Napojte svoju domácnosť na fotovoltiku a využite slnečnú energiu naplno
O obnoviteľných zdrojoch energie sa v posledných rokoch diskutuje stále viac. Ich efektívne využívanie môže pomôcť zmierniť klimatickú krízu, v ktorej sa planéta nachádza. „Sú to bezpečné a nevyčerpateľné, prípadne prirodzene sa obnovujúce, prírodné zdroje. Patrí medzi ne vietor, slnko, voda, geotermálne pramene a biomasa. Na rozdiel od tradičných zdrojov energie, akými sú uhlie, ropa a zemný plyn, nepredstavujú pre životné prostredie hrozbu v podobe skleníkových plynov a iných škodlivých látok,“ vysvetľuje Erik Chabreček, odborník na fotovoltiku zo ZSE.
Spomedzi obnoviteľných zdrojov energie má najväčší potenciál slnečná energia. Možno ju totiž využiť aj v bežných domácnostiach. Veternú turbínu si na záhrade nepostavíte a geotermálny vrt nenavŕtate. No nainštalovať si na strechu vášho rodinného domu fotovoltické panely alebo solárne kolektory nie je dnes nič zložité. Môžete tak mať vlastnú elektrickú energiu alebo ohrievať vodu celom zadarmo, len pomocou slnečného žiarenia.
Okrem toho, že je slnečná energia zdarma má aj ďalšie výhody:
- Pri využívaní solárnej energie neprodukujete do ovzdušia žiadne škodlivé uhlíkové emisie.
- Solárne systémy sa dajú začleniť aj do existujúcich rozvodov budov. Inštalácia je možná nielen pre novostavby, ale i staršie domy.
- S vlastným solárnym systémom sa stávate nezávislejší od dodávateľov energií a neovplyvnia vás ani vysoké ceny energií.
Spôsoby využitia slnečnej energie
Na Slovensku je celková doba slnečného svitu približne 1 600 hodín ročne, čo predstavuje veľmi vhodné podmienky na získavanie energie zo slnečného žiarenia. Jeho intenzita sa počas roka mení. Maximum zaznamenávame v júli, minimum na prelome decembra a januára. Hoci sa to nezdá, rozdiel v získavaní slnečnej energie je medzi južnými a severnými regiónmi Slovenska len 10 až 15 percent ročne. Na využívanie slnečnej energie má teda vaša geografická poloha len minimálny vplyv.
Akým spôsobom sa dá využiť slnečná energia ukazuje tabuľka:
Slnečná energia | |
výroba tepla | výroba elektriny |
solárne kolektory | fotovoltické panely |
– ohrev vody – vykurovanie |
– ohrev vody, vykurovanie, nabíjanie elektromobilu, vlastná elektrina pre spotrebiče |
Medzinárodná energetická agentúra predpokladá, že po roku 2040 by sa obnoviteľné zdroje mohli stať hlavným zdrojom výroby energie. Európska komisia žiada, aby boli od roku 2034 fotovoltické panely povinné pre všetky existujúce budovy. Týmto spôsobom chce ochrániť spotrebiteľov pred vysokými cenami energií.
Podiel zelenej energie vzrástol v posledných troch rokoch aj na Slovensku. Zatiaľ, čo v rokoch 2010 až 2018 obnoviteľné energie stagnovali na dvanástich percentách. V roku 2019 dosiahli takmer 17-percentný podiel na výrobe energie a splnili tak cieľ Európskej únie o rok skôr.
Nie všetky solárne panely vyrobia elektrinu
Napriek tomu, že o obnoviteľné zdroje energie sa v posledných rokoch zaujíma čoraz väčšie množstvo ľudí a ich praktické používanie sa v bežných domácnostiach stáva trendom, ľudia si zvyknú medzi sebou mýliť solárne kolektory a fotovoltické panely. Môže sa zdať, že ide o rovnaké mechanizmy, skutočnosť je však iná.
„Solárne kolektory slúžia na ohrev vody. Zohrievajú vodu v zásobníku – teplú vodu potom môžeme použiť na sprchovanie či umývanie riadu. Fotovoltické panely vyrábajú elektrickú energiu, ktorú môžeme využiť pre vlastnú spotrebu v domácnosti,“ hovorí Erik Chabreček zo ZSE.
Hlavným rozdielom medzi solárnym kolektorom a fotovoltickým panelom je princíp ich fungovania. Obe zariadenia absorbujú slnečné lúče a premieňajú ich na energiu, preto ich spoločne nazývame solárne panely. Avšak solárny kolektor spotrebúva slnečnú energiu výlučne na výrobu tepla, zatiaľ čo fotovoltaický panel premieňa slnečné žiarenie na elektrickú energiu.
Ak vaša domácnosť funguje na elektrinu, pomocou ktorej aj vykurujete a ohrievate vodu, je pre vás fotovoltika ideálne riešenie. Solárne kolektory dokážu len ohrievať vodu, zatiaľ čo fotovoltické panely dokážu pokryť značnú časť spotreby elektrickej energie, pomocou ktorej si okrem iného aj ohrejete vodu pre vlastnú spotrebu.
Najlacnejšiu elektrinu vyrobí fotovoltika od ZSE
Z fotovoltiky môžete čerpať elektrinu pre všetky domáce elektrospotrebiče, je využiteľná pre elektrické kúrenie či klimatizáciu. Môžete pomocou nej dobíjať váš elektromobil alebo svietiť v celom dome úplne zadarmo.
Výrobou elektriny pomocou fotovoltických panelov od ZSE môžete znížiť vaše náklady na elektrinu až o 40 percent. S využitím Virtuálnej batérie až o polovicu. Navyše si s ňou môžete skrátiť návratnosť investície do fotovoltiky len na sedem rokov.
Uvažovať o fotovoltike má zmysel najmä vtedy, ak spotrebúvate naozaj veľa elektrickej energie a čísla na faktúrach sú vašou nočnou morou. Vlastná solárna elektráreň môže vaše problémy vyriešiť. Je vhodná v prípade, že elektrinu využívate najviac počas dňa a môžete ju spotrebovať ihneď. Napríklad, ak často pracujete z domu, prípadne ste na materskej či rodičovskej dovolenke, alebo máte viacgeneračnú domácnosť.
Fotovoltika je však vhodná voľba aj v prípade, že väčšiu časť elektriny spotrebúvate ráno a večer. Týmto spôsobom funguje väčšina domácností. Nápor na spotrebu energie je ráno pred odchodom do práce či školy, a potom večer po návrate domov. V tomto prípade si môžete prebytkovú elektrinu ukladať do Virtuálnej batérie a využijete ju v momente, keď ju budete najviac potrebovať.
Pasívne využitie slnečnej energie v architektúre
Fotovoltické panely predstavujú najefektívnejšie využitie slnečnej energie, nie však jediné. Solárnu energiu môžete využiť aj pasívne. Pri správnom naprojektovaní vášho domu môžete ušetriť na elektrickej energii. Stačí len porozmýšľať a vhodne umiestniť miestnosti vzhľadom na svetové strany. Solárna architektúra nie je žiadna novinka. Niektoré jej metódy sú staré tisícky rokov. Mnohé rozsiahle renesančné či barokové paláce ťažili z každého slnečného lúča, pretože energia získaná bez námahy, bola v minulosti nevyhnutnosťou.
Vhodné architektonické riešenie môže prispieť až k 15-percentnej úspore energie, ktorú je potrebné vynaložiť na vykurovanie. Slnko je pri vykurovaní objektov ten najlepší pomocník. Preto by ste mali na spôsob, ako jeho energiu využijete čo najviac, myslieť už pri projektovaní vášho bývania. Vhodná dispozícia, veľkosť zasklených plôch či tieniaca technika výrazne prispievajú k tepelnej pohode.
Až o 20 percent menej energie spotrebujete na vykurovanie, ak napríklad orientujete všetky veľké okná na juh. Ušetriť môžete aj v prípade, ak všetky obytné priestory využívané počas dňa umiestnite na juh. Veľké okná kombinujte s vhodnými tieniacimi prvkami, aby ste v letných mesiacoch zabránili prehrievaniu interiéru.
Aj zimná záhrada môže fungovať ako efektívna dodatočná izolačná vrstva. Tepelné straty domu sa znižujú vďaka slnečnému žiareniu, ktoré vyhrieva zasklený priestor. Výborne funguje aj ako zdroj prirodzeného svetla počas zimných mesiacov, kedy sú dni krátke. V panelákových bytoch môže rovnakú funkciu spĺňať zasklený balkón alebo lodžia. Okrem toho, že dodatočne izolujú a vyhrievajú priestor, zväčšujú úžitkovú plochu a chránia bytový dom od vonkajšieho hluku a prachu.
Zdroje:
https://ember-climate.org/project/eu-power-sector-2020/
https://ec.europa.eu/jrc/en/pvgis
https://www.iea.org/reports/renewables-2020/solar-pv
https://www.eurobserv-er.org/photovoltaic-barometer-2020/
https://www.urso.gov.sk
Zdroj: PR článok ZSE