Murovaný alebo montovaný dom? Už ste sa rozhodli?

09. 12. 2013
Zdieľať

Hoci murovaná klasika u nás stále vedie, svojich priaznivcov má a naďalej získava aj montovaný variant. Pred výberom stavebnej konštrukcie preto dobre zvážte obe technológie.

MUROVANÝ DOM

VÝHODY

+ Životnosť – pri kvalite súčasných stavebných materiálov je životnosť dnešných moderných murovaných stavieb aj niekoľko stoviek rokov.

+ Zvuková izolácia – vďaka použitým materiálom a hrubým stenám sa výrazne zlepšuje zvuková izolácia budovy, čo zvyšuje komfort bývania.

+ Výborná akumulačná schopnosť – zabezpečí tepelnú pohodu aj počas prerušenej prevádzky kúrenia alebo obmedzenej prevádzky počas nočných hodín. Dobre zaizolovaná murovaná stavba dokáže bez problémov vyžarovať naakumulovaný chlad niekoľko dní a zabraňuje tak nadmernému prehrievaniu obytného priestoru počas horúcich letných dní.


Murovaný dom alebo montovaný dom?

Murovaný dom alebo montovaný dom?
thinkstock.com

NA ČO SI DAŤ POZOR

Dlhší čas výstavby a náročnosť realizácie – pri murovaných stavbách sa využívajú mokré procesy, ktoré majú predpísaný čas schnutia, čo priebeh stavebných prác výrazne predlžuje. Hrubú stavbu je navyše vhodné nechať pre lepšie sadanie prezimovať.

Konečná cena murovaného domu sa rádovo predraží o 20 až 30 percent v porovnaní s kalkuláciou pred výstavbou. 

Náklady na prevádzku murovaného sú v priemere minimálne o 20 až 40 percent vyššie. 

– Nižší tepelný odpor konštrukcie ako v prípade montovanej stavby a dlhší čas potrebný na vykúrenie murovanej stavby. Táto nevýhoda sa dá odstrániť zateplením domu.  

– Z dôvodu hrubších stien väčšia zastavaná plocha ako v prípade montovaného domu.

MONTOVANÝ DOM 

VÝHODY

+ Jednoduchšia realizácia – vyrába sa vo výrobnej hale a jednotlivé čiastkové dielce – prefabrikáty sa následne zmontujú na stavenisku.

+ Rýchlosť realizácie – stavba trvá približne 3 až 6 mesiacov v závislosti od typu konštrukcie a ďalších požiadaviek. Hrubá stavba môže vyrásť aj do 3 dní.

+ Možnosť celoročnej výstavby – panely sa vyrábajú vo výrobnej hale a výstavba následne prebieha suchým spôsobom.

+ Šetrná prevádzka a ekologickosť – používajú sa ekologické materiály z obnoviteľných zdrojov (v prípade drevostavieb je nosným argumentom použitie dreva). Úspora energií sa dosahuje nielen na stavenisku, ale aj počas prevádzky domu.  

+ Dobré tepelno-technické parametre obvodových stien (tepelný odpor steny) – je predurčený na dosiahnutie nízkoenergetického a pasívneho štandardu.  

+ Úspora úžitkovej plochy vďaka menšej hrúbke obvodovej konštrukcie.

+ Väčšia istota, že cena uvedená v zmluve bude dodržaná (realizuje sa v krátkom časovom horizonte, do nákladov sa z tohto dôvodu neprenáša zdražovanie materiálov, palív či energií).


Murovaný dom alebo montovaný dom?

Murovaný dom alebo montovaný dom?
thinkstock.com

 NA ČO SI DAŤ POZOR

Zvuková izolácia – použitie ľahkých montovaných materiálov stien môže mať za následok horšie zvukovoizolačné vlastnosti. 

Nízka akumulačná schopnosť – dom sa síce rýchlo vyhreje, no aj rýchlo vychladí hneď, keď prestanete teplo dodávať (dom sa v lete nepríjemne prehrieva).

DISKUSIA

Ktorá technológia výstavby je lepšia pre vás? Prečo? Máte skúsenosti so stavbou murovaného alebo montovaného domu? Urobili by ste v budúcnosti niečo iným spôsobom? Aký je váš názor na prezentované výhody a nevýhody oboch technológií?

Ďakujeme za všetky vaše postrehy.

Kategória: Materiály
Tagy: montovaný murovaný rodinný dom stavba domu
Zdieľať článok

Diskusia