5 chýb pri kúpe nehnuteľnosti – najčastejšie problémy pri financovaní

06. 06. 2013
Zdieľať

Rozpočet, ktorý má kupujúci vyhradený na kúpu svojej nehnuteľnosti, je v drvivej väčšine prípadov najdôležitejším a nekompromisným kritériom výberu. Tak ako pri ostatných kritériách, aj pri tomto sa, žiaľ, kupujúci často mýlia.

Výška úveru

Prvým a najčastejším omylom je precenenie svojich úverových možností. Kupujúci predpokladá, že celú svoju kúpu prefinancuje z peňazí, ktoré mu požičia banka. Nech už je výška bankou prisľúbeného úveru akákoľvek, dokonca aj v podobe hypotekárneho certifikátu, tento prísľub nezohľadňuje jeden veľmi podstatný fakt. A tým je znalcom posúdená a bankou akceptovaná hodnota kupovanej nehnuteľnosti. 
Aj keď sme zažili časy 120-percentného prefinancovania, v súčasnosti už banky poskytnú najviac stopercentné úverovanie kupovanej nehnuteľnosti. Bežné však je, že hodnota nehnuteľnosti stanovená znalcom sa líši od jej kúpnej ceny. Rozdiel môže dosiahnuť aj 15 percent a to pre kupujúceho znamená, že ho bude musieť financovať iným spôsobom.
 

Neplánované výdavky dokážu zaskočiť

Druhým omylom úzko spojeným s prvým je podcenenie potreby vlastných zdrojov. Ak aj predpokladáme, že kupujúci si je vedomý rozdielu medzi kúpnou cenou a hodnotou nehnuteľnosti, ktorú uznala banka, a spolieha sa na úverové prostriedky len konzervatívnym spôsobom, teda na 85 %, stáva sa, že podcení dodatočné náklady spojené s kúpou novej nehnuteľnosti. Najmä pri starých nehnuteľnostiach hovoríme o nákladoch na prípadné rekonštrukcie a opravy, oveľa častejšie však výdavky vedia zaskočiť v prípade novostavieb, a to najmä v súvislosti so zariadením. V prípade rodinných domov sú takýmito nečakanými položkami úprava terénu okolo domu, oplotenie a výsadba, čo sa dovedna dokáže vyšplhať aj na desať percent celkovej kúpnej ceny nehnuteľnosti.

5 chýb pri kúpe nehnuteľnosti – najčastejšie problémy pri financovaní

1226558
thinkstock.com

 

Súťaž: Vyhrajte zmluvu o stavebnom sporení

 

Hrubý odhad možných zdrojov

Nerealistický pohľad na rozpočet pri kúpe však nie je jediný problém. Často sa opakujúcou chybou je aj pristupovanie k rozpočtu len na základe hrubých predbežných odhadov. Kupujúci v čase hľadania, respektíve obhliadania nehnuteľností nemá presný prehľad o vlastných prostriedkoch (nevie presne, koľko má k dispozícii, ani to, kedy bude mať) ani o úverových možnostiach (má síce prísľuby bankových pracovníkov, nie však reálny úverový prísľub). Táto chyba môže mať v lepšom prípade za následok zdržanie v procese kúpy, v tom horšom zlyhanie kúpy ako takej. 
Zaujímavá nehnuteľnosť má zvyčajne v danom čase viac než jedného záujemcu o kúpu. Ten, kto má svoje financovanie pripravené už v predstihu a o svojich možnostiach má veľmi reálnu predstavu, má oveľa vyššie šance želanú nehnuteľnosť získať. Či už vďaka rýchlosti, s akou je ku kúpe schopný pristúpiť, alebo možnosti preplatiť iného záujemcu, keďže dokonale pozná svoju finančnú situáciu. 
 
realitný maklér
Ing. Martin Čapo
 

dobre vedieť

Treba šetriť. 
Prax ukazuje, že ideálny čas na začatie šetrenia je 5 až 10 rokov pred plánovanou kúpou nehnuteľnosti. 
 
Porovnávajte. 
Aj keď máte dobré a dlhoročné skúsenosti so svojou bankou, v prípade žiadosti o úver sa nespoliehajte iba na ich ponuku. Skôr, ako sa zaviažete k jednému úveru a jednej banke, mali by ste mať úplný prehľad, a to aj preto, aby ste mali väčšiu istotu pri rokovaní. 
 
Súdny znalec. 
Aby ste sa vyhli nepríjemnému prekvapeniu pri posúdení hodnoty nehnuteľnosti, využite služby súdneho znalca, ktorého vám odporučí banka.
 
Čo s hotovosťou? 
Ak práve nie ste milionár, hotovosť si radšej ponechajte na prípadnú rekonštrukciu nehnuteľnosti, ďalšie investície a plány (materská dovolenka) alebo ako rezervu v prípade straty príjmu či pri rôznych nepredvídaných výdavkoch.
 

Majte o krok náskok

Doba je rýchla a priznajme si, často chceme všetko rýchlo, najlepšie hneď. Tomuto trendu sa prispôsobili aj finančné inštitúcie, ktoré poskytujú úvery na bývanie už takmer na počkanie. Nesporne je to veľká pomoc pre tých, ktorí potrebujú bývať a rozhodli sa investovať do vlastného bytu či domu. Pre takýchto klientov má Wüstenrot stavebná sporiteľňa úvery na bývanie bez predchádzajúceho sporenia a bez čakania, a to už od 1,69 % p. a. Šancu má každý.
Zorientovať sa v ponuke úverov na bývanie môže byť náročné. Úrokové sadzby bánk sú veľmi podobné, lákavé a úvery rýchlo dostupné. Nie všade vám však výhodné podmienky aj garantujú. Vo Wüstenrot stavebnej sporiteľni áno, preto sa v budúcnosti nedostanete do rizika nepredvídateľného zvýšenia nákladov. Taktiež, ak patríte medzi tých, ktorí radi plánujú a uvažujú perspektívne, ste vo výhode. Na niektoré veci sa oplatí počkať alebo – ešte lepšie – včas sa na ne pripraviť. Financovanie kúpy alebo rekonštrukcie nehnuteľnosti v sebe môže skrývať nášľapné míny v podobe nečakaných komplikácií a zvýšených nákladov. To určite nepoteší, ale vás to nezaskočí – ak využijete možnosti, ktoré ponúka finančný trh, a siahnete po výhodách sporenia v predstihu, teda ešte skôr, ako budete poznať konkrétne miesto a čas kúpy, prestavby či renovácie vášho bytu alebo domu. Má to viaceré výhody.
•  V deň D budete finančne pripravení a môžete si slobodnejšie vyberať z ponuky realitného trhu.
•  Čas hrá vo váš prospech. Počas sporenia máte vklady nadštandardne zhodnocované a svojím sporením si zároveň vytvárate podmienky na získanie extra výhodného stavebného úveru. Mimoriadne výhodnú kombináciu – sporenie s úrokom až 2 % p. a. a následne stavebný úver za fixné iba 3 % p. a. vám poskytne len Wüstenrot stavebná sporiteľňa. 
•  Navyše ak ste rodič, ktorý chce pre svoje dieťa to najlepšie, sporením mu zabezpečíte financie do budúcnosti. Ide nielen o financie na bývanie, ale napríklad aj na štúdium – po 6 rokoch sporenia už nie je potrebné dokladovať účel použitia. Uzavretím sporenia pre neplnoleté dieťa získate vo Wüstenrote zdarma aj dvojitú poistnú ochranu: poistenie zákonného zástupcu pre prípad smrti a tiež úrazové poistenie dieťaťa. 
Sporenie sa oplatí v každom veku. Veď budovať svoj domov je vlastne záľuba na celý život. Neexistuje dôvod, prečo nevyužiť možnosti a prostriedky, ktoré vám  na to ponúka stavebné sporenie. 
 
 

Čím skôr začnete sporiť, tým viac si znížite náklady na kúpu nehnuteľnosti v budúcnosti. 

Kategória: Legislatíva a financovanie
Tagy: financie
Zdieľať článok

Diskusia