Elektroinštalácia bez zbytočného drážkovania? Skúste Sendwix s Éčkom
Vysoká objemová hmotnosť, pevnosť, mrazuvzdornosť. V zime preto tak dobre akumuluje teplo, v lete naopak chlad, dobre si poradí aj s vonkajším hlukom. To je stručná charakteristika vápennopieskových murovacích blokov Sendwix. Pokiaľ si vyberiete variant, obsahujúci v kóde výrobku písmeno E, získate navyše ďalšiu výhodu. Pri realizácii elektroinštalácií vám odpadne veľká časť tej najhoršej práce - vytvorenie drážok pre káble. Tie už totiž budete mať v cene.
Zásuvka v každom rohu, ďalšia pri dverách, bodové svetlá na stenách a strope, pevne pripojené spotrebiče, ovládanie okenných roliet, rekuperácia, k tomu slaboprúdové rozvody. Pri projektovaní elektroinštalácie v rodinnom dome treba myslieť na všetko. Tomu zodpovedá aj jej rozsah v podobe desiatok až stoviek metrov káblov. A tie je nutné zabudovať do konštrukcie.
Vytváranie drážok v stenách je pritom práca, ktorá patrí k tým najmenej obľúbeným. Murivo Sendwix ale prináša jednoduchšie riešenie pre zvislé rozvody.
Sendwix s Éčkom. Na čo pamätať
Murovacie bloky Sendwix, pri ktorých je v označení konkrétneho variantu produktu písmeno E, majú zvislé elektrokanáliky. Ich priemer je 40 milimetrov, osová vzdialenosť je 125 alebo 250 milimetrov. V osi dutín, na pohľadových stranách murovacích blokov, sú predlisované linky. Reálna poloha každého zvislého elektrokanálika je tak na prvý pohľad viditeľná. Okrem toho prelisy slúžia ako pomôcka pri murovaní, pretože na získanie priechodov celou výškou steny je nutné dodržať presné preväzby.
TIP: Pokiaľ projekt počíta s trasou pre viac káblov, kedy by už elektrokanálik nemusel stačiť, používajú sa vápennopieskové profily v tvare písmena U. Pomocou nich je možné priamo v stene vytvoriť kapacitný zvislý kanál s hĺbkou až 120 milimetrov. Slúžiť tak môže napríklad aj na rozvody vody medzi poschodiami.
Aby ste si použitím blokov Sendwix uľahčili prácu na vedení zvislých rozvodov čo najviac, dbajte na dodržiavanie pracovných postupov. Na aplikáciu malty alebo lepidla tak nepoužívajte klasický hrebeň, ale dávkovač s posuvným hradítkom, aby sa neupchali už spomínané elektrokanáliky.
Na čo si teda dať v týchto prípadoch pozor? Maximálna hĺbka drážky sa odvíja od jej dĺžky a od hrúbky steny. Napríklad pri murive s hrúbkou v rozmedzí od 226 do 300 milimetrov je možné realizovať drážku hlbokú až 25 milimetrov, pokiaľ jej dĺžka nepresiahne 1 250 milimetrov. Pokiaľ je drážka dlhšia, musíme hĺbku znížiť na 15 milimetrov. Osobitnú pozornosť potom vyžadujú priečky a typicky medzibytové steny, na ktoré sú kladené dve protichodné požiadavky – dobre tlmiť hluk a zachovať čo najmenšiu hrúbku.
Tip
Pokiaľ realizujete vodorovné drážky, je z mnohých dôvodov vhodné držať sa v odporúčaných inštalačných zónach. Každý dobrý remeselník pozná toto pravidlo, takže pri prípadnej rekonštrukcii vie, kde má postupovať so zvýšenou opatrnosťou, aby nedošlo k poškodeniu vedenia. Dolná zóna je v rozmedzí od 150 do 450 milimetrov od dokončenej podlahy. Horná potom v tom istom rozmedzí od stropu. Existuje aj vodorovná stredná zóna – 900 až 1 200 milimetrov od dokončenej podlahy.
Náradie? Ideálne je použiť na to určené
Základom je náradie. Určite neimprovizujte a použite odporúčané nástroje. V prvom rade ide o rúrkový vrták so segmentovou korunkou. Ten je určený pre otvory na elektroinštalačné krabice. Jeho dĺžka by mala byť 130 milimetrov, aby bolo možné prevŕtanie až do elektrokanálika aj v prípade muriva hrúbky 240 milimetrov a viac. Na prípadné vodorovné vedenie je potom najlepšia drážkovacia fréza. Buď s diamantovými kotúčmi alebo korčeková, ktorá materiál aj priamo odoberá.
Zdroj: PR článok KM BETA, spol. s r.o.