
Máte problém so zvýšenou vlhkosťou v domácnosti? Nezabúdajte správne vetrať
Trápi vás po výmene okien a zateplení fasády vlhkosť a plesne v interiéri? Možno si myslíte, že za to môžu práve nové okná alebo izolácia, ale nie je to tak. Problém spočíva často v niečom oveľa jednoduchšom – v nesprávnom vetraní. Prečo je dôležité naučiť sa správne vetrať, poradí Tereza Vojancová zo spoločnosti URSA.
„Správne vetranie je nevyhnutné pre zdravé vnútorné prostredie v domácnosti a prevenciu vzniku plesní. Pri nedostatočnom vetraní môže dochádzať ku kondenzácii vlhkosti a rastu plesní, čo vedie k rôznym zdravotným problémom. Problém teda nie je v nových oknách, ktoré dobre tesnia, ale v nedostatočnom odvádzaní vlhkosti vetraním,“ vysvetľuje Ing. arch. Tereza Vojancová, technická poradkyňa spoločnosti URSA.
Prečo sa v interiéri po rekonštrukcii drží vlhkosť?
Pôvodné okná často netesnili alebo tesnili len slabo, čo spôsobovalo prirodzené vetranie v dôsledku prievanu medzi netesnými škárami medzi rámom a krídlom okna. Po realizácii opatrení na zníženie energetických strát a zlepšenie komfortu bývania však ľudia často zabúdajú na zmenu svojich návykov v oblasti vetrania.
Priemerná štvorčlenná rodina vyprodukuje denne približne 12 litrov vody. Táto vlhkosť pochádza z varenia, sprchovania, prania a dýchania, a ak sa neodvádza von, môže sa držať v interiéri. Nahromadená vlhkosť potom spôsobuje kondenzáciu a rast plesní, ktoré môžu spôsobiť alergie, dýchacie a neurologické problémy, chronickú únavu a bolesti hlavy.
Okrem toho dlhodobo zvýšená vlhkosť v dome nepoškodzuje len steny, ale môže výrazne poškodiť aj samotnú konštrukciu budovy. Okrem odlupovania omietky a farby môže viesť aj k hnilobe drevených prvkov konštrukcie.
Ako správne vetrať?
Vlhkosť a riziko vzniku plesní možno eliminovať správnym vetraním. V chladnom ročnom období, keď sa v domoch kúri, sa odporúča používať tzv. nárazové vetranie. Otvorením všetkých okien v dome na niekoľko minút sa interiér úplne vyvetrá. V tomto prípade je výmena vzduchu veľmi intenzívna a po zatvorení okien sa teplota v jednotlivých miestnostiach rýchlo vráti na pôvodnú teplotu, pretože steny a nábytok sa nemali čas ochladiť. Tepelné straty sú tak minimálne. Naopak, neodporúča sa používať mikroventiláciu, pretože môže paradoxne viesť k vzniku plesní, najmä na tesneniach okien.
Počas horúcich letných mesiacov je zase ideálne vetrať v nočných a ranných hodinách, keď je teplota vonkajšieho vzduchu nízka. Týmto spôsobom sa konštrukcie ochladzujú studeným vzduchom. Počas dňa potom nechajte okná zatvorené a vetrajte nárazovo ako v zime. Zabránite tak prehrievaniu interiéru.
Pomôže aj kvalitná izolácia
Ak už riešite problémy s vlhkosťou a nepomáha ani správne vetranie, je dôležité zistiť pôvod problému. Častou príčinou kondenzácie bývajú aj tepelné mosty alebo nefunkčná parozábrana. Práve miesta, cez ktoré uniká teplo, sú totiž náchylné na kondenzáciu vlhkosti. Takéto miesta je dôležité dôkladne zaizolovať alebo opraviť parotesnosť.
K dosiahnutiu zdravého vnútorného prostredia bez zvýšenej vlhkosti prispievajú minerálne izolácie URSA PUREONE alebo URSA GLASSWOOL, ktoré sú difúzne otvorené a prepúšťajú tak vodnú paru aj vzduch. Konštrukcia domu je tak bezpečnejšia z hľadiska vlhkosti, pretože minerálne izolácie URSA prispievajú k vysychaniu konštrukcie.
Viac informácií nájdete na www.ursa.sk.
Zdroj: PR článok URSA