Zdroj: iStock

Nedajte šancu zlodejom ani náhode

06. 09. 2022 Zdieľať

Aj vám na dovolenke občas zabehnú myšlienky k tomu, či je doma všetko v poriadku? Potom sú nasledujúce riadky práve pre vás. Poradíme vám, ako najlepšie ochránite svoj majetok, kým ste preč.

Skôr než sa vyberiete do vytúženej destinácie, mali by ste sa zamyslieť aj nad tým, ako počas vašej neprítomnosti zabezpečiť dom
či byt – aby nemali šancu zlodeji a živelné pohromy vás nepripravili aj o posledný cent. Štatistiky krádeží a poistných udalostí, ktoré kulminujú každé leto, však potvrdzujú, že mnoho ľudí riziká stále podceňuje. Ak nechcete patriť medzi nich, stačí urobiť zopár lacných, no efektívnych opatrení.

Dôsledná kontrola

Určite to robíte pri každom odchode z domu, no pred odchodom na dovolenku to spravte radšej dvakrát – skontrolujte, či je naozaj dobre zavreté každé okno, svetlá sú pozhasínané a z elektrických zásuviek sú vytiahnuté všetky spotrebiče, ktoré počas vašej neprítomnosti nemusia fungovať. Vyplatí sa aj odstaviť prívod vody do práčky či umývačky. Na túto kontrolu si vyhraďte dostatok času a dôkladne preverte každý detail. Je lepšie všetko si overiť dvakrát než počas cesty zistiť, že pubertálna dcéra asi nechala zapnutú žehličku na vlasy alebo že ste možno nezamkli záhradnú bránku, keď ste spred domu odpratávali kontajner na smeti.

Niet nad dobrých susedov

Ak máte susedku, ktorej môžete dôverovať natoľko, že jej zveríte aj kľúče, gratulujeme! Postará sa vám o kvety, o poštovú schránku aj o roztápajúcu sa mrazničku, ak nastal neplánovaný dlhodobý výpadok prúdu. V prípade núdzovej situácie tak nebudú musieť hasiči či iné záchranné zložky vylomiť dvere, pretože suseda promptne odomkne. Ak nemáte susedku milú, ale striehnucu ako jastrab, aj za takú poďakujte. Zaručene si všimne každú podozrivú aktivitu a bude o nej informovať nielen ostatné susedy, ale aj príslušné zložky.

ruka dáva kľúče do druhej

Zdroj: iStock

Ubytovanie za ubytovanie

Úplne najlepšie je, ak vo vašom dome alebo byte počas vašej neprítomnosti niekto býva. Napríklad príbuzní, ktorí si spravia dovolenku vo vašom meste či vo vašej záhrade. Prípadne úplne cudzí ľudia, ktorým ste poskytli bývanie, ako to už bežne robia v iných krajinách. Vzájomná výmena nehnuteľností (swap) počas dovolenky chráni majetok pred zlodejmi a zároveň šetrí náklady na ubytovanie. U nás je tento druh výmeny síce ešte v plienkach, stojí však za zváženie. Obzvlášť ak máte nehnuteľnosť v turisticky atraktívnej lokalite. Vyskúšať môžete napríklad aplikáciu Airbnb, Homeexchange či Lovehomeswap.

Pre „strýčka príhodu“

Nielen počas dovolenky, ale 365 dní v roku, a najmä ak svoju nehnuteľnosť požičiavate iným ľuďom, je výhodné mať majetok chránený aj poistením. Škody, ktoré vzniknú na nehnuteľnosti, v záhrade, na vybavení domácnosti, alebo tie, ktoré vaša rodina spôsobí svojimi aktivitami susedom či náhodným okoloidúcim, pritom nekryje jedno, ale tri rôzne poistenia. Dajú sa však uzavrieť v rámci jednej poistnej zmluvy. „Mnoho ľudí si stále zamieňa poistenie nehnuteľnosti s poistením domácnosti, aj keď ide o dva rozličné druhy poistenia, ktoré sa navzájom dopĺňajú,“ vysvetľuje Milan Holinďák z PREMIUM Poisťovne.

V prípade poistenia nehnuteľnosti ide o poistenie stavby (bytu, domu, chaty) a nehnuteľného majetku, ktorý k nej prináleží (napr. záhradný domček, altánok, bazén a pod.). Poistenie domácnosti zas zahŕňa všetko vybavenie domácnosti od nábytku cez elektrospotrebiče, cennosti, peniaze, umelecké predmety, pracovné stroje, doklady, zbrane a strelivo až po hudobné nástroje či športové náradie. „Zjednodušene povedané: ak by sme stavbu otočili strechou dole a zatriasli ňou, všetko, čo by vypadlo cez otvorené okná a dvere, sú hnuteľné veci, teda domácnosť. To, čo by nevypadlo, je nehnuteľnosť, teda stavba a jej súčasti,“ vysvetľuje expert na poistenie.

Náhody (ne)existujú…

Poznáte to: veci sa pokazia v najmenej vhodnú chvíľu. Napríklad práve keď ste na dovolenke. Faktom jednoducho je, že sa môže stať hocičo, a preto s tým treba rátať. S neplánovaným mnohohodinovým výpadkom elektrickej energie, ktorý spôsobí rozmrazenie mrazničky. To, čo z nej vytečie, susedov síce nevytopí, ale zaručene zničí podlahy a koberce. S extrémne silnou búrkou, ktorá vo vašej záhrade vyvalí strom, ten padne na susedovo auto a rozbije aj dvere na terase. Dovnútra síce nenaprší, ale vietor tam narobí slušnú galibu… Rátať treba aj s tým, že niekde poškodí vodovodné potrubie, kanalizácia nebude stíhať odvádzať splašky, praskne akvárium, nastane elektrický skrat, ktorý spôsobí ďalšie škody, dokonca aj požiar. Vo vyratúvaní by sme mohli pokračovať, to však určite netreba. Vieme predsa, že nešťastie nechodí po horách. Ak ste podobnú nepríjemnú skúsenosť nezažili na vlastnej koži, určite sa prihodila niekomu z rodiny, známym, kolegom…

Vytopená kuchyňa s jedálňou

Zdroj: iStock

Na koho padá zodpovednosť?

Kto má tieto „okolnosti“ poistené, má o starosť menej. „Poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti však automaticky nezahŕňajú škody, ktoré vznikli tretím stranám, napríklad spomínané zničené susedovo auto, na ktoré spadol strom z vašej záhrady. Na to treba poistenie zodpovednosti za škodu,“ upozorňuje M. Holinďák. Toto poistenie sa zíde aj na dovolenke, ak poškodíte vybavenie hotelovej izby alebo prenajatého domu, nechtiac trafíte petangovou guľou palec na nohe spoluhráča tak nešťastne, že mu ho zlomíte, alebo váš pes škaredo dohryzie mačku dovolenkárov zo susedného apartmánu. A pokryje aj náklady na škody, ktoré môžu spôsobiť ľudia dočasne bývajúci vo vašej nehnuteľnosti.

Riešenie s predstihom

Kým kontrola toho, či je všetko vypnuté, odpojené, zatvorené a zamknuté, sa robí tesne pred odchodom na dovolenku, kontrolu poistných zmlúv a ich prípadnú úpravu odborník neodporúča nechávať na poslednú chvíľu. „Ideálne je riešiť to cez finančného agenta, ktorý je spojkou medzi poisťovňami a ich klientmi. Pozná síce rôzne druhy poistenia aj rozsah krytia, no potrebuje dostatok času, aby vám zabezpečil ponuky z viacerých poisťovní, nech si vy môžete vybrať to najlepšie riešenie pre seba,“ uzatvára M. Holinďák z PREMIUM Poisťovne.

10 rád, ako najlepšie ochrániť svoj majetok počas dovolenky

  1. Na sociálne siete verejne nepíšte presný dátum pobytu na dovolenke.
  2. Cennosti a hotovosť, ktoré nechávate v byte či dome, cez dovolenku odložte do trezoru alebo do skrinky na kľúč.
  3. Počas vašej neprítomnosti nie je dobré zaťahovať všetky žalúzie či rolety na oknách. Hneď je jasné, že v dome alebo byte nie je dlhšie nikto prítomný.
  4. Preplnená schránka je ďalším dôkazom dlhšej neprítomnosti. Požiadajte preto známeho, aby vám poštu vyberal.
  5. Čo najviac elektrospotrebičov odpojte od zásuvky.
  6. Pred odchodom zatvorte všetky okná. Nenechávajte ich otvorené ani na vetračku a nezabudnite, že sieťka proti hmyzu nie je ochranou proti vlámaniu.
  7. Uzavrite všetky prívody vody. Havária vodovodného zariadenia môže totiž prekvapiť aj počas vašej dovolenky.
  8. Požiadajte dobrého suseda, aby v prípade podozrivých zvukov z vášho príbytku kontaktoval políciu.
  9. Pred odchodom na dovolenku nezabudnite poriadne zamknúť vchodové dvere a zapnúť alarm.
  10. Kľúče od svojho príbytku neschovávajte pod rohožku, kvetináč či kameň. Blízka rodina alebo priateľ sú určite lepším riešením.

Zdroj: PR článok PREMIUM Poisťovne

Kategória: Legislatíva a financovanie
Tagy: poistenie poistenie nehnuteľnosti
Zdieľať článok