnými bodovým osvetlením.

V kúpeľni dokáže zle umiestnené svetlo spôsobiť veľa starostí, hlavne ak vrhá tiene tam, kam netreba. Lepšie je preto inštalovať viacero svetlených zdrojov. Zdroj: Shutterstock

7. Nesprávna teplota farieb

Omyl, ktorý sa stal azda každému z nás: kúpili ste si žiarovku, a keď ste ju namontovali do lampy, zistili ste, že má inú farbu ako všetky ostatné žiarovky v dome či byte. Ešte skôr ako sa vyberiete na nákup žiaroviek, zistite, aký typ farby máte doma, respektíve aký splní vaše predstavy – studená či teplá biela?

Prečítajte si tiež
Ako presvetliť interiér bez výrazných úprav?

Studená verzus teplá biela

Na obaloch žiaroviek nájdete informáciu o tom, akú farbu svetla vyžarujú. Farba svetla výrazne ovplyvní finálny dojem z miestnosti, preto sa s ňou oplatí pohrať. Najčastejšie delenie zahŕňa teplú bielu, neutrálnu bielu alebo studenú bielu. Dôležitou informáciou je stupeň Kelvinov.

Čím má žiarovka viac Kelvinov, tým je biele svetlo chladnejšie:

  • 1 800 K je jantárovo biela ako svetlo sviečok.
  • 2 700 K je teplá biela, relaxačná priateľská biela.
  • 3 000 K je dostatočne svieža teplá biela na to, aby bolo cítiť jasné, ale stále príjemné biele svetlo.
  • 4 000 K je neutrálna biela.
  • 5 500 K je studená biela ako odrazené slnečné svetlo.
  • 6 500 K je veľmi studená biela podobná dennému svetlu pri zatiahnutej oblohe.

Ako sa používajú jednotlivé odtiene bieleho svetla?

Vo všeobecnosti odtiene bieleho svetla od 1 700 do 2200 K považujeme za extra teplé biele svetlo, ktoré evokuje západ slnka a je veľmi príjemné na oddych a pohodu hlavne vo večerných hodinách.

Odtiene s 2 700 až 3 500 K sú štandardizované ako teplé biele svetlo, ktoré má žltastý nádych. Najvhodnejšie je do domácností ako primárne osvetlenie všetkých priestorov.

Odtiene s 4 000 až 5 000 K vyžarujú neutrálne biele svetlo vhodné najmä v pracovných zónach, kanceláriách či v kuchyni.

Odtiene nad 5 000 K sú studené, svietia najviac do modra a väčšinou sú používané v potravinárstve na osvetlenie mäsa.

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock, IKEA
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Energia Navrhovanie interiéru
Tagy: interiérové osvetlenie LED osvetlenie umelé osvetlenie
Zdieľať článok
Sivé parížske strechy možno ozelenejú, chcú na nich vybudovať strešné terasyASB.sk

Sivé parížske strechy možno ozelenejú, chcú na nich vybudovať strešné terasy

V Piešťanoch chcú postaviť envirocentrum. Vyhliadli si naň areál bývalého autokempingu pri vodnej nádrži SĺňavaASB.sk

V Piešťanoch chcú postaviť envirocentrum. Vyhliadli si naň areál bývalého autokempingu pri vodnej nádrži Sĺňava

KVÍZ Pikošky o tehle: Prečo je brúsená a dokáže horieť?Dom z tehly

KVÍZ Pikošky o tehle: Prečo je brúsená a dokáže horieť?

Už žiadna hniloba! Osvedčené domáce recepty na ošetrenie rán po reze rastlín a pri zakoreňovaníZáhrada

Už žiadna hniloba! Osvedčené domáce recepty na ošetrenie rán po reze rastlín a pri zakoreňovaní

Diskusia