Zdroj: iStock

14 tipov, ako prakticky prerábať aj s obmedzeným rozpočtom

19. 05. 2023
Zdieľať

Ako prerobiť byt prakticky, no zbytočne pritom nepreplatiť a neplytvať časom? Tipy, ktoré v praxi nazbierali čitatelia aj redakcia, vám pomôžu nerobiť rovnaké chyby ako tí pred vami.

1. Zvážte stavebnú náročnosť

Akýkoľvek zásah do stavebných konštrukcií je pomerne komplikovaná, časovo náročná a drahá záležitosť. Navyše, ak zasiahnete do nosných konštrukcií (prípadne do vonkajšieho vzhľadu domu), budete potrebovať aj posúdenie statika a stavebné povolenie.

Preto si dobre premyslite, či je búranie a stavanie nanovo nevyhnutné a či sa na vyriešenie vášho problému nenájde iné akceptovateľné riešenie – napríklad zmena funkcií jednotlivých miestností.

obývačka s tehlovou stenou

Zdroj: House doctor

2. Váš tip: Plánujte, plánujte, plánujte

Aj čas sú peniaze, no pri plánovaní ním určite nešetrite. Vďaka tomu vás potom bude samotná rekonštrukcia, prestavba či premena stáť menej – peňazí, času aj nervov.

„Kľúčový je dobrý plán, aby sa samotný proces prerábania príliš nenatiahol a aby ste nič nemuseli prerábať opakovane,“ napísal nám Rafael, ktorý si sám naplánoval a zrealizoval zásadnú rekonštrukciu bytu a garsónky

. „My sme plánovali kompletnú rekonštrukciu garsónky tri mesiace a potom sa zrealizovala za dve týždne. A všetko perfektne sadlo,“ dodáva.

Prečítajte si tiež
Pred a po rekonštrukcii: Maličký byt prešiel prekvapivou premenou. Originálny strop vyráža dych

3. Nepodceňte rozmiestnenie zástrčiek

Ak prerábate aj rozvody elektriny, čo je v starších bytoch často nutné, dobre si premyslite, kde všade budete potrebovať zástrčky. Radšej dajte zopár navyše, ako keby mala jedna chýbať. Najmä v kuchyni by ich malo byť viac a na viacerých miestach.

Myslite pritom aj na budúcnosť – aby ste nemali problém, keď budete chcieť napríklad inak usporiadať nábytok. Nie je totiž jednoduché doplniť zástrčku dodatočne.

Ak v byte nemáte trojfázový prúd, zvážte aj takéto zapojenie. Je to síce komplikovanejšie, no bez neho budete obmedzení napríklad pri výbere varnej dosky.

kuchyňa a kúpeľňa

Zdroj: iStock

4. Robte si dokumentáciu

Všetky rozvody si fotografujte. Tieto informácie môžu byť pre vás dôležité neskôr, keď budete chcieť na stenu zavesiť povedzme skrinku – budete si tak istí, že pri tom nepoškodíte napríklad rúrky vedúce ku klimatizácii, ktoré sú skryté pod omietkou. Navŕtanie vody ani elektriny určite nikoho nepoteší.

5 Voda musí odtekať z kopca

Ak chcete premiestniť kuchyňu alebo kúpeľňu do inej miestnosti, ich nové pôsobisko by nemalo byť priďaleko od tzv. stúpačky, teda zvislých rozvodov v dome.

moderná kuchyňa, digestor

Zdroj: IKEA

Viesť odpad ďaleko totiž môže byť problematické alebo nereálne z dôvodu potrebného spádu – aby ste ho dosiahli, budete musieť napríklad zvýšiť podlahu či urobiť iné stavebné úpravy. A niektoré prekážky (ako sú dvere) nedokáže rozvod vody ani odpadové potrubie prekonať vôbec.

obývačka so sivou sedačkou a trámovým stropom

Zdroj: Westwing

6. Naozaj potrebujete nábytok na mieru?

Býva šikovný napríklad v stiesnených alebo atypických miestnostiach, kde chcete využiť každý centimeter. Určite sa však vyplatí najprv zvážiť štandardný nábytok – je to totiž jednoduchšie, rýchlejšie aj lacnejšie riešenie. Navyše takéto zariadenie sa dá časom bez problémov vymeniť.

Prečítajte si tiež
Potrebujete riešenie na mieru, ale máte malý rozpočet? O dôvod viac dať šancu nábytku z paliet

7. Na majstrov sa čaká. Môže to byť výhoda

Na majstrov sa čaká niekoľko mesiacov. To je jednoducho fakt, s ktorým treba počítať. Preto sa s remeselníkom alebo so stavebnou firmou dohodnite na termíne prác čo najskôr. Čas čakania môžete využiť na doladenie plánov do posledného detailu a na objednanie potrebného materiálu. Samotné práce potom pôjdu bez zbytočných zdržaní.

Prečítajte si aj ďalšie tipy, ako zvládnuť rekonštrukciu.

1 / 2
Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: maľovanie interiéru presvetlenie bytu rekonštrukcia bytu rozvody tapetovanie úsporná domácnosť
Zdieľať článok

Diskusia