Chystáte sa zatepliť bytový dom? Opýtajte sa odborníka, ako na to!

Chystáte sa zatepliť bytový dom? Opýtajte sa odborníka, ako na to!

23. 09. 2014
Zdieľať

Príčin, prečo zateplený dom neplní požadované funkcie, môže byť viacero – od chybného návrhu zateplenia cez výber nevhodných materiálov až po neodbornú realizáciu zateplenia.

Zateplenie obvodových plášťov bytových domov sa považuje za najefektívnejšiu cestu znižovania spotreby energie. Okrem energetického a tým aj ekonomického aspektu v sebe zahŕňa celý rad ďalších výhod, počnúc ekologickými cez hygienické až po estetické. Žiaľ, nie vždy výsledný stav zodpovedá plne našim očakávaniam. 

Chyby pri návrhu zateplenia

Okrem výberu nesprávneho materiálu a realizácie zateplenia tvoria veľkú skupinu nedostatkov obnovy chyby pri návrhu. Častým nedostatkom je napríklad použitie klasických polystyrénových izolačných dosiek na zavlhnuté murivo. V takomto prípade je potrebné voliť paropriepustné systémy s nízkym difúznym odporom, ktoré umožňujú prechod vlhkosti smerom do exteriéru (napríklad systém Baumit open). Ďalším pomerne častým nedostatkom je neodborný návrh hrúbky tepelnej izolácie. „Od oka“ navrhnutá hrúbka izolácie síce v niektorých prípadoch môže vyhovovať všeobecne platným zásadám správneho návrhu zateplenia, vo väčšine prípadov však tieto zásady nie sú splnené a zateplenie nie je navrhnuté správne. 

Ak sa chystáte zatepliť svoj bytový dom a chcete sa poradiť s odborníkom a vyhnúť sa tak zbytočným prekvapeniam, napíšte nám!


Príklad poruchy pri kontaktných tepelnoizolačných systémoch vzniknutej používaním nevhodných a nesystémových materiálov či kombinovaním komponentov od rôznych výrobcov v skladbe tepelnoizolačného systému.

Príklad poruchy pri kontaktných tepelnoizolačných systémoch vzniknutej používaním nevhodných a nesystémových materiálov či kombinovaním komponentov od rôznych výrobcov v skladbe tepelnoizolačného systému.
Baumit, spol. s r.o.

Nevhodné a nesystémové komponenty

Medzi najčastejšie príčiny vzniku porúch pri kontaktných tepelnoizolačných systémoch patrí používanie nevhodných a nesystémových materiálov či kombinovanie komponentov od rôznych výrobcov v skladbe tepelnoizolačného systému. V prípade vzniku poruchy v tepelnoizolačnom systéme, ktorý sa vyskladal z materiálov od rôznych dodávateľov, stavebník obyčajne naráža na veľké problémy pri snahe reklamovať vzniknuté nedostatky. Záruka v takomto prípade väčšinou nepresahuje zákonom garantovanú záručnú lehotu, pričom o záruke na systém ako celok nemôže byť pochopiteľne ani reči. Naopak, v prípade použitia kompletného tepelnoizolačného systému je riziko vzniku dodatočných porúch znížené na minimum. Pri očakávanej dlhodobo spoľahlivej funkčnosti tepelnoizolačného systému je preto rozumné rozhodnúť sa pre osvedčené systémy s overenou materiálovou skladbou, certifikované nezávislou skúšobňou a samozrejme platným európskym technickým osvedčením.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Chystáte sa zatepliť bytový dom? Opýtajte sa odborníka, ako na to!

1417677

Viac o súťaži sa dozviete tu

Ak chcete mať istotu, že za svoje peniaze dostanete naozaj kvalitu, na zateplenie použite KOMPLETNÝ TEPELNOIZOLAČNÝ SYSTÉM, pretože:

  1. všetky komponenty odporúčané dodávateľom sú vyvinuté špeciálne pre tepelnoizolačný systém a sú navzájom zosúladené, takže systém ako celok bude zaručene spoľahlivo fungovať;
  2. vlastnosti kompletných tepelnoizolačných systémov sú overené skúškami v nezávislých skúšobniach a sú pravidelne kontrolované;
  3. seriózny dodávateľ kompletného tepelnoizolačného systému pôsobí na trhu dlhodobo a kvalitu jeho systémov potvrdzuje množstvo zrealizovaných referenčných stavieb;
  4. dodávateľ kompletných tepelnoizolačných systémov dlhodobo spolupracuje s predajcami stavebných materiálov a kvalitnými realizačnými firmami, pravidelne ich informuje o aktuálnych trendoch, podporuje ich zákaznícky servis a stará sa o vzdelávanie ich zamestnancov;
  5. dodávateľ kompletného tepelnoizolačného systému vám v prípade potreby rád poradí, odporučí vhodnú realizačnú firmu alebo vám ku kúpenému tepelnoizolačnému systému „pribalí“ čosi navyše – návrh farebného riešenia fasády, tepelnotechnický prepočet, dovoz kompletného systému až na stavbu;
  6. ak sa na vašej už zrealizovanej fasáde vyskytne akýkoľvek problém, seriózny dodávateľ kompletného tepelnoizolačného systému sa ujme vašej sťažnosti a s plnou zodpovednosťou sa ju snaží vyriešiť, aby ste boli spokojní, nech už je príčina kdekoľvek. 

Zatepľovanie je témou, o ktorej dnes hovorí snáď každý. Nie každý však zatepľovaniu skutočne rozumie. 

Ak sa chystáte zatepliť svoj bytový dom a chcete sa poradiť s odborníkom a vyhnúť sa tak zbytočným prekvapeniam, napíšte nám !

Kategória: Energia Materiály
Tagy: baumit bytový dom materiál poradna zateplenie
Zdieľať článok

Diskusia