Herecké umenie laminátu
Nie je preň problém dôveryhodne stvárniť pravé drevo, je doma aj v role mramoru a dokáže vytvoriť aj mozaiku ďalších úloh. Nepotrebuje veľké javisko, stačí mu obývacia alebo detská izba, pracovňa, spálňa či kuchyňa. V každom z týchto priestorov dokáže zaujať. Nie každý vie byť taký presvedčivý ako laminát. Pochopiteľne, na našich podlahách.
Čo si budeme nahovárať, financie sú pri stavbe domu alebo zariaďovaní bytu „až“ na prvom mieste. Samozrejme, sú medzi nami aj šťastlivci, ktorí tento problém nemajú, ale v podstate by sa dalo paušalizovať, že „Slovač“ vo všeobecnosti kladie ako prvú otázku: koľko? Výnimkami nie sú ani materiál či práca majstrov. Áno, cena je dôležitá, ale nemala by nás odradiť od toho, aby sme sa pokúsili nájsť za rozumnú sumu kvalitné riešenie. Vhodným príkladom, ako sa úspešne vyhnúť síce veľmi kvalitným, ale drahým riešeniam, je podlahová krytina. Na návšteve u lepšie situovaných susedov môžeme obdivovať elegantnosť, prívetivosť a vôňu drevenej podlahy alebo komfort a exkluzivitu mramoru. Nuž ale keď na to nemáme, musíme nájsť riešenie, ktoré bude vyhovovať nám a aspoň čiastočne uspokojí naše túžby po istom stupni luxusu. To, že niečo podobné dokáže laminátová podlaha, o tom sa už presvedčili viacerí stavebníci a súdiac podľa obľúbenosti laminátu, musí byť na tom aj trochu pravdy.
Nie je to drevo, ale…
Pocity pri dotyku s drevom v jeho mnohých podobách v našich interiéroch asi nenahradí žiadny iný materiál. Jednoducho príroda ešte stále dokáže prekonávať ľudské možnosti. Laminátové podlahy nikdy plnohodnotne nenahradia drevo, ale nemôžeme povedať, že zaostávajú. Laminát je síce v porovnaní s drevom „chladnejší“, ale ostatné úžitkové vlastnosti kvalitných laminátových podláh spĺňajú všetky požiadavky kladené na spoľahlivú, estetickú a trvácnu podlahu. Dokonca oproti niektorým druhom dreva sú aj odolnejšie. Na prvý pohľad sú dekory laminátových parkiet na nerozoznanie od drevených. Dekoratívna vrstva v podobe fólie môže imitovať aj dôverne známe, aj exotické dreviny v rozličných odtieňoch. Môžete skombinovať rozmanité štruktúry a farby a vytvoríte si kreatívne a originálne riešenie podlahy podľa vlastných predstáv.
Nie je to mramor, ale…
Podlaha z leštenej žuly alebo z mramoru nesie punc vysokého komfortu. V podstate nezničiteľná podlahová krytina z týchto materiálov je však aj adekvátne nákladná. Pre fanúšikov exkluzivity, ktorí si však niečo podobné nemôžu dovoliť, sú riešením podlahové dosky z laminátu s dekoratívnou vrstvou imitujúcou aj tento prírodný materiál. Je to vhodné dizajnérske riešenie podláh v kuchyni, jedálni, ale aj obývacej izbe či intímnejších zónach bytu. Záleží len na vašom vkuse a predstavách. Technológia výroby laminátových parkiet ponúka takmer nevyčerpateľné množstvo dekorov. Fantázii sa medze nekladú a výrobcovia prichádzajú na trh so stále novými dekoratívnymi fóliami, ktoré sú vlisované do laminátových podlahových dosák. Na podlahe si môžete vytvárať najrôznejšie obrazce, môžete vkladať farebné kusy na zdynamizovanie povrchu, v detskej izbe ľahko vytvoríte podlahu plnú fantázie a napríklad v kuchyni si môžete po zemi „rozsypať“, čo len chcete. Stačí si vybrať zo širokej ponuky.
Štruktúra laminátových dosiek
Laminátová podlaha je hrubá len šesť až osem milimetrov, čo je asi len polovica z hrúbky drevených parkiet. Aj napriek tomu, že je tenšia, je veľmi odolná a trvácna. Základ tvorí tiež drevo vo forme zhustených alebo lisovaných drevených vláken (drevotrieska, MDF alebo HDF doska), ktorý je hlavným predpokladom jej odolnosti. Technológia výroby už môže byť rôzna a od nej sa vyvíja aj cena podlahy. Sú lacnejšie varianty, pri ktorých sa na dekoratívnu fóliu alebo papier nalisuje vrstva melamínovej živice a na ňu sa nanáša ochranná krycia vrstva. Od nej závisí odolnosť podlahy pri používaní. Stabilitu zabezpečuje spodná protiťažná vrstva. Tieto laminátové podlahy nájdete pod označením DPL, čo znamená priamy tlakový laminát, a sú vhodné do menej namáhaných priestorov spální, domácich pracovní či šatníkov. Kvalitnejším riešením sú laminátové podlahy označené ako HPL, čo znamená, že sú z vysokotlakového laminátu – jednotlivé vrstvy sa lisujú do seba pri veľmi vysokom tlaku a teplote. Vrchná, nášľapná vrstva sa skladá až z dvoch vrstiev tvrdého laminátu. Táto podlaha je určená do namáhaných priestorov, musí odolať nárazom, pohybom nábytku, nečistotám a pod. Využiť ju môžete v obývacej miestnosti, kuchyni alebo na chodbách. Ďalšou technológiou výroby, s ktorou sa môžete stretnúť pri výbere parkiet, je jednostupňová viacvrstvová laminácia s označením CML. Jednou z nevýhod, ktoré má laminát oproti drevu, je jeho hlučnosť. Laminátová podlaha bez potrebných úprav spôsobuje pri chôdzi pomerne veľký hluk. To je dôvod, prečo majú kvalitné laminátové parkety vrstvu znižujúcu hluk krokov. Sú približne o dva milimetre hrubšie, ale ich komfort pri používaní sa jednoznačne zvyšuje. Pri kúpe by ste teda mali hľadať označenie typu Soundblock, Silent Pro alebo Sound Absorb, ktoré potvrdzuje kvalitu laminátových podláh aj v tejto oblasti.