03. 10. 2005
Zdieľať

Výrobky z masívneho dreva sa často neprávom považujú za hodnotnejšie než výrobky z dyhovaných dielcov. Masívne drevo z mnohých drevín však nie je vhodné na opracovanie. Navyše, masívne drevo neumožňuje vytvárať ani bohaté dekoratívne vzory na nábytku, ktoré docielime zosadením dýh alebo skladaním delikátnych intarzií.

Dyhy sa vyrábajú z vybratých kmeňov rezaním alebo lúpaním. Rezaním sa získavajú pláty dreva s originálnou kresbou závislou od smeru rezania. Radiálny alebo polomerový rez sa vykonáva pozdĺžne v smere dreňových lúčov, ktoré smerujú do stredu kmeňa. Týmto rezom sa získava dyha s plynulými rovnobežnými vláknami (pásikavý vzor). Pri tangenciálnom reze sú nože osadené kolmo na radiálne lúče kmeňa (kolmo na radiálny rez) a vzniká pri ňom kvetnatý vzor fládra. Jadrové drevo stromu je husté a tmavé, pretože sa v ňom ukladajú triesloviny. Okolo jadra je tzv. beľ, ktorú tvoria svetlé živé bunky naplnené škrobom a olejnatými čiastočkami. Živé bunky ihličnatých stromov obsahujú aj živicu.

Pláty narezanej dyhy sa ukladajú do balíkov v skladoch obchodnej firmy. Pri výbere a nákupe dyhy sa odporúča, aby architekt alebo stolár osobne navštívili predajný sklad a vybral vhodnú dyhu, pretože pri výrobe sú rozhodujúce nielen technické údaje, ako napr. hrúbka dyhy, ale aj farba, textúra a vzor. Optický účinok závisí aj od tzv. zosadenia dyhy na výrobku, čím vznikajú rôzne plošné hry a vzory.

Kategória: Materiály
Tagy: drevo materiál
Zdieľať článok

Diskusia