15. 07. 2010
Zdieľať

Váš nový domov začína dostávať reálnu podobu práve vo fáze hrubej stavby bytového domu a konečne sa čiary z papiera premieňajú na hmatateľné steny. Alebo ste sa rozhodli pre kúpu bytu v rozostavanom dome práve vo fáze hrubej stavby. Čo je v tejto fáze dôležité vedieť?

Ak vám záleží na kvalite vášho nového bytu, je dôležité, aby ste intenzívne komunikovali s developerom, architektom stavby a stavebným dozorom, aby sa vaše predstavy o kvalite bytu nelíšili od skutočnosti. Iste, malo by to byť samozrejmé, ale slovenský stavebný trh je ešte stále plný nástrah a absurdných anomálií.


Pre obyčajného človeka je ťažké rozpoznať dobré projekty od tých, ktoré sa tak iba tvária. Je tu, našťastie, aj niekoľko kvalitných spoločností, ktoré vám pri tom pomôžu. Dôležité je, aby ste kládli zmysluplné otázky a získali od architekta a developera uspokojivú odpoveď. Ak sú odpovede nedostatočné, žiadajte nápravu alebo sa rozhodnite pre inú stavbu.



Zatiaľ na hrubo

274412
Daniel Veselský


Na čo sa pýtať a čo si overiť?
Najdôležitejšie je, aby ste sa zamerali na tie najdôležitejšie a zväčša najproblematickejšie časti stavby. Sú to hlavne tepelné mosty, ktorými by mohlo dochádzať k únikom tepla. Dôležité je dôkladné zateplenie spojov predovšetkým medzi obvodovým plášťom budovy a okennými rámami, balkónovými konzolami a lodžiami. Pozor na kvalitné zateplenie podkrovia, strechy a obvodového plášťa. Nekvalitné stavebné práce vám časom spôsobia veľké tepelné straty, chlad v byte, ktorý vznikne prúdením vzduchu cez netesnosti, a v konečnom dôsledku sa prejaví vysokými platbami za spotrebované energie. Aj samotné stavebné práce si vyžadujú určitú postupnosť a potrebný čas na jednotlivé kroky. Príliš rýchla výstavba múrov, aplikácia omietok a náterov, vedú k chybám, a to v podobe vlhkých múrov a plesní.



Zatiaľ na hrubo

274414
Daniel Veselský


Z bezpečnostných dôvodov vás na stavbu určite nepustia, ale so stavebným dozorom je dobré byť v kontakte, najmä ak ste mali schválené konkrétne zmeny v projekte.


Pozor na prestup zvuku medzi bytmi v horizontálnom a vertikálnom smere. Dôležitú úlohu zohráva aj umiestnenie a výkon vykurovacích telies, pričom je dôležité, aby ste dostali najväčšie teplo tam, kam potrebujete, v dostatočnej intenzite a pri optimálnej spotrebe energie. Naopak, v lete je dôležitý spôsob ochladzovania bytu, a to prirodzeným spôsobom alebo klimatizáciou, ktorá by mala mať stavebnú prípravu, aby ste dodatočne nemuseli prerábať byt. Dajte si pozor aj na umiestnenie elektrických prípojok a pripojenia na káblovú TV, anténu, telefón a internet, aby ste potom nemali byt plný predlžovačiek a káblov. Na stavbu, zateplenie a povrchovú úpravu vyžadujte prírodné, ekologické a recyklovateľné materiály, nie chemické a plastové imitácie, ktorá sú zväčša o niečo lacnejšie, ale zdraviu škodlivé, hlavne pre deti.


Je načase byť náročný
Podľa možnosti spolupracujte s developerom, architektmi a stavebným dozorom dostatočne intenzívne a v dostatočnom predstihu. Na našom stavebnom trhu je to, žiaľ, dôležité. Ale časy sa menia, stavebná hystéria je za nami, je čas na kvalitné bývanie počnúc architektonickým návrhom a končiac realizáciou. Trh bude konečne pracovať na iných princípoch, záujem zákazníka by mali konečne vzbudzovať len kvalitné, nízkoenergetické, ekologické, zdravé a múdre bytové domy. Všetko záleží od náročnosti zákazníka, pretože trh sa väčšinou prispôsobuje všeobecnému dopytu. Ak v minulosti budúci majitelia nekládli vysoké požiadavky na kvalitu stavby, prečo by sa mali stavebné firmy exponovať, keď nemuseli?



Zatiaľ na hrubo

274413
Daniel Veselský


Dnes sa však kvalitný priestor nestáva privilégiom len úzkej skupiny ľudí, ale nevyhnutnosťou. Až 76 % energie vyrobenej vo svete spotrebujeme na prevádzku stavieb, v ktorých bývajú a pracujú ľudia. Vznikajú bytové domy s nízkou spotrebou energií na výstavbu a prevádzku. Sú vytvorené z obnoviteľných zdrojov a recyklovaných materiálov, využívajú alternatívne a lacné vykurovanie v zime a ochladzovanie bytu v lete. Spotrebujú niekoľkonásobne menej energetických zdrojov tejto planéty, čo znamená, že vaše deti a ich deti a ďalšie pokolenia budú mať čistý vzduch a dostatok energie pre život.


Marek Petrek + Ivo Šveda
KIWI domy
W8D|ARCHITEKTONICKÝ ATELIÉR
www.w8d.sk






Slovenský stavebný trh je ešte stále v plienkach a bohužiaľ, pri stavbe sa až pričasto zabúda na budúceho majiteľa alebo, lepšie povedané, na toho, kto platí. Takže ak chcete mať byt podľa svojich predstáv, obrňte sa trpezlivosťou a otravnosťou, intenzívne komunikujte so všetkými, ktorí majú so stavbou niečo spoločné a nedajte sa odbiť u nás obľúbenými slovami „to sa nedá“. Ak máte rozumné požiadavky, vždy sa dá, len treba chcieť, ale málokomu sa u nás chce.


ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Legislatíva a financovanie
Tagy: plánovanie stavba domu
Zdieľať článok

Diskusia