Zdroj: VELUX

Práca z domu – trend plný nevyužitého potenciálu

12. 04. 2022 Zdieľať

Ubehli už dva roky odo dňa, kedy nám svetová pandémia zmenila život. Začali sme sa vyhýbať verejným miestam a kanceláriám a svoj život sme kompletne presunuli domov. A či sa nám to páči alebo nie, ide o dlhodobý trend, ktorý s nami zostane - vo forme hybridnej práce alebo trvalého home-office. Preto je vhodné položiť si otázku: ako si spríjemniť a skvalitniť pracovné dni strávené doma?

Niekto by možno povedal, že dva roky sú dostatočne dlhým obdobím na to, aby si všetci ľudia, ktorí pracujú na home-office, zariadili svoje pracovné miesto. No nie je to úplne tak, viacerí z nás stále podvedome vnímajú hybridné možnosti práce ako dočasné. No pandémia práve poukázala na flexibilitu väčšiny kancelárskych povolaní. „V roku 2021 sme pripravili prieskum, ktorého sa zúčastnilo viac ako 15 000 respondentov v 16 krajinách na troch kontinentoch. Ten poukázal na viacero zaujímavých faktov; napríklad na to, že viac ako polovica opýtaných teraz na pravidelnej báze pracuje z domu – štyri- alebo päťkrát do týždňa,” hovorí Zdeněk Okáč zo spoločnosti VELUX. Ide o vysoké číslo, ktoré otvára dôležitú tému: ako si možno vytvoriť dokonalé pracovné prostredie doma tak, aby vám práca išla od ruky a aby ste zároveň neprišli o svoj work-life balance.

Podkrovná pracovňa

Zdroj: VELUX

Prioritou je denné svetlo

„V ideálnom prípade je vhodné zvoliť pre prácu špeciálnu miestnosť a ak to nie je možné, tak aspoň časť miestnosti, ktorá plní iný účel. Je dôležité opticky oddeliť svoje pracovné miesto tak, aby ste nepracovali na posteli, na ktorej spíte alebo za stolom v kuchyni, kde pripravujete svoj obed alebo večeriate s rodinou,” dopĺňa Zdeněk Okáč. Podľa najnovšej štúdie spoločnosti VELUX respondentom najviac záleží v ich domácej pracovni na dennom svetle, čerstvom vzduchu a vhodnej izbovej teplote.

Podkrovná pracovňa

Zdroj: VELUX

Pri výbere miesta na prácu z domu je potrebné zohľadniť množstvo prichádzajúceho denného svetla, ktoré úzko súvisí s prívodom čerstvého vzduchu – práve táto kombinácia sa postará o vaše lepšie sústredenie a zvýšenie produktivity. Home-office má mimoriadne pozitívny vplyv okrem pracovnej aj na osobnú stránku respondentov. Najviac si cenia pocit väčšej slobody, väčšie množstvo voľného času a zlepšenie celkovej kvality ich života.

Ideálne miesto pre domácu pracovňu? Podkrovie

V prípade, že rekonštruujete alebo staviate dom, myslite na to, že ideálnym miestom pre domácu pracovňu je podkrovie. Je to aj preto, aby ste unikli ruchu každodenného života v spoločenských miestnostiach. Tie sa zvyčajne nachádzajú na prízemí a dianie v nich môže byť rušivým prvkom. „Podkrovie má však niekoľko ďalších výhod. Do svojho pracovného kúta alebo celej miestnosti môžete umiestniť strešné okná, ktoré do interiéru privádzajú viac denného svetla ako fasádne, efektívnejšie ho prevetrajú a dodajú mu úplne rozdielnu atmosféru. Dokonca, vďaka súčasným technológiám odhlučnia dianie v exteriéri a vy tak budete môcť nerušene pracovať,” vysvetľuje Zdeněk Okáč.

Podkrovná pracovňa

Zdroj: VELUX

O prieskume spoločnosti VELUX „Skúsenosť s prácou z domu, 2021”/„The Work from Home Experience, 2021”

Spoločnosť VELUX pracovala so svetovou agentúrou Ipsos na prieskume, ktorého sa zúčastnilo 15 504 respondentov z Nemecka, Rakúska, Švajčiarska, Belgicka, Holandska, Spojeného kráľovstva, Írska, Dánska, Švédska, Francúzska, Španielska, Talianska, Českej republiky, Poľska, USA a Austrálie s názvom „Skúsenosť s prácou z domu, 2021”/„The Work from Home Experience, 2021”.

Ďalšie tipy na zlepšenie podmienok pre prácu z domu nájdete na webovej stránke spoločnosti VELUX.

Zdroj: PR článok VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Kategória: Okná
Tagy: denné svetlo domáca pracovňa home office podkrovie podkrovný priestor presvetlenie strešné okná
Zdieľať článok