Zdroj: Xella

Vonkajšie systémové omietky Ytong si dokonale rozumejú s obvodovými stenami z tvárnic Ytong a Silka

26. 09. 2022 Zdieľať

Podľa použitého spojiva je možné vonkajšie omietky deliť na omietky minerálne a ďalej moderné pastovité silikónové, akrylátové a silikátové. Zo širokého spektra omietok sa na vonkajšie steny najčastejšie kombinujú vonkajšie systémové tepelnoizolačné omietky Ytong so silikónovou alebo silikátovou omietkou.

Vonkajšia tepelnoizolačná omietka Ytong bola vyvinutá špeciálne pre tepelnoizolačné tvárnice Ytong

Okrem toho, že zvyšuje tepelnoizolačné vlastnosti stien, napomáha aj odstraňovať vlhkosť zo stavby. Navyše znižuje riziko vzniku plesní na povrchu stien a vo vnútri konštrukcie a zrýchľuje finálne úpravy stien. U fasád je základom kvalitný podklad a ten máte vďaka kombinácii muriva Ytong a Silka a systémovej vonkajšej tepelnoizolačnej omietky Ytong hotový. Potom už zostáva vyriešiť farebnosť krycej vrstvy. A tu vám dajú maximálnu voľnosť modernej silikátové alebo silikónové omietky.

Silikátové omietky majú vynikajúcu paropriepustnosť a je možné ich použiť pri všetkých druhoch zatepľovacích systémov

Medzi možné nevýhody týchto omietok patrí nižšia pružnosť a vodoodpudivosť. Ich finálna kvalita môže byť niekedy veľmi závislá na príprave podkladu a starostlivej aplikácii, v opačnom prípade môže u niektorých odtieňov dôjsť k tvorbe tónovo odlišných polí. Na druhej strane je omietka vďaka veľmi zásaditému spojivu prirodzene odolná proti plesniam a machom (na rozdiel od silikónových a akrylátových omietok, do ktorých sa algicídne a fungicídne látky pridávajú umelo a pôsobia v nich iba po obmedzenú dobu).

Silikónové omietky patria k špičke medzi šľachtenými omietkami

Medzi ich prednosti patrí takmer neobmedzený výber farieb, pružnosť, vodoodpudivosť, paropriepustnosť a nižšia špinivosť. Aj do tohto typu omietok môžu byť pridávané fungicídy na zvýšenie odolnosti omietky proti biotickému napadnutiu. Úprava je však opäť časovo obmedzená, kým sa prípravky nevyplavia dažďom.

Odporúčané riešenie pre vonkajšie steny Ytong a Silka

Pri vonkajších jednovrstvových stenách (bez fasádneho zatepľovacieho systému) Ytong sa v praxi skvele osvedčila skladba s dvoma vrstvami tepelnoizolačnej vonkajšej vápennocementovej omietky Ytong, doplnenej o výstužnú tkaninu a penetračný náter. Systém omietkyAko vonkajšia pohľadová vrstva sa v týchto prípadoch používa silikónová alebo silikátová omietka. Pokiaľ budete dom zatepľovať systémom ETICS, je možné na vonkajšie steny použiť namiesto tepelnoizolačnej omietky Ytong ľahkú minerálnu maltu Multipor.

Zdroj: PR článok Xella Slovensko, spol. s.r.o.

Kategória: Materiály
Tagy: murivo obvodové múry silikátové omietky silikónové omietky tepelnoizolačné materiály vonkajšie omietky
Zdieľať článok