Zdroj: Xella Slovensko

Pórobetón Ytong ukázal svoje prednosti na novom viladome Za Humny v Odolenej Vode

17. 08. 2022 Zdieľať

Na veľmi zaujímavom mieste pri západnom okraji Odolenej Vody stavia spoločnosť Flajsik s.r.o. z Prahy atraktívny, moderný a zároveň praktický dom, ktorý rozhodne zaujme a bude výrazným architektonickým prvkom v tejto lokalite. Pórobetón Ytong mu umožnil dosiahnuť požadované tepelnoizolačné parametre aj bez zateplenia.

Nový objekt je koncipovaný s dôrazom na maximum súkromia a kvalitu bývania

Každá časť viladomu je pootočená o 90 ° a poskytuje tak maximum súkromia v záhrade. Všetky jednotlivé domy sú stavané samostatne.
Tri domy sú riešené veľmi podobne – každý má dve podlažia s dispozíciou 4 + kk a úžitkovú plochu 116 m2, pivničný priestor 12 – 18 m2, jedno zastrešené parkovacie miesto a jedno parkovacie miesto na pozemku.
Po odpočítaní pôdorysu domu zostávajú výmery záhrad cca 350 – 400 m2 vrátane oplotenia a terasy s veľkosťou cca 20 m2. Komfort bývania zvyšuje podlahové vykurovanie a krb, ktorý je súčasťou všetkých troch samostatných domov. Štvrtý ateliér má úžitkovú plochu 43 m2 a dispozícii 2 + kk, pivnica, vonkajšie parkovanie a záhradu o veľkosti 108 m2.
Pórobetónové tvárnice Ytong Lambda YQ prinesú výhody investorovi aj obyvateľom nového viladomu.

Rozostavaný moderný dom

Zdroj: Xella Slovensko

Investor a realizátor projektu, spoločnosť Flajsik s.r.o., riešil obvodový plášť viladomu ako jednovrstvový z pórobetónových tvárnic Ytong Lambda YQ. „S tvárnicami Ytong Lambda YQ sme nestavali prvýkrát, ale keď sme začínali s jednovrstvovými stenami bez zateplenia, mali sme trochu obavy, či to ľudia prijmú. Ukázalo sa, že dnes už to je všeobecne prijímaný postup, naše pochybnosti boli zbytočné. Inak to pre nás ako investora bola
logická voľba – pórobetón Ytong je nielen ekonomické a efektívne riešenie, ale práca s tvárnicami Ytong ide dobre od ruky, sú presné a fungujú ako stavebnica. Navyše nás teší, že sme sa ako stavbári odlíšili od toho tradičného prúdu s murivom a masívnym zateplením.“
hovorí konateľ spoločnosti Pavel Moravec.

Miroslav Vávra, manažér pre kľúčových zákazníkov spoločnosti Xella k tomu dodáva: „Ceny polystyrénu nahrávajú jednovrstvovému murovaniu ešte viac. Jednovrstvové steny sú výhodnejšie z hľadiska nákladov aj času. Jednovrstvové murovanie má zmysel nielen pre investorov, ale pochvaľujú si ho aj samotné stavebné firmy. Zateplenie je navyše variantom s obmedzenou životnosťou a horšími úžitkovými vlastnosťami. Samotná stavba je tiež oveľa rýchlejšia a presnejšia. Pórobetónové tvárnice Ytong Lambda YQ s hrúbkou 450 mm, ktoré spoločnosť Flajsik použila pri stavbe svojho viladomu v Odolenej Vode, splnia aj bez dodatočného zateplenia normové požiadavky.“

Spoločnosť Flajsik si po dobrej skúsenosti s pórobetónom Ytong vybrala na stavbu nového viladomu aj schodisko Ytong. „Pracujeme s ním prvýkrát, ale tie výhody sú rýchlo vidieť, boli sme s ním spokojní.“ hodnotil voľbu Pavel Moravec.

Zdroj: PR článok Xella Slovensko, spol. s r.o.

Kategória: Materiály
Tagy: pórobetón tepelnoizolačné materiály tvárnice
Zdieľať článok