Postup stavby záhradného kozuba

Postup stavby záhradného kozuba

30. 05. 2008
Zdieľať

Ak vám v podvečer zavoňali od susedov grilované špeciality, možno ste začali uvažovať, ako sa dopracovať k vlastnému záhradnému kozubu alebo grilu.
Základ stavby tvorí železobetónová doska, na ktorú postavíme betónové základy, resp. prvú spodnú časť záhradného kozuba. Tú ukončíme asi v 50 cm výške železobetónovou doskou hrubou 10 cm, v ktorej necháme otvory na rám, klapku udiarne a rám roštu na grilovanie. Rošt môžeme zameniť za platňu zo staršieho šporáka a piecť na nej placky a rôzne špeciality, prípadne za kotlík na varenie.

Na betónovú dosku vymurujeme z bielych tehál obvodové múry kozuba (lepšie sú lícovky). Predelením tejto časti nám vzniknú dve komory. Prvá komora s vnútorným rozmerom svetlosti 30 × 60 cm má na dne klapku na reguláciu tepla a dymu. Využijeme ju ako udiareň. Z profilu v tvare L vyrobíme tri police. Horná nám poslúži na zavesenie mäsa a klobás. Dve spodné na položenie drôteného roštu (Æ 3 mm) na údenie rýb, húb a iných špecialít.


Použitý materiál
Dvierka s rámom 60 × 60 cm
Klapka na udiareň
Klapka do komína
Rošt s rámom
Predná záklopka na údenie
Profil v tvare L 25 × 25 cm
Roxor železo Æ  6 – 8 m, 10 kg
Tehly – 112 kusov
Cement – 5 vriec
Piesok – 0,25 m3
Štrk – 0,75 m3
Ploské kamene 0,5 m2
Škridly – 5 ks, dve korýtka (na 1/4)


Druhá komora má komínovú klapku, ktorou uzatvárame otvor komína, keď grilujeme dreveným uhlím na rošte alebo ražni. Tým zabránime úniku tepla do komína a zabezpečíme dobré prepečenie surovín. Na komíne umiestnime ako klobúk betónovú platňu hrubú 4 cm. Prikryjeme ho strešnou krytinou a válovcami. Rozmery kozuba si môže každý prispôsobiť.
Postup stavby záhradného kozuba

109252


Postup stavby záhradného kozuba

109253

Čelný pohľad Rez


Postup stavby záhradného kozuba

109254


Postup stavby záhradného kozuba

109259

Zadný pohľad Postavený záhradný kozub

Kategória: Energia
Tagy: kozub záhrada
Zdieľať článok

Diskusia