Úver vyberajte podľa toho, za koľko chcete rekonštruovať

28. 11. 2006
Zdieľať

Uvažujete o tom, že zmeníte svoje bývanie? Chcete vymeniť okná, premurovať jadro alebo len vymeniť sedačku? Po každom takom rozhodnutí hneď nasleduje otázka: Koľko to bude stáť a kde na to vezmem peniaze? Ak je vaša túžba po prestavbe bytu v paneláku naozaj silná, a nechcete čakať, kým si na ňu nasporíte, môžete si peniaze požičať a pôžičku postupne splácať. No ktorú si vybrať, keď ich je na trhu tak veľa?

V tomto prípade je výber pôžičky jednoznačne závislý najmä od sumy, ktorú chcete na zariadenie či rekonštrukciu bytu použiť. Iný úver je vhodný v prípade, ak chcete vymaľovať pár izieb a stačí vám 20- či 30-tisíc korún, inak budete vyberať pôžičku v prípade, že chcete kompletne vymeniť okná, podlahy, kuchynskú linku a prestavať bytové jadro a potrebujete zhruba pol milióna korún.

Do 100 000 Sk


Úver vyberajte podľa toho, za koľko chcete rekonštruovať

71778

Ak uvažujete o rekonštrukcii menšieho rozsahu, v sume od 40- do 100-tisíc korún, je najlepšou možnosťou účelový spotrebný úver od banky. Banky ponúkajú špeciálne úvery na plastové okná, podlahy či zariadenie bytu. Vybavenie takého úveru je pomerne rýchle, pri sume do 100-tisíc korún bankám väčšinou postačuje potvrdenie o príjme od zamestnávateľa, ak vám výplata chodí na účet a ste dlhoročným klientom banky, nebudete potrebovať vôbec nič. Pri týchto úveroch však musíte počítať s tým, že budete musieť banke predložiť potvrdenia o tom, na čo ste peniaze použili – môže to byť napríklad faktúra za materiál či vykonané práce. Úroková sadzba sa pri týchto úveroch pohybuje od šesť do sedem percent ročne (reálny úrok je vyšší), splácať ich možno od 1 do 10 rokov, pozor, v niektorých bankách je to kratšie.


Úver vyberajte podľa toho, za koľko chcete rekonštruovať

71781

Druhou možnosťou sú bezúčelové spotrebné úvery. Vybavujú sa v banke jednoduchšie ako úvery na konkrétny účel – klienti musia banke potvrdiť len schopnosť splácať úver. Vybavíte ho síce rýchlo a vo svojej vlastnej banke prakticky bez ďalších potvrdení o príjme, výdavkoch a podobne, za tento komfort si však aj zaplatíte. Tu sa úroky pohybujú zvyčajne od 8 percent a zastavia sa až pri 20 percentách ročne. Akú sadzbu získate práve vy, zistíte až priamo v banke. S veľkou pravdepodobnosťou to však bude vyše 10 percent. Rozdiel oproti účelovému spotrebnému úveru je v tom, že peniaze dostanete hneď na účet a môžete si za ne kúpiť, čo chcete. Nijaké faktúry predkladať netreba.

100 000 až 500 000 Sk

Pri vyššej sume sa už oplatí špekulovať, čo je najlepšie. Do úvahy prichádzajú opäť spotrebné úvery od banky či úvery alebo medziúvery zo stavebnej sporiteľne, prípadne kombinácia týchto úverov. Všetky náklady si treba najprv spočítať a podľa toho sa rozhodnúť.


Úver vyberajte podľa toho, za koľko chcete rekonštruovať

71784

Najlacnejšie vyjde úver zo stavebnej sporiteľne. No iba v prípade, že ste pred samotnou rekonštrukciou už dlhší čas sporili. Ak úspory nemáte, je vhodnejší lacnejší účelový úver (musíte však predložiť doklady o použití peňazí) alebo o niečo drahší bezúčelový úver. Pri väčšej investícii sa však už oplatí zháňať a odkladať bloky a potvrdenia, aby ste úver získali lacnejšie.

Vhodná je aj kombinácia stavebného sporenia so spotrebným úverom. Časť rekonštrukcie môžete financovať medziúverom zo stavebného sporenia a časť spotrebným úverom. Zo stavebného sporenia možno prefinancovať stavebné úpravy, napríklad priečky, podlahy, kuchynskú linku a vstavané elektrospotrebiče. Ostatné by sa dalo financovať zo spotrebného bezúčelového úveru.

Pokiaľ ide o úrokové sadzby, stavebný úver možno získať od 2,9 percenta ročne, no bežná úroková sadzba na trhu je 4,7 percenta ročne. Medziúver je drahší, úrok sa pohybuje od 6 do 10 percent ročne a závisí najmä od spôsobu zabezpečenia úveru. Ak je medziúver zabezpečený nehnuteľnosťou, je úroková sadzba nižšia, ak je medziúver zabezpečený ručiteľmi, úver je drahší.


Úver vyberajte podľa toho, za koľko chcete rekonštruovať

71780

Viac ako 500 000 Sk

Pri tejto sume je už vhodný hypotekárny úver. Tak ako medziúver v stavebnej sporiteľni aj hypotekárny úver môžete použiť len na presne vymedzené účely. Tie však rekonštrukcia z veľkej časti spĺňa. To, čo by sa nedalo prefinancovať z hypotekárneho úveru, by sa dalo vykryť bezúčelovým spotrebným úverom. Výška úroku pri hypotéke závisí od individuálneho posúdenia žiadateľa, úroky sa na trhu reálne pohybujú od 6 percent. Výhodou hypotéky môže byť rozloženie splácania na dlhé obdobie – až na 30 rokov. Čím je však splácanie dlhšie, tým je vyššie preplatenie požičaných peňazí.

Alternatívou k hypotéke môže byť medziúver zo stavebnej sporiteľne. Pri tejto sume síce v stavebnej sporiteľni ešte nebudete musieť založiť nehnuteľnosť, ale budete potrebovať ručiteľov. Pokiaľ by ste čerpali medziúver, musíte počítať s vyššími splátkami (úrok od 6 percent) a zároveň so sporením. Po splnení podmienok stavebnej sporiteľne sa potom medziúver preklopí na stavebný úver už s nižším úrokom (od 2,9 % ročne). Stavebný úver sa musí splatiť stavebnej sporiteľni za kratšie obdobie ako hypotéka.

Kategória: Legislatíva a financovanie
Tagy: financie financovanie rekonštrukcia úver
Zdieľať článok

Diskusia