01. 12. 2008
Zdieľať

„Keď kráčam novými štvrťami vo Švédsku, žasnem nad odvážnymi riešeniami bytových domov. Je jasné, že architekti pozývajú obyvateľov k otvorenosti a priateľstvu,“ hovorí architektka Magdaléna Horňáková.

— Komerčná prezentácia spoločnosti Opera SL Group —

Mníchovská štvrť Messestadt Riem a mnohé ďalšie moderné urbanistické koncepty v západnej Európe vychádzajú z jednoduchej myšlienky. Mladá obytná štvrť sa musí pre obyvateľov stať plnohodnotným domovom. Takto uvažujú aj autori novej obytnej štvrte Pod vŕškami.

V nadchádzajúcich rokoch vzniknú pri Záhorskej Bystrici popri rodinných domoch aj bloky nízkopodlažných bytových domov s predzáhradkami. Členenie priestoru obyvateľov vedie k otvorenosti a k tomu, aby sa susedia mohli stretávať. K štvrti budú patriť nákupné a oddychové zóny rovnako ako zeleň a cyklotrasy.


„Predovšetkým predzáhradky sú v tomto projekte jedinečné,“ hovorí Magdaléna Horňáková, ktorá spolu s kolegami z ateliéru Duma lokalizovala zámery autorov Pod vŕškami z Yashar Architects. „Predzáhradky vytvárajú pri bytových domoch pocit záhrady a predstavujú prirodzený prechod medzi verejnou a súkromnou zónou. Vnútroblok, ktorý tvorí súbor bytových domov, vytvára pocit diskrétnosti.“Prostredie, ktoré vychováva

174563

Koncept obytnej štvrte navrhol renomovaný izraelský urbanisticko-architektonický ateliér Yashar Architects. Architektonické navrhovanie konkrétnych obytných celkov riešia renomovaní slovenskí architekti Ing. arch. Peter Moravčík a Architekti Bobek Jávorka, s. r. o. Na ploche takmer 310 000 m2 nájdu obyvatelia  verejný park s lavičkami, vodnou plochou, detské ihriská a bohatú ponuku služieb.

Viac o obytnej štvrti inšpirovanej človekom nájdete na www.podvrskami.sk

Kategória: Legislatíva a financovanie
Tagy: byt rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia