Radíme: Ak vytopíte susedov alebo pes pohryzie návštevu, pomôže poistenie zodpovednosti

Radíme: Ak vytopíte susedov alebo pes pohryzie návštevu, pomôže poistenie zodpovednosti

15. 08. 2016
Zdieľať

Poistenie majetku sa nemusí týkať len poistenia nehnuteľnosti či domácnosti. Moderné poistenia ponúkajú možnosť poistiť si v rámci poistenia majetku aj zodpovednosť za škodu. Takéto poistenie za klientov zaplatí škody, ak napríklad vytopia susedov, ich pes pohryzie návštevu alebo ak ich dieťa oškrie susedovo auto. Poistenie pritom stojí len pár eur ročne.

O možnosť uzatvoriť k majetkovému poisteniu tiež poistenie zodpovednosti za škodu má záujem čoraz viac ľudí. Napríklad v poisťovni Generali takéto poistenie ako súčasť poistenia majetku DOMino Extra uzatvára už zhruba deväť z desiatich klientov.


Péter Lukács, vrchný riaditeľ Úseku poistenia majetku poisťovne Generali.

Péter Lukács, vrchný riaditeľ Úseku poistenia majetku poisťovne Generali.

„Poistenie zodpovednosti za škodu dostávajú pritom klienti k poisteniu majetku za veľmi výhodných podmienok. Napríklad, ak za poistenie nehnuteľnosti či domácnosti platia ročne 100 eur, dopoistiť si poistenie zodpovednosti za škodu na 15-tisíc eur ich stojí ročne len zhruba 4 eurá. Týchto pár eur im pritom v prípade poistnej udalosti môže ušetriť tisíce. Škody v takejto výške totiž nie sú ničím výnimočným napríklad v prípadoch, keď vytopia susedov,“ vysvetľuje Péter Lukács, vrchný riaditeľ Úseku poistenia majetku poisťovne Generali.

Jednou z takýchto škôd bol aj prípad, keď mal klient v byte 200-litrové akvárium, ktoré prasklo, a voda zatopila tri byty jeho susedov pod ním. Poškodila steny, nábytok aj podlahy. Škoda sa vyšplhala na viac ako 11-tisíc eur, preplatilo ju práve poistenie zodpovednosti.

Poistenie zodpovednosti za škodu kryje tak zodpovednosť za škody z držby vlastníctva nehnuteľnosti (ak napríklad spadne sneh zo strechy domu na zaparkované auto), ako aj z občianskeho života (ak napríklad klient rozbije v obchode vázu či drahú fľašu alkoholu). 

Ďalšou výhodou poistenia zodpovednosti za škodu je, že toto poistenie kryje nielen škody, ktoré spôsobí majiteľ nehnuteľnosti, ale vzťahuje sa aj na všetky osoby, ktoré s ním žijú v spoločnej domácnosti. Preplatí tak aj škody, ktoré spôsobí jeho manžel či manželka alebo deti. Poistenie ocení aj ten, kto má domáceho miláčika. Ak by totiž napríklad pes roztrhal návšteve topánky, preplatí ich práve poistenie zodpovednosti za škodu. 

Príklady, keď škodu preplatí poistenie zodpovednosti za škodu:
 Sneh spadne zo strechy na zaparkované auto a poškodí ho (plní sa z poistenia zodpovednosti za škody z držby vlastníctva).
• Klient vytopí susedov (plní sa z poistenia zodpovednosti za škody z držby vlastníctva).
• Pes roztrhá návšteve topánky (plní sa z poistenia zodpovednosti z občianskeho života).
• Deti pri bicyklovaní oškrú susedovo zaparkované auto (plní sa z poistenia zodpovednosti z občianskeho života).
• Klient alebo jeho dieťa rozbije v obchode vázu alebo drahú fľašu alkoholu (plní sa z poistenia zodpovednosti z občianskeho života).
• Na svahu sa klient zrazí s iným lyžiarom a poškodí mu výstroj (plní sa z poistenia zodpovednosti z občianskeho života).
• Pri bicyklovaní sa klient zrazí s iným cyklistom a ten požaduje odškodné za spôsobený úraz (plní sa z poistenia zodpovednosti z občianskeho života).

ZDROJ PR článok spoločnosti Generali Poisťovňa, a. s.

 

Kategória: Legislatíva a financovanie
Zdieľať článok

Diskusia