Amatérsky predaj nehnuteľnosti vás môže pripraviť až o 20%

24. 04. 2013
Zdieľať

Finančná kríza v roku 2008 dramaticky zmenila pravidlá fungovania realitného trhu, a to nielen na Slovensku. Zásada, že ceny nehnuteľností môžu iba rásť, stratila cez noc platnosť.

Pred rokom 2008 stačilo, aby si predávajúci napísal súkromný inzerát, a všetko bolo vyriešené. Nezáležalo na tom, že jeho inzerát nemal fotky, ani na tom, že cena bola nad úrovňou toho, čo akceptuje trh, alebo že nehnuteľnosť bola v zlom stave a na obhliadkach neuprataná. Relatívne rýchlo rastúce ceny a s nimi spojený až nekriticky kupujúci dopyt prekonal aj takéto elementárne nedostatky predaja.
 

O krok vpredu

Dnešná situácia je však diametrálne odlišná. Za neprofesionálny predaj sa platí 10- až 20-percentnými stratami na predajnej cene alebo mesiacmi, ba až rokmi, keď nehnuteľnosť čaká na predaj. Predaj na trhu, kde sú ceny stabilné, respektíve klesajú, si vyžaduje dokonalú prípravu a perfektnú realizáciu každého kroku. Či už hovoríme o stanovení ponukovej ceny, úprave nehnuteľnosti, jej prezentácii na internete a v tlači, alebo o vedení rokovania so záujemcami, pri každom kroku musí byť predávajúci informovanejší a urobiť viac práce ako iný predávajúci s porovnateľnou ponukou – jeho konkurent.
 
V tejto situácii má stále väčší význam úloha dobrého realitného makléra. Tvrdiť, že ako majiteľ všetko zvládnem sám, je podľa môjho názoru naozaj odvážne. Sám zo skúsenosti môžem potvrdiť, že realitný trh sa tak dynamicky mení, že len 6-mesačná absencia makléra spôsobí, že nemá všetky najaktuálnejšie informácie potrebné na to, aby stopercentne predal. Čo potom situácia majiteľa, ktorý predáva svoju prvú alebo druhú, alebo aj tretiu nehnuteľnosť.
 
Najbolestivejším bodom predávajúceho v kríze je pritom fakt, že nehnuteľnosť, ktorú mohol predať pred krízou za istú cenu, môže po kríze predať za podstatne menej. Ak sa však zamyslíme, zistíme, že táto strata, aj keď významná, je pre väčšinu predávajúcich len relatívna. Ak prostriedky z predaja nehnuteľnosti investujú opäť do kúpy (väčšej, novšej či lepšie situovanej nehnuteľnosti), stratu, ku ktorej došlo pri predaji, vykompenzujú ziskom vyplývajúcim z nižšej kúpnej ceny novej nehnuteľnosti. Krízový pohyb ceny sa totiž dotkne obidvoch strán. 

Amatérsky predaj nehnuteľnosti vás môže pripraviť až o 20%

1213035
thinkstock.com

Svoj zisk z predaja majiteľ dosiahne v kríze práve tak, že svoju nehnuteľnosť predá relatívne lepšie, ako sa predali ostatné porovnateľné ponuky. 
 
 
Martin Čapo 
V roku 2004 založil a vedie realitnú kanceláriu Riešime bývanie s pôsobnosťou na rezidenčnom trhu v bratislavskom regióne. Je autorom realitného manuálu Kupujeme nehnuteľnosť/Predávame nehnuteľnosť. Pôsobí ako arbiter relácie TV Joj Nové bývanie. Pravidelne prispieva do rôznych médií na tému reality. Prednáša externe na fakultách Ekonomickej univerzity v Bratislave.
 
Aby vás prípadný pokles cien nehnuteľností neprišiel zbytočne draho, venujte dostatok času správnemu marketingu.
 

8 rád, ako dobre predať nehnuteľnosť

Prvý dojem z predávanej nehnuteľnosti, ale aj z predávajúceho sa nedá už nikdy zmeniť. Myslite na to skôr, než otvoríte dvere prvému záujemcovi
 
1. Lepšie sa predávajú nehnuteľnosti s menším počtom kusov nábytku. Ak máte možnosť, starý nábytok odvezte na chatu alebo uskladnite v pivnici. 
 
2. Pri predaji sa zamerajte najmä na kuchyňu a kúpeľňu, ktoré sa z hľadiska dojmu hodnotia veľmi vysoko. Nezabúdajte, že o kúpe nehnuteľnosti rozhodujú najmä ženy.
 
3. Prvý dojem sa dá vylepšiť vymaľovaním stien neutrálnou farbou, umytím okien, prebrúsením a natretím drevenej podlahy, odstránením vŕzgania dverí a podobne. Minimálne investície sa v tomto prípade oplatia a zúročia sa pri predaji nehnuteľnosti.
 
4. Vyvetrajte a odstráňte zápach. Cigaretový dym či pach zvierat odradia od kúpy. 
 
5. Odložte všetko, čo je osobné, napríklad rodinné fotografie, cenné zbierky alebo pohľadnice. Záujemca o kúpu sa musí s nehnuteľnosťou stotožniť a nezaťažovať sa emóciami, preto mu treba ukázať univerzálny priestor.
 
6. Zútulnite priestor textíliami, dekoráciami, vankúšmi či čerstvými kvetinami vo váze. Vytvoríte domov, do ktorého sa bude chcieť každý nasťahovať. 
 
7. Využite služby kvalitného realitného makléra a požiadajte ho o radu. Poskytne vám množstvo nápadov na zlepšenie. 
 
8. Dobrá zmluva o predaji nehnuteľnosti vás ochráni pred problémami, preto nepodceňujte jej prípravu. Nechajte si ju vypracovať právnikom alebo realitným maklérom.
 
Kategória: Legislatíva a financovanie
Tagy: financie nehnuteľnosti
Zdieľať článok

Diskusia