Odborníci radia, ako vyberať tie najlepšie dvere

30. 08. 2011 Zdieľať

Dvere tvoria významný prvok architektúry interiéru. Napriek tomu by ich výberu nemalo dominovať len estetické hľadisko. Ovplyvňujú i funkčnosť obytných priestorov. Správna voľba preto vyžaduje riešiť i technické detaily.

— Advertorial spoločnosti SOLODOOR a.s. —

Kúpiť nové dvere do bytu predstavuje investíciu na roky dopredu. Chodiť od predajne k predajni ale rozhodne nie je ideálnym štartom. Začnite radšej pri počítači. SOLODOOR, popredný český výrobca dverí a zárubní, vyvinul konfigurátor, ktorý umožňuje tie najvhodnejšie dvere vyberať a prezerať prostredníctvom počítača. A až potom vyraziť „do terénu“. Konfigurátor dverí na adrese www.solodoor.cz dovoľuje pohrať sa s výberom modelu, vyskúšať rôzne dekory povrchu, zvoliť variant skla, proste doladiť dvere do najmenších podrobností. Všetky parametre sa verne premietajú do vizualizácie dverí priamo na obrazovke počítača a používateľ tak ihneď vidí, ako ktorá úprava ovplyvní celkový vzhľad dverí. Konfiguráciu dverí je možné jednoducho meniť a okamžite sa zobrazujú i informácie o cene. Vo finále potom zostáva len „dvere snov“ priamo elektronicky objednať alebo navštíviť najbližšieho predajcu dverí SOLODOOR.


dvere Solodoor

dvere Solodoor
Solodoor a.s.

Starostlivo merajte

Výber dverí začína starostlivým meraním. K najčastejším rozmerom dverí patrí 80/197 alebo 90/197 cm. Ďalej je potrebné zvážiť najvhodnejšiu šírku pre „nové dvere“, najčastejšie je to 80 cm, ale napríklad pre komoru či podobné miestnosti stačí 60 či 70 cm. Častou chybou je použitie príliš širokých krídel, ktoré potom pri otvorení prekážajú alebo narážajú do nábytku. V menších bytoch problém vyriešia posuvné dvere, ktoré výrazne šetria miesto.


dvere Solodoor

dvere Solodoor
Solodoor a.s.

Povrch ovplyvňuje životnosť dverí

Najbežnejšou povrchovou úpravou dverí je fólia v celom rade dekorov verne napodobňujúcich drevo a ďalšie prírodné materiály. V bytoch, kde sa hrajú deti či pobehajú domáci maznáčikovia, je potrebné zvážiť dôkladnejšiu ochranu. Vynikajúce služby poskytuje laminátová CPL fólia, ktorá dvere bráni pred oderom, znáša vlhkosť i slnečné žiarenie a je ju možné ošetrovať bežnými čistiacimi prostriedkami. Autentický prírodný vzhľad má drevená lakovaná dyha. Tá je však citlivejšia voči slnečným lúčom, oderu i pri čistení. Hitom posledného obdobia sú trojrozmerné štruktúrované povrchy, ktoré dokonale evokujú prírodné materiály. Zástupcom tohto svetového trendu je napríklad povrch SOLO 3D pri dverách modelu Gabreta od SOLODOOR.

Buď svetlo!

Presklenie dverí interiér výrazne odľahčí a prejasní. Existuje mnoho variantov, od bohatého presvetlenia až po decentný úzky sklenený pruh, od plne priehľadných skiel až po matné. I tu je však namieste zvažovať bezpečnosť a najmä väčšie plochy osadzovať bezpečnostným sklom, ktoré sa pri náraze neroztriešti na ostré kúsky, alebo polepiť sklo fóliou.


Dvere Solodoor

Dvere Solodoor
Solodoor a.s.

Farby, farby, farbičky

Dvere neplnia len praktické funkcie, ale predstavujú neoddeliteľnú estetickú súčasť interiéru. Pri voľbe farebného dekoru preto zvažujte zladenie s podlahami a oknami. Odporučiť je možné rovnaké či podobné odtiene alebo, naopak, využitie kontrastu tmavších dverí a svetlejšej podlahy. Stiesnené priestory opticky zväčšia dvere vo svetlých odtieňoch. SOLODOOR pritom ponúka paletu niekoľkých desiatok možných kombinácií farebného dizajnu a povrchovej úpravy dverí.

Voľba dizajnu a povrchu dverí ovplyvňuje celkový vzhľad bytu na mnoho rokov. Preto je potrebné vyberať starostlivo a s rozmyslom. Najlepšie je požiadať o kvalifikovanú radu odborníkov. Sú pripravení na www.solodoor.cz.

Kategória: Dvere, brány Stavba a rekonštrukcia
Tagy: dvere Solodoor
Zdieľať článok