Kupujeme nehnuteľnosť(časť 4.) Kritériá výberu – veľkosť

30. 06. 2011
Zdieľať

Zo šiestich základných kritérií, ktoré by ste pri kúpe nehnuteľnosti mali určite zvažovať, sme si v minulej časti nášho seriálu priblížili prvé dve – rozpočet a lokalitu. Zvyšným štyrom sa budeme venovať tento mesiac.

6 základných kritérií výberu nehnuteľnosti

• rozpočet
• lokalita
• veľkosť
• dispozičné riešenie a orientácia
• stav
• investičný potenciál

 

Veľkosť

Stanovenie veľkosti je pre kupujúcich zvyčajne jednoduché – takmer každý má jasno v tom, koľko izieb potrebuje. Ak si nie ste istí, je to zvyčajne dôsledok nedostatočne zadefinovaných potrieb, ktoré by mala kúpa naplniť. Pozrime sa teda na najčastejšie dilemy pri rozhodovaní o tomto kritériu.

Tí, ktorí chcú kúpiť svoj prvý byt a ešte neplánujú rodinu, najčastejšie zvažujú či má byť jedno-, alebo dvojizbový. Vzhľadom na to, že v byte hodlajú zvyčajne zotrvať kratšie a ich osobná situácia býva aj do blízkej budúcnosti nejasná, odporúčam podriadiť toto kritérium inému – investičnému potenciálu nehnuteľnosti. Vyberte si nehnuteľnosť, ktorú bude relatívne jednoduché predať alebo prenajať (napríklad vo vyhľadávanej lokalite), takže suma investovaná do kúpy a prípadne aj rekonštrukcie sa vám aj pri konzervatívnom odhade vývoja cien vráti alebo vám výnos z nájmu pokryje splátky úveru.

Inú dilemou riešia pri kúpe prvého bytu tí, ktorí zakladajú domácnosť, prípadne rodinu. Odpoveď na otázku, či kúpiť dvojizbový byt na kratší čas, alebo trojizbový s dlhšou perspektívou, nebýva ľahká. Zvyčajne si vyžaduje zrelú úvahu oboch partnerov o ich spoločnej budúcnosti. Ak predpokladáte prírastok do rodiny a rozpočet to dovolí, voľte radšej trojizbový byt. Cena za štvorcový meter tu totiž býva výhodnejšia a náklady na kúpu a prípadnú rekonštrukciu si môžete rozložiť na dlhšie obdobie. Ak si vyberiete dobre, časom iste oceníte, že deti nemusia meniť školu a vy si nemusíte zvykať na nové okolie.

Pri kúpe druhého alebo tretieho bývania, ktoré má rodine zabezpečiť väčší životný priestor, je častou otázkou, či zvoliť radšej väčší byt, alebo dom. Aj tieto prípady treba posudzovať komplexne, najmä vo vzťahu k lokalite. Ak by pre vás napríklad dochádzanie za prácou a do školy znamenalo veľkú finančnú a časovú záťaž, zvážte možno drahšiu a menej komfortnú alternatívu bytu. Ak si nie ste istí, skúste si dom na nejaký čas prenajať.

Rozhodnutie o počte izieb je relatívne jednoduché, zložitejšie to je s výmerou. Bez toho, aby ste brali do úvahy dispozičné riešenie, je totiž len prázdnym číslom.

Skutočný priestor môže pôsobiť ináč ako štvorcové metre na papieri, preto je vhodné stanoviť si výmeru v istom rozpätí. Väčšina ľudí zo skúsenosti vie, aká výmera je pre nich primalá, hornú hranicu si môžete určiť na základe návštev u známych, prípadne občas choďte aj na obhliadku nehnuteľnosti mimo vášho pôvodne zamýšľaného rozpätia. Stanovenie hornej hranice je dôležité najmä pri rodinných domoch. Väčšia výmera sa totiž zvyčajne spája aj s vyššími nákladmi na energiu a údržbu. Optimálnym riešením sú teda efektívne štvorcové metre.

Údaje o veľkosti si rozmeňte na drobné

Pozor najmä na rodinné domy – veľká výmera môže byť hlavne v úžitkových priestoroch (pivnice, chodby, sklady a podobne).
V niektorých lokalitách sú k dispozícii len typizované byty. Ak chcete kúpiť napríklad štvorizbový, kritérium minimálne 100 m2 bude nereálne tam, kde stoja iba panelové byty s výmerou okolo 80 m2.


Najmä pri väčších bytoch si všímajte aj to, ako korešponduje dispozičné riešenie s orientáciou na svetové strany -obývačka a ostatné denné miestnosti by mali byť najlepšie otočené na juh až západ, spálne na sever, respektíve východ. Orientácia na svetové strany má vplyv nielen na vaše pocity a náladu, ale napríklad aj na spotrebu energie na vykurovanie či osvetlenie. Vizualizácia z projektu Záhrada spoločnosti MS development v Lysej nad Labom.

1018676


Najmä pri väčších bytoch si všímajte aj to, ako korešponduje dispozičné riešenie s orientáciou na svetové strany -obývačka a ostatné denné miestnosti by mali byť najlepšie otočené na juh až západ, spálne na sever, respektíve východ. Orientácia na svetové strany má vplyv nielen na vaše pocity a náladu, ale napríklad aj na spotrebu energie na vykurovanie či osvetlenie. Vizualizácia z projektu Záhrada spoločnosti MS development v Lysej nad Labom.

Dispozícia a orientácia

Toto kritérium má spolu s veľkosťou priam dramatický dosah na kvalitu budúceho bývania. Vo výbere dispozičného riešenia a orientácii na svetové strany sa najviac prejavia osobné preferencie a životný štýl kupujúceho, preto neexistuje univerzálna rada. Dá sa len povedať, že čím väčšie budú vaše skúsenosti, tým jednoznačnejší bude váš názor.

Vytvoriť si dispozičné riešenie podľa svojich predstáv je, samozrejme, ideálne, reálne je však len pri stavbe – najčastejšie rodinného domu, niekedy aj bytu. V takomto prípade je vhodné obrátiť sa na architekta, ktorý dokáže vyriešiť problémy a navrhnúť ideálne rozloženie miestností podľa vašich potrieb. Chyby v dispozičnom riešení bývajú tým najnákladnejším omylom, ktorý sa len ťažko napráva.

Vo väčšine prípadov sa budete musieť uspokojiť s dispozíciou, ktorá je viac- -menej nemenná. Niektoré domy síce isté dispozičné zmeny umožňujú, podliehajú však prísnym pravidlám, zvyčajne sú pomerne nákladné a spájajú sa s kompletnou rekonštrukciou. Zvoľte si preto radšej nehnuteľnosť, ktorej dispozícia vám v zásade vyhovuje a vyžaduje si nanajvýš malé úpravy (napríklad posunutie dverí).


Kupujeme nehnuteľnosť(časť 4.) Kritériá výberu – veľkosť

1018675

Aj orientácia na svetové strany je záležitosťou osobných preferencií. Niekto vyhľadáva teplo a slnko a preferuje južnú a západnú orientáciu, iný práve naopak. Existuje však niekoľko pravidiel, ktoré by ste mali mať na pamäti. Kvôli vetraniu a regulácii tepla je lepšie, ak je byt orientovaný na viac než len jednu svetovú stranu. Vo väčších bytoch a domoch by mala orientácia na svetové strany korešpondovať s dispozičným riešením a využitím miestností (denná časť na juh až západ, nočná na sever, respektíve východ). Aj pri tomto parametri však musíte byť, podobne ako pri dispozícii, pripravení na kompromis.

Náš seriál vznikol na základe knihy Kupujeme/Predávame nehnuteľnosť v spolupráci s jej autorom Martinom Čapom a podobne ako kniha by mal byť stručným návodom, ktorý pomôže každému, kto zvažuje kúpu nehnuteľnosti. Postupne by sme chceli všetkým potenciálnym vlastníkom nehnuteľnosti vysvetliť, čo je dôležité pri jej kúpe, akých chýb sa vyvarovať, na čo si dať pozor a ktoré „drobnosti“ pomôžu zrealizovať celú transakciu s prehľadom (a v ideálnom prípade pri nej ešte aj ušetriť). Ak ste v štádiu úvah, sledujte náš seriál, určite vám bude časom pri kúpe bytu či domu neoceniteľným pomocníkom. A ak ste v časovej tiesni alebo chcete nehnuteľnosť predať, hľadajte v kníhkupectvách knižku Kupujeme/Predávame nehnuteľnosť.

 

Kategória: Legislatíva a financovanie Stavba a rekonštrukcia
Tagy: financie loíkalita nehnuteľnosť rozpočet stavba domu veľkosť
Zdieľať článok

Diskusia