![](https://mojdom.zoznam.sk/wp-content/uploads/2020/01/48972.jpg)
Panelák trochu inak
Zdá sa, že budovatelia našich krajších zajtrajškov sa pred zhruba pätnástimi a viac rokmi relatívne činili, a tak mnohí z nás bývajú v povestných „králikárňach“. A sú radi, že sú radi. Čo si budeme hovoriť, zmôcť sa na byt najmä vo väčšom meste nie je maličkosť, a tak je človek spočiatku vďačný aj za starší panelák. Po čase však zistí, že sa mu byt pomaly, ale iste rozpadáva pod rukami, že tu by potreboval viac miesta a tu by zas stačilo menej, a tak začne uvažovať o rekonštrukcii. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že panel nepovolí, ale aj s panelákovými bytmi sa dajú robiť hotové zázraky.
Staršie byty v panelových domoch, ktoré boli postavené zväčša pred dvadsiatimi rokmi alebo ešte dávnejšie, priam volajú po úpravách alebo aspoň malej zmene. Namieste je pritom nielen zmena materiálov, ale často aj reorganizácia priestorov. Náš život a možnosti, ktoré sa nám ponúkajú, sa menia a spolu s tým sa zvyšujú aj naše nároky na kvalitu bývania. Časy, keď bola dôležitá najmä praktická stránka priestoru, v ktorom sme si mali vytvoriť domov, sú už dávno za nami.
Kde začaťHádam každý vlastník klasického bytu v paneláku pozná problém malej umakartovej kúpeľne, nevhodne riešenej kuchyne, chýbajúcich odkladacích priestorov, nevyhovujúcej podlahovej krytiny a veľa ďalších negatív spojených s užívaním panelákového bytu. Mnohí by sa možno už dávno pustili do úprav, ale nevedia, ako na to. Pritom je nespočetne veľa možností, ako skvalitniť svoje domáce prostredie – niekedy stačí iba nová jednotná podlaha a priestor sa odľahčí a zharmonizuje. Ale začať treba pekne po poriadku. Skôr než sa pustíme do renovácie, treba si ujasniť odpovede na niekoľko základných otázok. Vhodné je aj poradiť sa s odborníkmi, a to nielen o stránke technickej, ale aj estetickej.
Základné otázky, ktoré si musíme položiť pred začatím renovácie:
|
Pomoc odborníkov
Ak sa chystáte na väčšie stavebné úpravy, ktoré zasiahnu aj do stavebnej konštrukcie bytu, je potrebné statické posúdenie. Na to sa často zabúda a vyrezáva alebo odstraňuje sa jedna panelová stena za druhou, pričom stavebník riskuje vážne problémy. Pozor! Aj stena, ktorá vyzerá ako priečka, môže byť v panelových konštrukciách staticky dôležitá, pretože jednotlivé prvky panelového domu sú navzájom previazané a tvoria jeden statický celok. Vždy je pritom lacnejšie zaplatiť si statické posúdenie, ako neskôr riešiť dôsledky statického porušenia objektu a problémy s tým spojené.
Praktická je aj pomoc architekta, ktorý vám pomôže vytvoriť v byte logické vzťahy jednotlivých priestorov a bezproblémovú prevádzku, zharmonizovať obytný priestor a vytvoriť originálnu atmosféru domova. Architekt by mal byť tým človekom, ktorý vás bezpečne prevedie všetkými úskaliami rekonštrukcie od prvotného nápadu až po hotový byt. Pozor! Každý stavebný zásah do bytu treba ohlásiť stavebnému úradu, ak rekonštrukcia zasahuje aj do nosných konštrukcií, je potrebné stavebné povolenie.
Začnime od vstupných dveríAk chceme pristupovať k zmenám v byte systematicky, mali by sme si ho postupne celý prejsť. Začnime teda v predsieni alebo vo vstupnej hale. Je to priestor prvého kontaktu s bytom. Každý, komu otvoríte dvere, si na základe prvého pohľadu môže urobiť predstavu o celom byte a ľuďoch, ktorí v ňom bývajú. Z praktického hľadiska je základným minimom, ktoré pri vstupe do bytu potrebujeme, priestor na vyzlečenie a oblečenie kabáta, vyzutie a obutie topánok a miesto na ich uloženie. Ak je predsieň primalá, nesnažte sa do nej za každú cenu vtesnať šatníkovú skriňu. Niekedy postačí aj pekný vešiak na stene a zopár políc na topánky, ktoré práve nosíte. Keď sa k tomu pridá pekná podlaha a farby na stenách, výsledok bude určite pôsobivý. A manévrovací priestor je v predsieni niekedy dôležitejší než skrine.
Jednou z možností, ako rozšíriť ďalšie miestnosti bytu (napríklad obývaciu izbu), je pripojiť k nim vstupný priestor. Otázka pritom znie: Je naozaj dôležité, aby bola predsieň či hala oddelená od ostatného bytu? Predsieň by mala tvoriť okrem iného aj tepelnú a hlukovú bariéru medzi chodbou v dome a bytom, ale túto funkciu môžu zastať aj kvalitné vstupné dvere. Potom už odpoveď na otázku: oddeliť, alebo neoddeliť? závisí iba od vkusu a priorít obyvateľov bytu.