Rekonštrukcia vodoinštalácie: Všetko, čo potrebujete vedieť predtým, ako sa pustíte do kompletnej prerábky

25. 05. 2023 Zdieľať

Čaká vás veľká rekonštrukcia? V tom prípade už isto dobre viete, že rekonštrukcia vodoinštalácií je jedným z prvých krokov. A na čo dať pri nej pozor, aby dopadla podľa vašich predstáv? Tak presne na to sa zameriame v dnešnom článku.

Základ je vždy plánovanie

Ešte predtým, ako sa pustíte do akýchkoľvek prác, si všetko dôkladne naplánujete. Aký veľký zásah si vyžaduje aktuálna vodoinštalácia? Aký je dôvod rekonštrukcie? Koľko financií si môžete dovoliť investovať? A koľko dní si môžete dovoliť stráviť v „rozbombardovanom“ príbytku? To je len časť otázok, ktoré vám odporúčame si položiť hneď na začiatku plánovacieho procesu. Potom, ako máte v tomto všetko jasno, môžete postúpiť ďalej.

Projekt miestnosti a vodoinštalácií

Tento bod bude pre vás dôležitý najmä vtedy, ak sa chystáte na kompletnú dispozičnú zmenu miestnosti. Bude namiesto WC umývadlo a sprchový kút nahradí WC? V tom prípade vás čaká nielen rekonštrukcia, ale kompletné prerobenie vodoinštalácie. A to sa nezaobíde bez premysleného projektu a kompletného naplánovania umiestnenia jednotlivej sanity.

Projekt pre kúpeľňu, WC či kuchyňu vám na mieru navrhnú v špecializovaných predajniach, alebo môžete využiť služby bytového dizajnéra. V takomto prípade je ale potrebné počítať s omnoho vyššou cenovkou a zároveň zdĺhavejším zháňaním použitého zariadenia.

Pretože kým predajne vám vytvoria projekt presne so svojím ponúkaným sortimentom, dizajnér využíva zariadenia z rôznych predajní. Takýto projekt však zároveň bude zárukou originality a ľahšie uspokojí všetky vaše potreby.

Kvalitný materiál je základ úspechu

To najhoršie, čo môžete pri rekonštrukcii vodoinštalácie spraviť, je šetriť na materiáloch. Myslite na to, že voda vie ľahko vytopiť vás či susedov a škody, ktoré takto vznikajú, môžu byť omnoho vyššie, než náklady na kvalitný materiál.

Tak, ako rozvody, ktoré vedú k vám by mali byť po správnosti vyhotovené z kvalitných oceľových rúr, tak aj inštalácia, ktorá prekročí pomyslené brány vášho domu by mala byť kvalitná.

Zamerajte sa na kvalitný vodoinštalačný materiál od tej najmenšej rúry, cez tesnenie až po vodovodné kohútiky. Ak si s výberom neviete rady, nebojte sa nechať plánovanie a nákup na odborníka.

robotníci kladú oceľové potrubie

O veľkoobjemové rozvody sa postará obec alebo investor. Zdroj: ASKONY

Náročné práce patria do rúk odborníkom

Hoci mnohí muži a aj niektoré ženy, sa považujú za rodených domácich kutilov, práca s vodoinštaláciou patrí do rúk skutočným profesionálom. Nie je preto žiadna hanba, ale skôr obdiv, najať si na rekonštrukciu vodoinštalácie vodára. Tento na slovo vzatý odborník vám pomôže so všetkými potrebnými prácami a rovnako zvládne odporučiť aj kvalitné materiály.

Pri výbere odborníka, ktorému zveríte do rúk svoju domácnosť, nezabudnite okrem ceny brať do úvahy aj hodnotenia iných zákazníkov. Nízka cena totiž nemusí byť vždy základom úspechu a občas drobná investícia navyše môže ušetriť nemalé financie a najmä starosti a vrásky.

kotol a rúry

Na rekonštrukciu vodoinštalácie nie je hanba zavolať si vodára. Zdroj: Renova Install

Dokončovacie práce

Po kompletnej výmene vodoinštalácií sa môžete pustiť do dokončenia rekonštruovaných miestností. Predtým, ako uložíte kachličky, osadíte vaňu či kuchynskú linku, ale nezabudnite na poriadne testovanie novej vodoinštalácie. Odhalené problémy je jednoduchšie odstraňovať ešte predtým, ako budú osadené obkladačky, dlažba či sanita.

Zabudnutá kontrola sa vám môže nepekne vypomstiť a stáť nemalé náklady navyše. Ale nebojte sa. Na slovo vzatý odborník na vodoinštalácie nikdy neodovzdá svoju prácu bez toho, aby ju kompletne odskúšal.

Rekonštrukcia vodoinštalácie je náročný zásah do nehnuteľnosti, ktorému sa ale niekedy jednoducho nevyhneme. Najmä pri rekonštrukcií starých domov a bytov, napríklad ešte s umakartovým jadrom, je kompletná rekonštrukcia vodoinštalácií skutočne nevyhnutná.

Ak sa teda chystáte na kompletnú rekonštrukciu, nezabudnite, že domov nemá len pekne vyzerať, ale v prvom rade má byť funkčný. Ak sa teda aktuálne rozhodnete starú vodoinštaláciu obliecť len do „nového šatu“ skôr či neskôr sa jej rekonštrukcii nevyhnete. A v konečnom dôsledku môže byť ešte drahšia, než by ste ju spravili na začiatku rekonštrukčných prác.

Zdroj: PR článok ASKONY

 

Kategória: Stavba a rekonštrukcia
Tagy: rozvody vodoinštalácia vodovod
Zdieľať článok
Veterná energia zažije v Európe rekordný prírastok, projekty elektrární pribúdajú aj u násASB.sk

Veterná energia zažije v Európe rekordný prírastok, projekty elektrární pribúdajú aj u nás

Monopoly v investičnom procese: vodárenské a kanalizačné siete sú špecifickou oblasťouASB.sk

Monopoly v investičnom procese: vodárenské a kanalizačné siete sú špecifickou oblasťou

Ako odstrániť mach prírodnými prostriedkami na neželaných miestach v záhradeUrob si sám

Ako odstrániť mach prírodnými prostriedkami na neželaných miestach v záhrade

V Žiari nad Hronom pribudnú zelené strechy na zastávkach MHDASB.sk

V Žiari nad Hronom pribudnú zelené strechy na zastávkach MHD