Chcete doma dokonalo vyvetrať? Pozrite si riešenia

Chcete doma dokonalo vyvetrať? Pozrite si riešenia

04. 07. 2019 Zdieľať

Na pravidelné vetranie domu či bytu počas celého roka má čas málokto. Ak uvažujete nad zdravým spôsobom vetrania a chcete ušetriť mnoho energie na vykurovanie, máme pre vás hneď niekoľko tipov. Vhodným riešením môže byť riadené vetranie so spätným získavaním tepla (rekuperáciou).

Najmodernejšie vetracie systémy s rekuperáciou majú množstvo výhod:
 
1. Dokážu rodinný dom či byt ochrániť proti vlhkosti a plesniam. Pravidelné vetranie upraveným vzduchom zlepšuje tepelný a vlhkostný stav interiéru.
 
2. Pomôžu vám znížiť náklady na vykurovanie. Počas vetrania síce z miestnosti odvedú odpadový vzduch, ale nie teplo. Získava sa tak spätne energia, ktorá už raz bola vložená do vykurovania, a ktorá by sa pri klasickom vetraní stratila.
 
3. Odbremenia vás od povinnosti v domácnosti pravidelne otvárať okná a kontrolovať, či je dostatočne vyvetrané. Zdravé vetranie si nastavíte presne podľa vašich potrieb vďaka inteligentnému lokálnemu alebo centrálne riadenému vetraniu s rekuperáciou. A ako na to?
 

Lokálna vetracia jednotka recoVAIR VAR 60

vetracie jednotky
Vaillant Group Slovakia


Lokálna vetracia jednotka recoVAIR VAR 60

Malé riešenie s veľkým efektom

Na zabezpečenie prívodu čerstvého vzduchu a optimálnej vlhkosti sú ideálne lokálne vetracie jednotky Vaillant recoVAIR VAR 60 (s energ. triedou A). Sú priestorovo úsporné a v dome či byte ich môžete vyskúšať najprv len v jednotlivých miestnostiach. Postupne ich potom môžete rozširovať do celej domácnosti. Ide o jednoduchý, decentralizovaný koncept vetrania s rekuperáciou tepla, s nízkymi nákladmi na inštaláciu a pohodlným ovládaním. Môžete ho namontovať aj dodatočne, v rámci rekonštrukcie. A hoci zaberá len minimálny priestor, dokáže vytvoriť maximálny komfort. V porovnaní s konkurenciou v tomto segmente výrobkov má jeden z najvyšších objemových prietokov vzduchu (až 60 m3/h). V kúpeľniach a na WC sa odporúča inštalovať odsávacie ventilátory, v obývačke a spálni lokálne ventilačné jednotky. Tie zaručujú až 85 % rekuperácie (spätného získavania tepla). Komunikácia medzi jednotlivými jednotkami môže byť aj bezdrôtová. Každá z nich sa inštaluje jednoducho (s pomocou bežných nástrojov) do obvodovej steny domu či bytu. Nie je potrebná technická miestnosť ani potrubné rozvody. Nevyhnutné je vyvŕtanie otvoru v stene.
 

Lokálny vetrací systém s rekuperáciou

vetracie jednotky
Vaillant Group Slovakia


Lokálny vetrací systém s rekuperáciou

Centrálne riadené vetranie

Chceli by ste systém, ktorý monitoruje kvalitu vzduchu: prach, peľ, znečisťujúce látky, zachytáva ich na jemných filtroch, chráni konštrukciu budovy pred vlhkosťou a eliminuje potenciálny výskyt roztočov či plesní? To všetko dokáže centrálna rekuperačná jednotka Vaillant recoVAIR. S jej inštaláciou sa väčšinou počíta už v projekte domu (kvôli montáži rozvodov). V súčasnosti býva bežná najmä v nízkoenergetických a energeticky pasívnych domoch. Využíva až 98 % tepla z odvádzaného odpadového vzduchu, a to až do vonkajšej teploty -7 °C (bez použitia predohrevu privádzaného vzduchu). Je dostupná v troch výkonových úrovniach, v závislosti od plochy domu a objemu vzduchu v ňom. Váži iba 38 až 39 kg, čo uľahčuje jej transport i montáž. Inštalácia je založená na princípe „zapoj a funguj“. Vetranie je tiché a zariadenie sa prispôsobí individuálnym potrebám domácnosti. Vďaka inteligentnému regulátoru ho môžete ovládať aj cez internet a aplikáciu v smartfóne či tablete. Možné je aj pripojenie dvoch snímačov kvality vzduchu (CO2), pomocou ktorých jednotka vyhodnocuje stav i kvalitu vzduchu v miestnosti a následne prispôsobí svoj výkon. Systém je kombinovateľný so všetkými tepelnými čerpadlami a vykurovacími zariadeniami značky Vaillant.


Centrálna rekuperačná jednotka Vaillant recoVAIR

vetracie jednotky
Vaillant Group Slovakia


Centrálna rekuperačná jednotka Vaillant recoVAIR

 
ZDROJ: PR článok spoločnosti Vaillant Group Slovakia, s.r.o.
Kategória: Energia
Tagy: rekuperácia riadené vetranie
Zdieľať článok