Chystáte sa zatepliť bytový dom? Opýtajte sa odborníka, ako na to!

23. 09. 2014
Zdieľať

Príčin, prečo zateplený dom neplní požadované funkcie, môže byť viacero – od chybného návrhu zateplenia cez výber nevhodných materiálov až po neodbornú realizáciu zateplenia.

Zateplenie obvodových plášťov bytových domov sa považuje za najefektívnejšiu cestu znižovania spotreby energie. Okrem energetického a tým aj ekonomického aspektu v sebe zahŕňa celý rad ďalších výhod, počnúc ekologickými cez hygienické až po estetické. Žiaľ, nie vždy výsledný stav zodpovedá plne našim očakávaniam. 

Chyby pri návrhu zateplenia

Okrem výberu nesprávneho materiálu a realizácie zateplenia tvoria veľkú skupinu nedostatkov obnovy chyby pri návrhu. Častým nedostatkom je napríklad použitie klasických polystyrénových izolačných dosiek na zavlhnuté murivo. V takomto prípade je potrebné voliť paropriepustné systémy s nízkym difúznym odporom, ktoré umožňujú prechod vlhkosti smerom do exteriéru (napríklad systém Baumit open). Ďalším pomerne častým nedostatkom je neodborný návrh hrúbky tepelnej izolácie. „Od oka“ navrhnutá hrúbka izolácie síce v niektorých prípadoch môže vyhovovať všeobecne platným zásadám správneho návrhu zateplenia, vo väčšine prípadov však tieto zásady nie sú splnené a zateplenie nie je navrhnuté správne. 

Ak sa chystáte zatepliť svoj bytový dom a chcete sa poradiť s odborníkom a vyhnúť sa tak zbytočným prekvapeniam, napíšte nám!


Príklad poruchy pri kontaktných tepelnoizolačných systémoch vzniknutej používaním nevhodných a nesystémových materiálov či kombinovaním komponentov od rôznych výrobcov v skladbe tepelnoizolačného systému.

Príklad poruchy pri kontaktných tepelnoizolačných systémoch vzniknutej používaním nevhodných a nesystémových materiálov či kombinovaním komponentov od rôznych výrobcov v skladbe tepelnoizolačného systému.
Baumit, spol. s r.o.

Nevhodné a nesystémové komponenty

Medzi najčastejšie príčiny vzniku porúch pri kontaktných tepelnoizolačných systémoch patrí používanie nevhodných a nesystémových materiálov či kombinovanie komponentov od rôznych výrobcov v skladbe tepelnoizolačného systému. V prípade vzniku poruchy v tepelnoizolačnom systéme, ktorý sa vyskladal z materiálov od rôznych dodávateľov, stavebník obyčajne naráža na veľké problémy pri snahe reklamovať vzniknuté nedostatky. Záruka v takomto prípade väčšinou nepresahuje zákonom garantovanú záručnú lehotu, pričom o záruke na systém ako celok nemôže byť pochopiteľne ani reči. Naopak, v prípade použitia kompletného tepelnoizolačného systému je riziko vzniku dodatočných porúch znížené na minimum. Pri očakávanej dlhodobo spoľahlivej funkčnosti tepelnoizolačného systému je preto rozumné rozhodnúť sa pre osvedčené systémy s overenou materiálovou skladbou, certifikované nezávislou skúšobňou a samozrejme platným európskym technickým osvedčením.


Chystáte sa zatepliť bytový dom? Opýtajte sa odborníka, ako na to!

1417677

Viac o súťaži sa dozviete tu

Ak chcete mať istotu, že za svoje peniaze dostanete naozaj kvalitu, na zateplenie použite KOMPLETNÝ TEPELNOIZOLAČNÝ SYSTÉM, pretože:

  1. všetky komponenty odporúčané dodávateľom sú vyvinuté špeciálne pre tepelnoizolačný systém a sú navzájom zosúladené, takže systém ako celok bude zaručene spoľahlivo fungovať;
  2. vlastnosti kompletných tepelnoizolačných systémov sú overené skúškami v nezávislých skúšobniach a sú pravidelne kontrolované;
  3. seriózny dodávateľ kompletného tepelnoizolačného systému pôsobí na trhu dlhodobo a kvalitu jeho systémov potvrdzuje množstvo zrealizovaných referenčných stavieb;
  4. dodávateľ kompletných tepelnoizolačných systémov dlhodobo spolupracuje s predajcami stavebných materiálov a kvalitnými realizačnými firmami, pravidelne ich informuje o aktuálnych trendoch, podporuje ich zákaznícky servis a stará sa o vzdelávanie ich zamestnancov;
  5. dodávateľ kompletného tepelnoizolačného systému vám v prípade potreby rád poradí, odporučí vhodnú realizačnú firmu alebo vám ku kúpenému tepelnoizolačnému systému „pribalí“ čosi navyše – návrh farebného riešenia fasády, tepelnotechnický prepočet, dovoz kompletného systému až na stavbu;
  6. ak sa na vašej už zrealizovanej fasáde vyskytne akýkoľvek problém, seriózny dodávateľ kompletného tepelnoizolačného systému sa ujme vašej sťažnosti a s plnou zodpovednosťou sa ju snaží vyriešiť, aby ste boli spokojní, nech už je príčina kdekoľvek. 

Zatepľovanie je témou, o ktorej dnes hovorí snáď každý. Nie každý však zatepľovaniu skutočne rozumie. 

Ak sa chystáte zatepliť svoj bytový dom a chcete sa poradiť s odborníkom a vyhnúť sa tak zbytočným prekvapeniam, napíšte nám !

Kategória: Energia Materiály
Tagy: baumit bytový materiál Praktické rady rodinný dom zateplenie
Zdieľať článok

Diskusia