Zdroj: iStock

Home Office – vhodne zariadená pracovňa zvýši vašu produktivitu

04. 04. 2022
Zdieľať

To, v akom prostredí pracujete, má významný vplyv na vašu výkonnosť a celkovú psychickú pohodu. Práve preto by mala vaša kancelária spĺňať zopár kritérií, ktorých výsledok stojí naozaj zato. Existuje totiž mnoho nepriaznivých faktorov, ktoré majú rušivý a negatívny vplyv na efektivitu práce, o ktorých by ste mali určite vedieť. Preto, ak patríte medzi ľudí pracujúcich z domu, čítajte ďalej. Dozviete sa ako sa nepriaznivým rušivým faktorom zavčasu úspešne vyhnúť.

Väčšinou ide o malé nepatrné drobnosti, ktoré majú nepriaznivý vplyv
na ľudský mozog. Obzvlášť, ak ide o prácu z domu, nie vždy existuje možnosť pracovať v tichu a pokoji (deti, domáce zvieratá, rodina).
Snažte sa preto oddeliť si prácu od súkromia a to zriadením osobitnej miestnosti – kancelárie, kde vás nebude nič a nik rušiť. To vám zaručí, že sa na prácu vykonávanú z domu budete plne sústrediť.

Prečítajte si tiež
Ako si vybrať nábytok do spálne a vhodne ho usporiadať

Umiestnenie pracovného stola

Pri vykonávaní práce z domu je nejdôležitejšie cielene sa vyhýbať čomukoľvek, čo vás pri práci rozptyľuje. Jednou z hlavných zásad je umiestnenie stola a to tak, aby bolo čo najďalej od okna. Najväčšou chybou, akej sa môžete dopustiť, je výhľad von oknom. Čokoľvek z vonkajšieho prostredia totiž dokáže odpútať vašu pozornosť od práce, čo je nežiaduce, najmä ak máte svoju prácu vykonávať svedomito a zodpovedne.

Domáca pracovňa

Zdroj: iStock

Jemnosť farieb proti stresu

Napäté pracovné situácie nemá nikto rád. Nezanedbateľný vplyv na vaše vnímanie a prežívanie majú vo veľkej miere farby prostredia, v ktorom pracujete. Zlepšiť sústredenie vám pomôžu pastelové odtiene farieb. Zároveň dokážu zmodernizovať vašu pracovňu, pričom ide o štýl, ktorý je dnes IN. Rovnako tak odporúčame jemné tóny farieb používať aj v počítači a to ako na pozadí, tak aj na pracovnej ploche. Po takto upravenej ploche sa budete jednoduchšie orientovať a nebudete mať vo veciach zmätok.

Moderná domáca pracovňa

Zdroj: iStock

Pozor na notifikácie

Nenechajte sa ničím rušiť! Práci venujte vždy 100 % pozornosti. K tomu vám pomôže práve zrušenie notifikácií a to na každom zariadení, ktoré vlastníte a zvyknete mať aj pri práci u seba (mobil, notebook). Pokiaľ svoju prácu vykonávate prostredníctvom počítača, ihneď zatvorte všetky karty prehliadača, ktoré vás môžu vyrušovať – najmä sociálne siete! Tie totiž patria medzi najrušivejšie faktory, ktoré VŽDY odpútajú pozornosť na dlhšiu dobu ako je žiaduce a prijateľné.

Prečítajte si tiež
Ako má vyzerať jednoduchý multifunkčný nábytok

Hudba

Váš work-playlist by mala tvoriť prevažne energická hudba, vďaka ktorej dokážete akoby uniknúť z reality. Oceníte to najmä pri deťoch, ak nedisponujete priestorom, aby ste si mohli dovoliť súkromie a ticho pri vykonávaní home office. V takomto prípade na počúvanie piesní voľte určite kvalitné slúchadlá.

Muž pracuje z domu a vyrušujú ho deti

Zdroj: iStock

Rada na záver

Je dokázané, že ľudia, ktorí väčšinu dňa venujú myšlienky veciam, po ktorých najviac túžia, sa im nakoniec aj splnia. Ale čo v prípade, ak máte plnú hlavu práce a na myšlienky takéhoto typu nemáte jednoducho čas ani priestor? Aj na to existuje riešenie a to formou nástenky vízií.

Prečítajte si tiež
Domáca pracovňa a domáca učebňa: Ako ich vytvoríte, aby ste zvládli karanténu?

Vytvorte si vlastnú nástenku plánov, vízií či snov! Vyhľadajte a vystrihnite si z rôznych časopisov všetko, čo chcete dosiahnuť. Obrázky, ktoré budete mať vždy na očiach, na vás zároveň budú pôsobiť motivačne, čo určite váš pracovný výkon len nakopne. Rovnako tak môžete svoju nástenku využiť aj na plánovanie rôznych pracovných úloh, vďaka čomu budete mať nádherný prehľad a len tak na nič nezabudnete.

Text: Jana Kubíková

Foto: istock.com

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: domáca kancelária domáca pracovňa home office pracovný kútik pracovný stôl
Zdieľať článok

Diskusia