Zdroj: VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Osobný priestor detí by mal počas rokov rásť spolu s nimi

01. 10. 2023 Zdieľať

Koniec letných prázdnin a september sa spája s uvedomením rýchleho vývoja detí - od materskej školy cez povinnú školskú dochádzku až po vysokoškolské štúdium a ich odchod z domu. Práve detské míľniky nám pripomínajú, že by sme pre ne mali vytvoriť zdravý a praktický priestor, kde sa môžu rozvíjať.

Detská izba je miestom, ktoré deťom poskytuje pocit, že niečo vlastnia a že niekde môžu byť naozaj samy sebou. Navyše v nich už od raného veku podporuje pocit zodpovednosti. Mali by sa tu cítiť bezpečne, komfortne a hlavne dobre. „Spoločné miestnosti, ako obývačka alebo kuchyňa, slúžia na stretávanie sa a prežívanie rodinných vzťahov. Vlastná detská izba zas slúži na to, aby sa dieťa mohlo sústrediť na seba, svoje myšlienky a je miestom, kde sa venuje svojim záľubám,“ vysvetľuje psychologička Lucia Lenická.

Dievča kreslí kriedou na čiernu tabuľu pri okne v podkroví.

Zdroj: VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Kam umiestniť detskú izbu? A čo tak podkrovie?

Pred niekoľkými týždňami pripravila agentúra Focus prieskum, ktorý bol zameraný na spôsoby využitia podkrovia na Slovensku. Podľa jeho výsledkov si 32,3 % opýtaných myslí, že podkrovie pod šikmou strechou môže byť vhodné práve pre umiestnenie detskej izby.

Niet sa čomu čudovať; ide o pokojný priestor odčlenený od spoločenských častí domu. Navyše, pri správne zvolenom riešení presvetlenia pôjde o zdravý vnútorný priestor, ktorý podporí rozvoj a zdravie dieťaťa. Presvetlenie a okná treba pod strechou voliť s ohľadom na funkciu miestnosti a rozmiestnenie nábytku v priestore. S tým rodičom hravo pomôže šikovný architekt alebo projektant.

Na zóny je vhodné deliť nielen celý dom, ale aj samotnú detskú izbu

Detská izba pod šikmou strechou môže byť rozdelená na viacero sekcií – študijnú, hravú, oddychovú a nemal by v nej chýbať priestor určený na čítanie. „Pre deti v predškolskom a mladšom školskom veku je kľúčová spontánna hra. Tej je potrebné prispôsobiť aj domáce prostredie, v ktorom dieťa trávi čas. Treba mu poskytnúť dostatok voľného priestoru pre hru, praktické a dobre prístupné úložné priestory, ale aj dostatok prirodzeného svetla a primeranú interiérovú teplotu,“ dopĺňa Lucia Lenická.

Dostatok denného svetla je absolútnym základom pre správny vývoj fyzického a duševného zdravia dieťaťa.

Otec sedí večer v detskej izbe v podkroví na posteli, v ktorej leží malý chlapec.

Zdroj: VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Kvalitné bývanie vplýva aj na kvalitu spánku

Na duševné a fyzické zdravie detí vplýva pozitívne spánok v zatemnenej miestnosti. V tom čase ľudské telo produkuje melatonín, ktorý sa stará o reguláciu spánkového cyklu. „Vystavovanie sa svetlu počas noci narúša jeho produkciu a v neskoršom veku sa to môže odzrkadliť vo zvýšenom riziku vzniku depresie, kardiovaskulárnych a neurodegeneratívnych ochorení, ako aj rakoviny a obezity[1],“ uzatvára psychologička Lucia Lenická. Cirkadiánny rytmus detí ovplyvňuje aj množstvo prirodzeného svetla, ktoré prijímajú počas rána a obeda. „Práve to pomáha predchádzať neskorému zaspávaniu detí.“

Prečítajte si viac o možnostiach transformácie podkrovných priestorov na obľúbené miesto vašich ratolestí.

[1] Muscogiuri G, Poggiogalle E, Barrea L, Tarsitano MG, Garifalos F, Liccardi A, Pugliese G, Savastano S, Colao A; Obesity Programs of nutrition, Education, Research and Assessment (OPERA) group. Exposure to artificial light at night: A common link for obesity and cancer? Eur J Cancer. 2022 Sep;173:263-275.

Zdroj: PR článok VELUX SLOVENSKO spol. s r.o., www.velux.sk

Kategória: Detská izba
Tagy: detská izba podkrovná izba podkrovný priestor
Zdieľať článok
Nedarí sa vám pripraviť perfektné palacinky? S týmito trikmi to zvládneteUrob si sám

Nedarí sa vám pripraviť perfektné palacinky? S týmito trikmi to zvládnete

Jednoduchý postup, ako si svojpomocne opravíte praskliny v stene a na stropeUrob si sám

Jednoduchý postup, ako si svojpomocne opravíte praskliny v stene a na strope

Zmysluplná stavba je jednoduchšia, než sa na prvý pohľad zdáDom z tehly

Zmysluplná stavba je jednoduchšia, než sa na prvý pohľad zdá

Záhrada bez rýľovania alebo no-dig gardening. Ako na to?Záhrada

Záhrada bez rýľovania alebo no-dig gardening. Ako na to?