5 chýb pri kúpe nehnuteľnosti – pozor na nerozhodnosť!

09. 05. 2013
Zdieľať

Najväčším nepriateľom kupujúceho je často on sám. Na začiatku je to jeho neochota prispôsobiť kritériá výberu realite na trhu, neskôr pohodlnosť pri hľadaní od stola alebo predpojatosť pri obhliadkach. Najhoršie je to však vo chvíli, keď sa treba definitívne rozhodnúť.

Časy, keď musel kupujúci pod tlakom rastúcich cien urobiť bleskové rozhodnutie, aby o nehnuteľnosť neprišiel, sú síce za nami, neznamená to však, že dnes už podobný osud nehrozí. Ešte vždy sa pomerne často stáva, že kupujúci po obhliadke nehnuteľnosti zaváha aj napriek tomu, že sa mu zdá zaujímavá, a predbehne ho iný záujemca. Nadpriemerné nehnuteľnosti majú totiž vždy viac ako jedného záujemcu.
 

Priveľa informácií

Iný, pomerne častý prípad nastáva, keď kupujúci absolvuje nekonečný rad obhliadok, veľakrát zvažuje kúpu, ale k definitívnemu rozhodnutiu neprikročí. Kupuje zvyčajne po dlhom hľadaní a nakoniec využije v jeho očiach príliš kompromisnú ponuku, ktorá mu zabezpečí len dlhodobú nespokojnosť. Má totiž veľa mätúcich informácií. 
 
Ponuka nehnuteľností na trhu je v danom čase obmedzená, a ak kupujúci absolvoval istý počet obhliadok, ktoré viac či menej vyhovovali jeho kritériám, musí mať o aktuálnej ponuke veľmi realistický prehľad. Ak teda narazí na zaujímavú nehnuteľnosť, jeho rozhodnutie môže byť rýchle a podložené množstvom informácií. Má tak istotu pri rokovaní o podmienkach obchodu, pretože pozná ním priradenú hodnotu vybranej nehnuteľnosti a nehrozí mu takzvaná kognitívna disonancia, teda pocit rozčarovania a pochybností nasledujúcich po kúpe. 
 

Súťaž: Vyhrajte zmluvu o stavebnom sporení

 

Netreba váhať

Skúsenosti hovoria, že dôsledkom niekoľkodňového zvažovania za a proti za účasti širšej rodiny, priateľov a odborných poradcov je nijaké, neskoré alebo neuspokojivé rozhodnutie. Dobre informovaný kupujúci nemá prečo váhať. Triezve zváženie parametrov nehnuteľnosti a kritérií výberu, jej porovnanie s tým, čo už videl, a toto všetko premyslené počas jednej, často neprespanej noci sú na rozhodnutie viac než dosť. 
 
Rýchle a suverénne rozhodnutie kúpiť je aj v očiach majiteľa nehnuteľnosti alebo zastupujúceho realitného makléra signálom, že rokuje so serióznym partnerom, ktorý vie, čo chce. Podmienky celej transakcie a iniciatíva pri rokovaní sú potom v rukách kupujúceho, čo vedie k výhodnejšej a aj príjemnejšej kúpe.

5 chýb pri kúpe nehnuteľnosti – pozor na nerozhodnosť!

1216882

 

DOBRE VEDIEŤ

Ochota sťahovať sa. 

Podľa prieskumov by sa v súčasnosti chcelo presťahovať až 86 % Slovákov. Najčastejšími dôvodmi sú atraktívna cena nehnuteľnosti, vyšší štandard či väčší byt. 
 

Výška investície. 

Do jednoizbového bytu sme ochotní investovať 65-tisíc eur, do dvojizbového 75-tisíc eur, do trojizbového priemerne 104-tisíc eur. 
 

Kritériá výberu. 

Najdôležitejšími kritériami výberu sú pre nás kvalita stavby a dispozičné riešenie bytu, menej už posudzujeme úpravu okolia. Spoločné priestory či vonkajší vzhľad domu kupujúci príliš neriešia.
 

Rozhodnutie kúpiť. 

Odhliadnuc od cyklického vývoja, na trhu platí všeobecné pravidlo, že nehnuteľnosti si stabilne udržiavajú svoju hodnotu, preto je ich kúpa rozumné a aj relatívne bezpečné rozhodnutie. 
 
 
realitný maklér
Ing. Martin Čapo
 
 

Viete, čo chcete? Tak do toho!

Aké kritériá má spĺňať byt alebo dom, aby sa stal skutočným domovom, vie najlepšie každý sám. Teda mal by vedieť. Niekedy sa však necháme až príliš ovplyvniť dobre mienenými radami iných a naše osobné preferencie zatienia pochybnosti. Situáciu týkajúcu sa samotnej nehnuteľnosti, ako aj spôsobu financovania je nevyhnutné starostlivo zvážiť, ale ak máme šťastie a nájdeme to, čo hľadáme (byt, vhodné finančné riešenie), treba konať. Inak sa do cieľa nedostaneme. Vždy sa totiž môžu objaviť ďalšie a ďalšie ponuky. Môžu, ale nemusia. A donekonečna vyberať až „prebrať“, to nám nepomôže získať vlastnú strechu nad hlavou. Šťastie praje pripraveným a podozrivo výhodná ponuka môže byť naozaj výhodnou ponukou a zároveň potešením, že je k dispozícii. Vtedy si treba len pripomenúť, čo je pre nás dôležité (v súvislosti s nehnuteľnosťou napríklad lokalita či dispozičné riešenie, v súvislosti s jej financovaním napríklad podmienky získania úveru, výška splátky a celkové obdobie splatnosti), využiť šancu, pustiť sa do realizácie svojich predstáv a konečne bývať po svojom. 
 
Súčasná ponuka úverov na bývanie je až neuveriteľne výhodná, a tak podozrievavo hľadáme, v čom je háčik. Niekedy naozaj zbytočne. Občas stačí pripustiť, že existuje vyhovujúci byt alebo dom aj úver na bývanie, ktorý je dostupný hneď, bez čakania a bez sporenia, už za 1,69 % p. a. s vopred dohodnutými parametrami splácania, teda bez rizika nepredvídateľného zvýšenia nákladov v budúcnosti. Nepochybujte, je to možné. Práve teraz.
 
Už si nemusíte vyberať medzi úverom s extra nízkou úrokovou sadzbou a úverom s dlhodobo garantovanými parametrami splatnosti. S radosťou môžeme konštatovať, že existuje aj finančné riešenie, ktoré v sebe spája obidva tieto extrémy, priaznivé pre klienta. Nájdete ho vo Wüstenrot stavebnej sporiteľni a môžete ním financovať svoj nový alebo vylepšený byt či rodinný dom. Ide o medziúver Akurát Super poskytovaný s výhodnými podmienkami, stabilnými aj v čase krízy. Je to financovanie na istotu, od začiatku až do konca. Už dnes oň môžete požiadať aj vy.
 
 

Súčasná ponuka úverov na bývanie je neuveriteľne výhodná.

Kategória: Legislatíva a financovanie
Tagy: financie nehnuteľnosti
Zdieľať článok

Diskusia