Zdroj: iStock

14 tipov, ako prakticky prerábať aj s obmedzeným rozpočtom

19. 05. 2023
Zdieľať

Ako prerobiť byt prakticky, no zbytočne pritom nepreplatiť a neplytvať časom? Tipy, ktoré v praxi nazbierali čitatelia aj redakcia, vám pomôžu nerobiť rovnaké chyby ako tí pred vami.

1. Zvážte stavebnú náročnosť

Akýkoľvek zásah do stavebných konštrukcií je pomerne komplikovaná, časovo náročná a drahá záležitosť. Navyše, ak zasiahnete do nosných konštrukcií (prípadne do vonkajšieho vzhľadu domu), budete potrebovať aj posúdenie statika a stavebné povolenie.

Preto si dobre premyslite, či je búranie a stavanie nanovo nevyhnutné a či sa na vyriešenie vášho problému nenájde iné akceptovateľné riešenie – napríklad zmena funkcií jednotlivých miestností.

obývačka s tehlovou stenou

Zdroj: House doctor

2. Váš tip: Plánujte, plánujte, plánujte

Aj čas sú peniaze, no pri plánovaní ním určite nešetrite. Vďaka tomu vás potom bude samotná rekonštrukcia, prestavba či premena stáť menej – peňazí, času aj nervov.

„Kľúčový je dobrý plán, aby sa samotný proces prerábania príliš nenatiahol a aby ste nič nemuseli prerábať opakovane,“ napísal nám Rafael, ktorý si sám naplánoval a zrealizoval zásadnú rekonštrukciu bytu a garsónky

. „My sme plánovali kompletnú rekonštrukciu garsónky tri mesiace a potom sa zrealizovala za dve týždne. A všetko perfektne sadlo,“ dodáva.

Prečítajte si tiež
Pred a po rekonštrukcii: Maličký byt prešiel prekvapivou premenou. Originálny strop vyráža dych

3. Nepodceňte rozmiestnenie zástrčiek

Ak prerábate aj rozvody elektriny, čo je v starších bytoch často nutné, dobre si premyslite, kde všade budete potrebovať zástrčky. Radšej dajte zopár navyše, ako keby mala jedna chýbať. Najmä v kuchyni by ich malo byť viac a na viacerých miestach.

Myslite pritom aj na budúcnosť – aby ste nemali problém, keď budete chcieť napríklad inak usporiadať nábytok. Nie je totiž jednoduché doplniť zástrčku dodatočne.

Ak v byte nemáte trojfázový prúd, zvážte aj takéto zapojenie. Je to síce komplikovanejšie, no bez neho budete obmedzení napríklad pri výbere varnej dosky.

kuchyňa a kúpeľňa

Zdroj: iStock

4. Robte si dokumentáciu

Všetky rozvody si fotografujte. Tieto informácie môžu byť pre vás dôležité neskôr, keď budete chcieť na stenu zavesiť povedzme skrinku – budete si tak istí, že pri tom nepoškodíte napríklad rúrky vedúce ku klimatizácii, ktoré sú skryté pod omietkou. Navŕtanie vody ani elektriny určite nikoho nepoteší.

5 Voda musí odtekať z kopca

Ak chcete premiestniť kuchyňu alebo kúpeľňu do inej miestnosti, ich nové pôsobisko by nemalo byť priďaleko od tzv. stúpačky, teda zvislých rozvodov v dome.

moderná kuchyňa, digestor

Zdroj: IKEA

Viesť odpad ďaleko totiž môže byť problematické alebo nereálne z dôvodu potrebného spádu – aby ste ho dosiahli, budete musieť napríklad zvýšiť podlahu či urobiť iné stavebné úpravy. A niektoré prekážky (ako sú dvere) nedokáže rozvod vody ani odpadové potrubie prekonať vôbec.

obývačka so sivou sedačkou a trámovým stropom

Zdroj: Westwing

6. Naozaj potrebujete nábytok na mieru?

Býva šikovný napríklad v stiesnených alebo atypických miestnostiach, kde chcete využiť každý centimeter. Určite sa však vyplatí najprv zvážiť štandardný nábytok – je to totiž jednoduchšie, rýchlejšie aj lacnejšie riešenie. Navyše takéto zariadenie sa dá časom bez problémov vymeniť.

Prečítajte si tiež
Potrebujete riešenie na mieru, ale máte malý rozpočet? O dôvod viac dať šancu nábytku z paliet

7. Na majstrov sa čaká. Môže to byť výhoda

Na majstrov sa čaká niekoľko mesiacov. To je jednoducho fakt, s ktorým treba počítať. Preto sa s remeselníkom alebo so stavebnou firmou dohodnite na termíne prác čo najskôr. Čas čakania môžete využiť na doladenie plánov do posledného detailu a na objednanie potrebného materiálu. Samotné práce potom pôjdu bez zbytočných zdržaní.

Prečítajte si aj ďalšie tipy, ako zvládnuť rekonštrukciu.

1 / 2
Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: maľovanie interiéru presvetlenie bytu rekonštrukcia bytu rozvody tapetovanie úsporná domácnosť
Zdieľať článok
Chystáte sa maľovať? Pozrite sa, ako správne oškrabať omietkyUrob si sám

Chystáte sa maľovať? Pozrite sa, ako správne oškrabať omietky

Ako namaľovať škaredý starý radiátor úsporne a rýchloUrob si sám

Ako namaľovať škaredý starý radiátor úsporne a rýchlo

Odborníci nám prezradili svoje know-how: S týmito radami vymaľujete steny v interiéri ako profesionál!Urob si sám

Odborníci nám prezradili svoje know-how: S týmito radami vymaľujete steny v interiéri ako profesionál!

Mokrade patria nielen u nás k najohrozenejším ekosystémom. Ako súvisia s klimatickou zmenou?ASB.sk

Mokrade patria nielen u nás k najohrozenejším ekosystémom. Ako súvisia s klimatickou zmenou?

Diskusia