09. 02. 2010
Zdieľať

Časy, keď sa hromadne vymieňali staré okná za najlacnejšie plastové konštrukcie, často s neserióznym dodávateľom a neidentifikovateľným výrobcom konštrukčného systému, ak sa to dá vôbec nazvať systémom, sú, našťastie, pomaličky za nami. Mnohí konečne pochopili, že šetrenie nie je iba o najlacnejšom výrobku na trhu. Prichádzajú nové trendy – šetrenie energiami. S nimi súvisí aj vývoj okenných konštrukcií, ktorý je odpoveďou na čoraz náročnejšie požiadavky súčasných moderne a ekonomicky zmýšľajúcich stavebníkov.

 


Okná súčasnosti

242877
Reynaers


Okná súčasnosti

242879

V októbri 2008 prišiel na trh systém posuvných a zdvižne posuvných dverí, s maximálnou hmotnosťou krídla 400 kg, ktorý je vhodný aj do rodinných domov. Dvere dosiahli veľmi priaznivú hodnotu Uf vďaka utesneniu medzi krídlom a rámom pomocou nových tesnení a použitím viackomorových a špeciálnych zasklievacích tesnení. Pohodlie používania zvyšuje rovný prah. (foto: Reynaers) Nový sofistikovaný koncept hliníkových okien je spojený s motorickým ovládaním aj s možnosťou napojenia na diaľkové ovládanie. (foto: Reynaers)

 


Okná súčasnosti

243141
Deceuninck


Okná súčasnosti

243149

K dispozícii je sedem variantov farebných odtieňov pripomínajúcich rôzne kovy – lítiovosivá, tóriovosivá, mosadznohnedá, titánovobiela, hlíkovobiela, hliníkovosivá a grafitovočierna. (foto: Deceunink) Eurohranol vyrábaný z modifikovanej borovice je nový materiál vo výrobe drevených okien. Jeho výhody spočívajú hlavne vo vysokej životnosti, ktorá je vyššia ako pri dube resp. merante, a dosahuje úroveň tíku. Má o 50 – 60 % lepšiu tvarovú stálosť, čím sa eliminuje tvorba trhlín a praskanie laku predlžujú intervaly údržby dreveného okna. Takto modifikovaná borovica si však zachováva svoje dobré izolačné vlastnosti. (foto: Mirador)

 


Okná súčasnosti

243176


Okná súčasnosti

243175

Novovyvinuté drevené okno (resp. drevený rám okna) Makrowin 88G2 posudzoval aj PHI v Darmstadte a výsledkom posudzovania bolo, že tento drevený rám získal certifikát PHI ako jeden z prvých výrobkov firiem z tzv. východného bloku. Ide o drevené okná vhodné na zabudovanie do pasívneho domu, ktoré vznikli ako ďalší vývojový stupeň založený na skúsenostiach s oknami do nízkoenergetických budov. (foto: Makrowin) Novinkou na trhu je aj Aktivokno v plastovom vyhotovení, pri ktorom sa sledovalo najmä zlepšenie tepelnotechnických a bezpečnostných parametrov v tomto segmente. Použitie konkávneho profilu umožňuje pri systéme zo stavebnou šírkou okenného rámu 70 mm bez problémov zaskliť nielen izolačné dvojsklá ale aj trojsklá, až do šírky 48 mm, pričom okno neutrpí  po estetickej stránke. Výborné tepelnoizolačné vlastnosti zaraďujú Aktivokno do energetickej triedy B (Uw < 1,0 W/m2 . K), čím sa spĺňajú požiadavky aj pre nízkoenergetickú výstavbu. Výber materiálov sa realizoval s dôrazom na zachovanie všetkých vlastností a požiadaviek na kvalitu tak, aby sa Aktivokno stalo cenovo dostupné širokému okruhu záujemcov.

 

 


Okná súčasnosti

243134
Deceuninck


Okná súčasnosti

243151

Plastové, či hliníkové? Neviete sa rozhodnúť? A čo tak spojiť vlastnosti a cenu plastového okna so vzhľadom hliníkových, či iných kovových okien. Našli sme také.
Profily Inoutic Prestige s farebnými fóliami Titanium Plus spĺňajú vlastnosti plastových okien a zároveň ponúkajú užívateľom atraktívny kovový dizajn, ktorý korešponduje s najmodernejšími trendmi v architektúre. Lesklá kovová povrchová úprava sa dosahuje pomocou špeciálnej fólie novej generácie s obsahom maličkých častíc metalického pigmentu, ktorý odráža svetlo. Ten prepožičiava oknu charakteristický kovový vzhľad, no v porovnaní s bežnými hliníkovými oknami sú cenovo výhodnejšie. So štandardne používaným zasklením a kovaním spĺňajú požiadavky na tepelnú prestupnosť celým oknom Uw ≤1,2 W/(m2 . K). (foto: Deceunink)
Hliník je materiál s dlhou životnosťou, atraktívnym vzhľadom a hlavne vysokou pevnosťou. Snaha vytvárať stavebné konštrukcie, ktoré by zabraňovali úniku tepla z vnútorného priestoru neobišla ani hliníkové okenné konštrukcie. Výsledkom vývoja je tepelne vylepšený trojkomorový systém pre okná a dvere, ktorý predstavuje optimálnu kombináciu bezpečnosti a tepelného komfortu. Polyamidový pásik vystužený sklenenými vláknami s rebrovaním (komorami), zaručuje vysoké hodnoty izolácie (Uf ≤ 1,47 W/(m2 . K)) v závislosti od použitej kombinácie rám/krídlo. Systém má rám so vstavanou hĺbkou 77 mm a krídlo s 86 mm, viackomorové skeletové pásky zo stuženého polyamidu, viackomorové hlavné tesnenie a špeciálne zasklievacie tesnenia. ( foto: Reynaers)

 

 


Okná súčasnosti

243148


Okná súčasnosti

243173

Okenný profil Mirador 923 je momentálne najhrubšie vyrábané okno na Slovensku. Je určené pre veľmi náročných investorov so zmyslom pre šetrenie energií a životného prostredia. Využíva sa najmä pri nízkoenergetických a energeticky pasívnych domoch. S použitím izolačného trojskla s vysokou priepustnosťou slnečnej energie, ktorá je takmer o 30 % vyššia ako bežné trojsklo (g = 0,63) a trojitého tesnenia dosahuje výborné tepelnoizolačné vlastnosti. (foto: Mirador) Po leteckom priemysle a po autách Formuly 1 sa dostávajú vláknové kompozitné materiály aj do konštrukcie okien. Zabezpečujú vysokú stabilitu okenného profilu bez oceľovej výstuže. Spevnené sú aj skrutkovacie kanály s prídavným priečnym vystužením IVS (integrovaný výstužný systém), ktoré tiež prispievajú k zvýšenej stabilite okenných konštrukcií. Skúškami bola potvrdená trieda odolnosti proti vlámaniu 2, bez prídavného oceľového vystuženia. Materiál RAU-FIPRO je výsledkom viac ako 60-ročného vývoja. Pri použití zodpovedajúcich skiel sú okná z profilov GENEO® vhodné pre nízkoenergetické budovy s prestupom tepla Uw = 1,1 W/(m2 . K.) a pasívne domy s prestupom tepla celou konštrukciou Uw = 0,73 W/(m2 . K), a to aj pri nízkej pohľadovej šírke 115 mm. Spĺňajú aj náročné zvukovoizolačné kritériá, Rw,P 47 dB a sú zaradené do triedy zvukovej izolácie 5. (foto. Rehau)
Kategória: Materiály Okná Stavba a rekonštrukcia
Tagy: okná
Zdieľať článok

Diskusia