Dvojvrstvová konštrukcia je prácna, drahá a nevhodná pre nový dom a zdravé bývanie

02. 05. 2017
Zdieľať

Pokiaľ si chcete postaviť nový dom, musíte si ujasniť, čo od toho očakávate. Nová doba vyžaduje aj nový pohľad na požiadavky na bývanie. Na jednom sa zhodneme. Chceme bývať v peknom dome, ale tiež požadujeme, aby náklady na bývanie boli čo najnižšie. Ponúka sa teda otázka ako dosiahnuť, z čoho postaviť energeticky nenáročnú budovu?

Základný spôsob ako dosiahnuť energeticky nenáročnú budovu je voľba jednovrstvovej alebo zloženej, inak povedané dvojvrstvovej obvodovej konštrukcie domu.

Dvojvrstvová konštrukcia už vyšla z módy

Dvojvrstvová sa jej hovorí preto, že pri tomto type konštrukcie sa tepelná izolácia obálky domu zabezpečuje dodatočným zateplením. To kompenzuje nedostatočný súčiniteľ prestupu tepla U pri nosnej konštrukcii. Jednoduchšie a zjednodušene povedané, aby nám z vonku dom rýchlo neprechladol cez nedostatočne hrubú a málo kvalitnú tehlovú stenu, je nutné na stenu nalepiť nejaký izolant, najčastejšie polystyrén. Čo je prácne, drahé a pre zdravé bývanie v novom dome to nie je práve ideálne riešenie.

Konštrukcia, ktorú nemusíte zatepľovať

Druhým spôsobom ako dosiahnuť energeticky nenáročnú budovu je jednovrstvová konštrukcia. Pri tejto konštrukcii zaisťujú tehly tak nosnú, ako aj tepelnoizolačnú funkciu. Použitím dostatočne dimenzovaných a vysokokvalitných tehál nám vznikne konštrukcia, ktorú už nie je nutné zatepľovať. Odpadá prácne a drahé lepenie izolantu, dom nám „dýcha“ a vytvára zdravé prostredie.

Tehly HELUZ držia teplo a nemusíte ich zatepľovať

Najviac teda záleží na použitej tehle, jej úžitkových, technických a tepelnoizolačných vlastnostiach.

Tehlové bloky HELUZ Family 2in 1 sú na stavbu jednovrstvovej konštrukcie tým najlepším riešením. Svoje vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti dosahujú vďaka patentovanému systému integrovanej tepelnej izolácie v podobe malých polystyrénových guliek vnútri samotnej tehly. Tieto guľky nijako neovplyvňujú prirodzenú paropriepustnosť a ďalšie výhody prírodného tehlového materiálu. Aj keď je v stene polystyrén, dom ako sa hovorí „dýcha“ a zdravo sa v ňom býva.


Hrubú stavbu rodinného domu vymurujete vďaka jednoduchému a komplexnému systému počas dvoch až troch týždňov.

Hrubú stavbu rodinného domu vymurujete vďaka jednoduchému a komplexnému systému počas dvoch až troch týždňov.
HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Výrobca garantuje deklarované parametre

Veľkosériová výroba tehlových blokov HELUZ umožňuje garantovať ich deklarované vlastnosti pri budovaní jednovrstvových konštrukcií.

Pri tepelnoizolačných parametroch máme istotu, že nám napr. nikto nenalepí tepelnú izoláciu na stenu často s ponechaním vzduchových dutín. Pri kvalitných, tepelnoizolačných tehlách stačí dať tehly natesno vedľa seba a potom ich omietnuť. Nie je nutné ich zatepľovať nejakým izolantom.

Máme zaistené aj ďalšie výhodné parametre, napríklad statické. Čím je hrubšia konštrukcia, tým má murivo väčšiu únosnosť a lepšiu požiarnu odolnosť, ktorá je pri tehlovom murive veľká. Zároveň je konštrukcia robustnejšia v tom zmysle, že pokiaľ niekto urobí nejakú drobnú chybu pri vlastnom murovaní alebo pri návrhu konštrukcie, takáto konštrukcia je schopná eliminovať oveľa viac chýb ako keď máme tenkú konštrukciu. Pri tenkej nosnej konštrukcii, ktorá je určená na statiku a je zle navrhnutá či zhotovená, dôjde oveľa ľahšie k jej poškodeniu ako pri hrubšej stene.


Tehly HELUZ Family 2in1 nie sú len tehly na obvodové murivo – tvoria ucelený komplexný systém, vrátane všetkých doplnkov. Vďaka tomu, že myslí i na detaily v kritických miestach stavby, predchádza vzniku tepelných mostov.

HELUZ FAMILY 50 2in1 : Tehly HELUZ Family 2in1 nie sú len tehly na obvodové murivo – tvoria ucelený komplexný systém, vrátane všetkých doplnkov. Vďaka tomu, že myslí i na detaily v kritických miestach stavby, predchádza vzniku tepelných mostov.
HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.


Tehly HELUZ Family 2in1 nie sú len tehly na obvodové murivo – tvoria ucelený komplexný systém, vrátane všetkých doplnkov. Vďaka tomu, že myslí i na detaily v kritických miestach stavby, predchádza vzniku tepelných mostov.

Jednovrstvová konštrukcia s minimom rizík

Nemenej významným faktorom je vlastná výstavba konštrukcie. Pokiaľ stavbu zhotovuje renomovaná firma so skúsenosťami, znižuje sa tým riziko, ktoré vzniká pri neodbornom murovaní jednovrstvovej konštrukcie. Pri jednovrstvovej konštrukcii je rizík jednoznačne menej oproti viacvrstvovej konštrukcii. Čím viac vrstiev pri stavbe konštrukcie máme, tým viac rôznych rizík pri tom vzniká. Teda ďalšie plus pre jednovrstvovú konštrukciu.

Nesmieme zabudnúť ani na trvanlivosť konštrukcie. Tá je pri jednovrstvovom murive, ktoré je vybavené najčastejšie omietkovými systémami, vyznačujúcimi sa odolnosťou a dlhou trvanlivosťou, veľmi dlhá. Preto je náročnosť na údržbu jednovrstvového muriva v priebehu rokov veľmi malá, takmer nulová.

Nízkoenergetický dom bez zateplenia z tehál HELUZ

Tiež ďalšie estetické stvárnenie fasád je pri jednovrstvovej konštrukcii veľmi variabilné. Realizácia štukových omietok alebo rôzne ozdobné fasádne prvky nie sú pri jednovrstvovom murive žiadnym problémom. A čo sa týka aj budúcich zásahov do muriva, napríklad pri ukotvení rôznych predmetov, anténových systémov a pod, tak pri jednovrstvovom murive je vykonanie veľmi jednoduché a vyznačuje sa vysokou mierou spoľahlivosti, ako keď musíme ešte prestupovať tepelnou izoláciou, často značnej hrúbky, na plášti budovy.

Pokiaľ chcete postaviť nízkoenergetický dom, využite širokú ponuku výrobkov HELUZ. Pokiaľ teda nechcete zatepľovať, stavajte z tehlových blokov HELUZ Family 2in1 alebo ďalších typov tehál HELUZ, ako napríklad Family, alebo STI.

ZDROJ PR článok spoločnosti HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. 

Kategória: Materiály
Zdieľať článok

Diskusia