Kotol Protherm Tiger Condens

Dosluhuje vám kotol? Jeho výmenu neodkladajte. Radíme, aké nové zariadenie si vybrať

Galéria (10)
Zdroj: Protherm
21. 05. 2023
Zdieľať

Má už váš plynový kotol najlepšie časy za sebou? Vykurovacia sezóna sa skončila, takže sa oplatí uvažovať o novom teraz, nie až na začiatku tej ďalšej. Jeho včasná výmena vám môže ušetriť nielen kopu starostí, ale aj kopu peňazí. Aké by však malo byť nové vykurovacie zariadenie? Aké ďalšie úpravy si výmena vyžiada? A na čo si pri nej dať pozor?

Celkom prirodzená úvaha je nahradiť starý plynový kotol novým, ktorý bude fungovať na rovnaké palivo. Nie je to však jediná alternatíva a nemusí byť ani automaticky najjednoduchšia či najvýhodnejšia.

Okrem výmeny za moderný kondenzačný kotol by ste určite mali zvážiť aj tepelné čerpadlo a v niektorých prípadoch nemusí byť ani elektrokotol taký bláznivý nápad, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Samozrejme, existujú aj iné možnosti, tieto tri vykurovacie zariadenia však obvykle umožňujú riešenie s minimálnym zásahom do pôvodného vykurovacieho systému či pôvodného domu.

Ktorá voľba je najvýhodnejšia? To závisí od konkrétnej situácie – od vašich finančných možností, osobných preferencií či plánov, od stavu vykurovacieho systému aj samotného domu…

radiátor, bankovky a malý drevený domček

Zdroj: iStock

Teoreticky sa dá povedať, že najvýhodnejšie je také riešenie, pri ktorom bude najnižší súčet vstupných nákladov (a to nielen na kúpu samotného vykurovacieho zariadenia, ale aj na úpravy súvisiace s jeho inštaláciou) a prevádzkových nákladov na vykurovanie počas životnosti zariadenia.

Rekonštrukcia však nie je novostavba. Niekedy môžu byť napríklad súvisiace komplikované stavebné úpravy priveľkou prekážkou a dôvodom na voľbu vykurovania s o niečo drahšou prevádzkou. Inokedy sa zas môže zmena vykurovacieho systému začleniť do plánovanej rozsiahlej rekonštrukcie starého domu. Pozrime sa teda na jednotlivé možnosti podrobnejšie.

O praktické skúsenosti a rady sa s nami podelil Milan Mach zo spoločnosti Vaillant.

Nový plynový kotol

Najmä ak už starý kotol dosiahol svoj „dôchodkový vek“, čo je obvykle asi 15 až 20 rokov, je viac než pravdepodobné, že nový plynový kotol bude energeticky výhodnejší. Vďaka takejto výmene tak každoročne miniete podstatne menej plynu.

závesný plynový kotol v kuchyni

Závesný kondenzačný kotol ecoTEC exclusive (v ponuke 20 a 25 kW, A) je úsporný a vhodný do bytov i starších domov. Kondenzačná technológia sa dokáže automaticky prispôsobiť rôznemu zloženiu plynu, vďaka čomu je kotol pripravený aj na budúce použitie ekologických prímesí. Zdroj: Vaillant

Nové kotly sú totiž vybavené kondenzačnou technológiou, takže dokážu využiť aj teplo zo spalín, ktoré pri starších typoch kotlov odchádzali bez využitia von komínom. Vďaka tomu majú nové vykurovacie zariadenia vyššiu účinnosť. To pritom znamená nielen nižšiu spotrebu plynu, ale aj nižšiu produkciu emisií.

Ak máme byť konkrétnejší, tak najmodernejšie kondenzačné kotly majú v porovnaní s 20-ročnými nekondenzačnými plynovými kotlami, akými ešte dnes mnohé domácnosti vykurujú, takmer o štvrtinu nižšiu spotrebu plynu a produkujú o viac než 30 % menej emisií.

Čo všetko je spojené s výmenou?

Výmena kotla v princípe nemusí byť zložitá, rozhodne to však nie je záležitosť pre domáceho majstra. A aké ďalšie úpravy s ňou budú spojené? To závisí od konkrétnej situácie – od tepelných strát domu, stavu vykurovacieho systému aj komína. To všetko by mal zhodnotiť odborník.

Dobrá rada

Ak viete, že váš starý plynový kotol už pomaly dosluhuje, jeho výmenu určite neodkladajte. Nečakajte, až kým úplne doslúži – riskujete totiž diskomfort všetkých členov domácnosti.

Najmä ak je starší dom po významnejšej renovácii – zateplení, výmene okien, rekonštrukcii strechy, realizácii prístavby a pod., určite treba prepočítať jeho tepelné straty. Podľa tých sa potom nadimenzuje nielen samotný nový kotol, ale aj celý vykurovací systém.

Prečítajte si tiež
V novej epizóde môjdom podcastu vyberáme vykurovacie zariadenie. Pre ktoré sa rozhodnúť?

Keďže kondenzačné kotly pracujú optimálne pri iných teplotách vykurovacej vody než nekondenzačné, je možné, že bude potrebná aj výmena radiátorov tak, aby mali dostatočnú plochu. Nie je to však potrebné vždy a určite nemusíte nutne prechádzať na podlahové vykurovanie.

ženská ruka vo svetri reguluje radiátor

Pri výmene kotla je dobré zvážiť aj technickú úroveň radiátorov a celého vykurovacieho systému. Zdroj: iStock

Či bude potrebná aj prerábka odvodu spalín z kotla, musí tiež posúdiť odborník – skontroluje pôvodný dymovod a rozhodne, či sa dá použiť aj pri novom kondenzačnom vykurovacom zariadení. Na rozdiel od starých typov plynových kotlov je však pri kondenzačných vždy nutné zabezpečiť odvod skondenzovanej vody do kanalizácie.

Na čo si dať pozor?

Ešte pred inštaláciou nového kondenzačného kotla je vždy potrebné vykurovací systém vyčistiť. Práve zanedbanie tohto čistenia – či už z dôvodu šetrenia, alebo pre nedostatok finančných prostriedkov – je jednou z najčastejších chýb.

Kotol ecoTEC exclusive

Kotol ecoTEC exclusive Zdroj: Vaillant

Dôsledkom sú potom vyššie náklady na údržbu nového vykurovacieho zariadenia, pretože sa v ňom budú hromadiť kaly z radiátorov.

Voda sa preto musí z pôvodného vykurovacieho systému vypustiť, systém sa potom chemicky prečistí a napustí sa nová voda. Povinnou výbavou je aj magnetický filter, ktorý sa namontuje pred kotol na zachytenie nečistôt z vykurovacieho systému.

Ďalej si prečítajte, kedy sa oplatí vymeniť kotol za tepelné čerpadlo.

1 / 3
Kategória: Energia
Tagy: elektrický kotol plynový kondenzačný kotol tepelé čerpadlá
Zdieľať článok
Tento prírodný doplnok vitamínov zvládne vypestovať každý. Potrvá to len 5 dní na okennom parapeteZáhrada

Tento prírodný doplnok vitamínov zvládne vypestovať každý. Potrvá to len 5 dní na okennom parapete

Majster roka 2023: Dizajnový vešiak zo strešných látUrob si sám

Majster roka 2023: Dizajnový vešiak zo strešných lát

Máte v záhrade tieto okrasné rastliny? Počas júna budú vyžadovať vašu pozornosťZáhrada

Máte v záhrade tieto okrasné rastliny? Počas júna budú vyžadovať vašu pozornosť

Smrekovcový šindeľ a farebné lodžie: Apartmány Filipovice zaujmú na prvý pohľadASB.sk

Smrekovcový šindeľ a farebné lodžie: Apartmány Filipovice zaujmú na prvý pohľad

Diskusia