Montovaný alebo murovaný dom?

03. 10. 2011
Zdieľať

Otázka spojená s úvahou, či stavať „klasiku“, teda murovaný dom, alebo sa odhodlať k výberu domu montovaného, začína prenasledovať čoraz viac ľudí aj v našich zemepisných šírkach. Ako sú v tejto hre rozdané karty a kto môže rátať s esom v rukáve?

Korene tradície

Pravdou je, že montované domy sú oproti klasickým, murovaným domom, ešte stále poznamenané istým hendikepom. Konzervatívne vnímanie sa láme pomaly a vidieť u nás stavať montovaný dom patrí k pomerne zriedkavým javom. Jednou z príčin je zrejme pokrivkávajúca informovanosť a z nej plynúce dohady a nepresné závery. Z celkovému počtu nových domov na Slovensku tvoria montované domy len 6 percent. Negatívne sa na dôvere k tomuto typu bývania podpísala aj minulosť, keď pojmy a slová ako „panel, panelák, drevostavba“ získali kopec mínusových bodov.

 

Odstavec pre orientáciu

Kľúčom k odlíšeniu je slovo fabrika. Montovaný dom sa vyrába vo výrobnej hale, kým klasický sa postupne – mesiac po mesiaci – stavia na parcele. Jednotlivé dielce – prefabrikáty montovaného domu sa následne zmontujú na stavenisku. Nedôvera ku kvalitám montovaných domov dnes už skutočne nie je namieste. Moderné generácie týchto stavieb vo viacerých ohľadoch predbehli dokonca aj tie klasické. Dobré body si montovaný dom pripisuje najmä v parametroch tepelného odporu, ekologickej nenáročnosti, rýchlosti stavby (tá sa môže užívať za niekoľko týždňov) aj v ohľaduplnosti k bankovému kontu… Dnešné montované domy disponujú certifikátmi odolnosti proti požiaru, plesniam, škodcom, víchrici a pod.  

 

Montovaný dom…

Mínusom je predovšetkým jeho nízka schopnosť akumulovať teplo. Z prípadu na prípad treba, aby boli podlahy alebo aj steny realizované z tehál, kameňa, prípadne betónu. Keďže ide o prefabrikovanú stavbu z fabrickej, výrobnej linky, treba jej tiež odpustiť, že nebude „v každom smere originál.“ Á propos, prefabrikáty. Nehovoríme tu o dajakých  „ošetrených doskách“, ale špeciálnych drevotrieskových, sendvičových paneloch s vnútornou izolačnou medzivrstvou. Montovaný dom teda nie je drevenica ani náhradné bývanie. Ak sa ozaj oslobodíme od predsudkov, ponúkne montovaný dom viac dobrého ako rozpačitého. Použitý materiál býva ekologický, cena domu po podpise zmluvy ostáva pevná, stavba napreduje v hodinách, nie týždňoch, dom sa dá „objednať“ v rôznych stupňoch rozostavanosti, inštalačné rozvody (elektrina, kanalizácia, voda…) tvoria súčasť dielcov, takže sekať do hotovej stavby už netreba, stavať sa dá v pohode počas celého roka.


Montovaný alebo murovaný dom?

190124

 

…a klasika

Stavba murovaného domu je spojená s tzv. mokrými procesmi. Ide o práce ako sú betonáž základov a stropov, murovanie, ukladanie poterov, omietok a pod., pri ktorých sa uplatňuje technologicky záväzný postup. Všetky tieto kroky si vyžadujú veľa práce a času, a preto takéto mokré procesy stavbu predlžujú. Samotné dokončenie stavby často trvá aj dva razy dlhšie ako práce na hrubej stavbe. Navyše musí hrubá stavba kvôli sadaniu „prezimovať,“ čo stavebníka oberie o ďalšie drahocenné mesiace. O potrebe najrôznejšieho sekania, vŕtania a lámania na inštalačné rozvody sme už hovorili.  


Dom so záhradou

Dom so záhradou

Tak teda ako?

Rozhodnutie murovať alebo montovať– je, samozrejme, slobodné a individuálne, ale na Slovensku
ešte stále funguje silná tradícia vnímať dom ako silný a trvalý odkaz budúcim generáciám, a tak sa stavia z tehál, kameňa a betónu, často rok aj dva, stavia sa zložito a draho, ergo stavia sa klasicky. Ako sme sa však na viacerých miestach textu presvedčili, dnes už nejestvuje najmenší dôvod vnímať montovaný dom ako „slabšieho a menej odolného brata“ murovanej verzie. Skôr ide o zvykové právo a nechuť znášať susedove zádrapčivé poznámky. Napokon, Rakúšania – tiež susedia – už  majú percentuálny podiel montovaných domov vyše 40 percent. Nič nám teda nebráni vrhnúť sa do stavby domu po hlave a dilemu murovať alebo montovať z nej pokojne vypustiť.

Kategória: Materiály Stavba a rekonštrukcia
Tagy: cvecko montovaný rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia