Jedna vrstva nestačí – budúcnosť patrí sendvičovým stavebným systémom

09. 05. 2011
Zdieľať

Princíp sendvičovej konštrukcie obvodového plášťa spočíva vo vrstvení materiálov rôznej povahy , pričom každý z nich je špecialistom pre určitú vlastnosť konštrukcie. Jeden zabezpečuje tepelnú izoláciu, ďalší statiku konštrukcie a požiarnu odolnosť, tretí zvukovú izoláciu, tepelnú akumuláciu. Spoločným pôsobením tieto materiály vytvoria obvodový plášť takých parametrov, ktorým nedokáže konkurovať žiaden jednovrstvový materiál. Je to tak logické, a tak jednoduché. Ukážkovým príkladom sendvičovej konštrukcie obvodového plášťa je systém strateného debnenia na báze štiepkocementovej dosky - stavebný systém VELOX.

— Advertorial spoločnosti VELOX-WERK s.r.o —


Jedna vrstva nestačí - budúcnosť patrí sendvičovým stavebným systémom

1008602

Vysoký tepelný odpor

Výborná tepelná izolácia bez tepelných mostov je jednou zo základných požiadaviek na moderné obvodové  konštrukcie e. Vysoký tepelný odpor predstavuje základnú požiadavku pri  šetrení energií. Táto vlastnosť sa výrazne premieta do nižších účtov za kúrenie, ale dôležitý je tiež jej  prínos v oblasti ochrany životného prostredia. Moderné sendvičové systémy VELOX predstavujú jeden z najprogresívnejších prístupov v tejto oblasti. Ide o overenú kombináciu štiepkocementovej dosky a vloženej tepelnej izolácie – expandovaného polystyrénu.  Napríklad špičková obvodová stena VELOX XL 42 so zabudovaným sivým polystyrénom hrúbky 20 cm  dosahuje tepelný odpor až 6,96m2K/W

Zvuková izolácia

Pri rozhodovaní sa o stavebnom systéme ešte donedávna neprávom podceňovaný parameter, ktorého význam v plnej miere nepochybne zistí a ocení každý majiteľ najneskôr  počas užívania bytu, domu, kancelárie. Mnohokrát, žiaľ na vlastnej zlej skúsenosti. Pokoj, ticho, pohoda. Práve  vďaka kvalitnej  zvukovej izolácii si ich môžete vo svojom rodinnom dome užívať. Stavebné systémy VELOX prinášajú v tomto prípade veľmi praktické a účelné riešenie. Masívne  betónové jadro v kombinácii s absorpčnou schopnosťou štiepkocementovej dosky spľňajú   náročné požiadavky na zvukovú izoláciu obvodových aj deliacich stien. Index vzduchovej nepriezvučnosti medzibytovej deliacej steny VELOX TT 30 /hr. 30 cm/  Rw = 63dB.


Jedna vrstva nestačí - budúcnosť patrí sendvičovým stavebným systémom

1008604


Jedna vrstva nestačí - budúcnosť patrí sendvičovým stavebným systémom

1008607

Spoľahlivá statika a tuhosť stavby

Sú samozrejmosťou stavebného systému VELOX. Masívna a stabilná monolitická konštrukcia  stavebného systému VELOX rozširuje možnosti jeho použitia aj  do  oblastí, ohrozených zemetrasením a povodňami Pevnosť a tuhosť stavby je dosiahnutá predovšetkým vďaka monolitickému betónovému jadru. Vonkajšie opláštenie zo štiepkocementovej dosky, ktorá sa jednoducho a rýchlo opracováva,  umožňuje vytvoriť dom podľa vlastných predstáv, zatiaľ čo  masívne priebežné betónové jadro dodáva celej stavbe statickú  pevnosť a tuhosť.

 

Tepelná akumulácia

Masívna a stabilná stavba z VELOXu prináša so sebou dokonalé spojenie tepelno izolačných vlastností a tepelno akumulačných parametrov.  Zásluhou vysokého tepelného odporu vonkajšej časti steny v kombinácii s tepelnou akumuláciou betónového jadra zostáva v miestnostiach  v lete aj bez klimatizácie príjemný chládok v zime naopak sa v betónovom jadre naakumulované teplo z kúrenia postupne uvolňuje späť do interiéru kvalitu tepelnej pohody vo vnútri stavby ovplyvňuje schopnosť stavebných hmôt, ktoré sú použite vo vonkajšej konštrukcii, aby zotrvali vo vyváženom tepelnom stave (t. j. odolávať kolísaniu vonkajších teplôt). Správanie sa vonkajšej časti konštrukcie v zime charakterizuje doba chladnutia, v lete doba zahrievania. Čim je doba chladnutia alebo zahrievania dlhšia, tým sú posudzované obývané priestory ako prijemné. Zotrvačnosť teploty závisí od tepelného odporu konštrukcie obvodového plášťa, ako aj schopnosti použitých hmôt akumulovať teplo. Pri nízkej schopnosti akumulácie tepla vo vonkajšej konštrukcii dochádza k väčšiemu poklesu povrchovej teploty na vnútornej strane steny, čim sa zhoršujú podmienky tepelnej pohody bývania a zvyšujú sa nároky na vykurovanie. Schopnosť akumulovať teplo je pri VELOXe 7 x vyššia ako pri tradičných stavebných materiáloch a až 22 x vyššia ako pri pórobetóne.   


Jedna vrstva nestačí - budúcnosť patrí sendvičovým stavebným systémom

1008605


www.velox-bausysteme.com

Kategória: Materiály Stavba a rekonštrukcia
Tagy: velox
Zdieľať článok

Diskusia