5 chýb pri kúpe nehnuteľnosti – hľadanie od stola

5 chýb pri kúpe nehnuteľnosti – hľadanie od stola

05. 03. 2013
Zdieľať

Všetko, čo potrebujeme vedieť, je od nás vzdialené na jedno kliknutie prstom. Komfortne, z pohodlia obývačky, prehľadávame inzeráty, prezeráme si fotografie a absolvujeme virtuálne prehliadky. Je tu však jedno ale...

Žiaľ, nech sú informačné technológie akékoľvek pokročilé, stále sú do väčšej či menšej miery len nedokonalým odrazom reality. Ak si aj odmyslíme inzeráty na nehnuteľnosti s neúplným opisom či chýbajúcimi fotografiami, stále narážame na problém, že informácia, ktorú ako kupujúci získame, je v tejto forme nepostačujúca. Ani širokouhlé fotky, ani interaktívne pôdorysy a ani profesionálne videozáznamy neodhalia drobné, takmer podprahové detaily nehnuteľnosti, na základe ktorých zvyčajne vzniká rozhodnutie kúpiť.

Zas a znova sa však opakuje, že kupujúci strávia celé mesiace prezeraním inzerátov bez toho, aby fyzicky navštívili hoci len jednu z nehnuteľností. Nechápte ma zle. Vyhľadávanie medzi inzerátmi na internete je skvelá vec a určite má byť súčasťou procesu hľadania, ale tak, ako nemôžete vybrať nového zamestnanca len na základe životopisu, celoživotného partnera na základe jeho facebookovej stránky a auto na základe recenzie motoristického časopisu, nemôžete nájsť svoje budúce bývanie bez toho, aby ste ho reálne navštívili. 
 

Súťaž: Vyhrajte zmluvu o stavebnom sporení

 


5 chýb pri kúpe nehnuteľnosti – hľadanie od stola

1197011

Vyberte sa do sveta

Absolvovať jednu obhliadku v tej jedinej pravej nehnuteľnosti však nestačí. Hovorím o tom, že by ste mali navštíviť podstatne väčší počet nehnuteľností a vaše hľadanie na internete by malo slúžiť len na oddelenie niečoho celkom nezmyselného od toho zaujímavého – aspoň v jednom parametri. Reálna skúsenosť s nehnuteľnosťami vám ukáže, že inzeráty veľmi často – úmyselne či neúmyselne – zamlčia chyby a neodprezentujú detaily, ktoré vás môžu presvedčiť. Reálne obhliadky z vás zároveň do istej miery urobia znalca. Jednoducho, ako v prípade vína. Nebude to len o tom, že máte encyklopedické znalosti odrôd a značiek, ale aj ozajstnú skúsenosť s ich nuansami, a najmä pocit, čo pre vás konkrétne znamenajú a ako sa vám páčia. 
Nedávno som mal skvelé stretnutie, na ktorom odznela múdra veta: Život je to, čo sa pritrafí popri tom, ako realizujete svoj plán. Presne o tom je kupovanie nového bývania a hľadanie od stola. Ten pravý byt či dom sa nachádza niekde na trhu, ale bez toho, aby ste sa fyzicky vybrali do sveta a s doširoka otvorenými očami videli všetky detaily, sa vám ľahko môže stať, že ho jednoducho miniete. 
 
 

Nezabudnite! 

Vidieť na vlastné oči je viac, než vidieť 1 000 fotografií

 

DOBRE VEDIEŤ

Dve obhliadky za deň. Nerobte viac obhliadok, než dokážete komfortne zvládnuť. Ak pôjdete na obhliadky večer po práci, obmedzte sa na najviac dve za deň. Nie je to len otázka času, ale najmä pozornosti, ktorú budete schopní nehnuteľnostiam venovať.

Svetové strany. Najmä pri väčších bytoch si všímajte aj to, ako korešponduje dispozičné riešenie s orientáciou na svetové strany (obývačka a ostatné denné miestnosti by mali byť otočené na juh až západ, spálne na sever, respektíve východ). Orientácia na svetové strany má vplyv nielen na vaše pocity a náladu, ale napríklad aj na spotrebu energie na vykurovanie či osvetlenie.
 
Okolie. Prejdite sa po okolí – pri obhliadke by ste mali okrem samotnej nehnuteľnosti venovať pozornosť aj blízkemu či širšiemu okoliu. 
 
Pozor na novostavby. Bývanie v novostavbe znamená všeobecne vyššiu cenu, ale nižšie prevádzkové náklady. V konečnom dôsledku tak môže byť takáto kúpa v porovnaní so starým bytom výhodnejšia. Potrebné je však individuálne posúdenie – kvalita niektorých stavieb totiž nemusí byť na očakávanej úrovni a aj práve dostavané objekty znamenajú určité riziko.

5 chýb pri kúpe nehnuteľnosti – hľadanie od stola

1197010

 

Odborník radí: Vyberte sa do pobočky vybrať si svoj úver

Na internete dnes nájdete takmer všetko. V súčasnosti je už tento informačný zdroj priam nenahraditeľný. Rýchlo a ľahko dostupným spôsobom môžete zistiť aktuálne podmienky získania úveru na bývanie v banke (jednej, druhej, tretej…), v stavebnej sporiteľni či zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Počnúc úrokovou sadzbou cez akceptované formy zaručenia až po dĺžku záväzku, od štandardných ponúk až po limitované akcie. Napriek všetkým vymoženostiam éry elektronických médií je ľudský prístup stále dôležitý. Keď nás v procese získavania úverových prostriedkov na financovanie bytu či domu odborník upozorní na dôležité súvislosti a vďaka tomu dokážeme lepšie zvážiť a porovnať prednosti jednotlivých ponúk v kontexte našich individuálnych preferencií, výsledkom je spravidla (nemalá) úspora nákladov aj starostí a záruka spokojnosti vo finále. Dobrý poradca sa totiž najskôr oboznámi s vaším bytovým zámerom, finančnými možnosťami, časovou predstavou a až potom vám z množstva finančných produktov odporučí jedno-dve najvhodnejšie riešenia. To je pridaná hodnota kvalifikovaného názoru a ľudského prístupu. Podobne ako desiatky elektronických pozdravov nenahradia osobné stretnutie a objatie ani množstvo porovnaní produktových parametrov nenahradí osobnú konzultáciu, keď na priamu otázku dostanete priamu odpoveď na mieru svojej aktuálnej situácii. Šitý na mieru môže byť aj samotný úver. Wüstenrot ponúka naozaj pestrú paletu produktov. Vďaka tomu máte na výber z viacerých možností výšky ročného úroku, výšky mesačnej splátky, a tým aj celkového obdobia splatnosti. Rozdiel je aj v tom, či máte zvýhodnené úročenie viazané na 3 roky, na 5 rokov, alebo úrok, dohodnutý pri podpise úverovej zmluvy, bude fixný až do splatenia úveru. Vo Wüstenrot stavebnej sporiteľni máte garanciu stabilných podmienok od začiatku až do konca úverového vzťahu. Od prvej až po poslednú splátku presne viete, na čom ste. Napríklad medziúver Spoľahlivosť získate len za 4,99 % p. a. počas celého trvania medziúveru a následne za 4 % p. a. vo fáze stavebného úveru. Ktorý z portfólia úverových produktov je ten pravý na riešenie vašej bytovej situácie, si najlepšie overíte v pobočke Wüstenrot stavebnej sporiteľne. Čakajú vás tam financie a odborné poradenstvo s primeranou dávkou človečiny.
 
Ktorý z portfólia úverových produktov je ten pravý na riešenie vašej bytovej situácie, si najlepšie overíte v pobočke.
 
 

Tento článok nájdete v najnovšom vydaní časopisu Môj dom

Kategória: Legislatíva a financovanie
Tagy: financie stavba domu súťaž wustenrot
Zdieľať článok

Diskusia