Ako vyčistiť podlahy z tvrdého dreva hĺbkovo aj bez chémie
Máte doma podlahy z tvrdého dreva? V tom prípade vám určite dobre padnú rady, ako takéto podlahy čistiť, aby vyzerali krásne a zachovali si lesk po celé roky. Kľúčom k úspechu je pravidelná a metodická starostlivosť o ne.
Podlahy čelia najväčšiemu opotrebovaniu zo všetkých plôch v domácnosti. Znečistenie môže poškodiť samotné drevo, nehovoriac o tom, že jeho oprava, renovácia alebo v najhoršom prípade výmena je nákladná.
Na čistenie drevených podláh stačí len zopár prípravkov, ktoré máte doma. Vyhnete sa tak agresívnym chemikáliám a ich nežiaducim vplyvom na vaše zdravie.
Ako často čistiť drevené podlahy
Odborníci na drevené podlahy odporúčajú rýchle pravidelné čistenie niekoľkokrát týždenne. Najlepší spôsob na to je jednoduchý – na odstránenie prachu, nečistôt a akýchkoľvek iných častíc, ktoré sa do vašej domácnosti dostali, stačí použiť mop z mikrovlákna. Mop z mikrovlákna je jemný a nepoškriabe podlahu ako niektoré vysávače.
Raz za mesiac (alebo v prípade potreby aj častejšie) by sme mali drevené podlahy čistiť hĺbkovo, aby sme drevo vyčistili do hĺbky a získalo opäť lesk. Nielen nečistoty, ale aj zvyšky z mnohých komerčných čistiacich prostriedkov na podlahy môžu spôsobiť, že drevené podlahy budú matné.
Čo použiť, aby boli drevené podlahy opäť lesklé bez zanechania filmu? Odpoveďou je ocot.
Čo treba urobiť predtým, ako začnete čistiť dlážky octom?
- Skontrolujte, či je podlaha utesnená. Predtým, ako začnete čistiť podlahy z tvrdého dreva, je dôležité vedieť, aký typ povrchovej úpravy bol na podlahu aplikovaný. Zistíte to jednoducho, ak na podlahe zostane kvapka vody „sedieť“, podlaha je utesnená a môžete ju čistiť roztokom na báze vody. Ak drevo kvapku vody rýchlo absorbuje, povrchová úprava je opotrebovaná alebo nebola vôbec aplikovaná. V tom prípade obmedzte množstvo vody používanej na čistenie a podlahu čistite len vlhkou handričkou z mikrovlákna a hneď ju vysušte suchou handričkou, taktiež z mikrovlákna.
- Pozbierajte všetok neporiadok a odstráňte z podlahy malé predmety, ako sú napríklad koberčeky.
- Podlahu vyčistite od prachu mopom z mikrovlákna.
- Na hĺbkové čistenie si zvoľte vhodný čas – ideálne vtedy, keď bude doma najmenej ľudí.
- Naplánujte si postup. Začnite v jednom rohu miestnosti a postupujte smerom k dverám, aby ste na čistej podlahe nezanechávali stopy.
- Urýchlite čas sušenia. Dobrým pomocníkom je stropný alebo stojanový ventilátor.
Čo budete potrebovať na hĺbkové čistenie drevenej podlahy?
Suchú handričku z mikrovlákna, suchý mop z mikrovlákna, vysávač bez násady, prípadne ručný vysávač, destilovaný biely ocot, zubnú kefku s mäkkými štetinami.
Ako čistiť podlahu
Najskôr očistite podlahu suchým mopom alebo handričkou od prachu a nečistôt. Použiť môžete i vysávač bez nástavca, ktorý by mohol poškodiť tvrdé drevo.
- Vo veľkom vedre alebo v umývadle zmiešajte 4 l vody s 1 šálkou destilovaného bieleho octu.
- Namočte do roztoku čistý mop z mikrovlákna a vyžmýkajte ho, aby zostal len vlhký. Dlážku začnite umývať vo vzdialenom rohu a postupujte smerom k dverám. Mop často prepierajte a dôsledne žmýkajte.
Nakoniec nechajte podlahu poriadne uschnúť. Až po tom môžete po nej chodiť.
Ako vyčistiť štrbiny na drevených podlahách
Staršie drevené podlahy a zle nainštalované tvrdé drevo môžu vytvárať medzi doskami štrbiny, ktoré zachytávajú nečistoty a prach. Samozrejme, je možné odstrániť zachytené nečistoty, ale je to časovo náročné. Preto si pripravte plán a upratujte po malých častiach.
- Zmiešajte 2 šálky teplej vody a ¼ šálky octu. Namočte zubnú kefku s mäkkými štetinami do roztoku. Praskliny jemne vydrhnite kefkou a potom nečistoty utrite mäkkou handričkou alebo ich povysávajte.
Môžete čistiť drevené podlahy parou?
Parné čističe sú skvelé na čistenie neporéznych podláh, ako sú vinylové dosky, keramické dlaždice, leštený cement a kameň. Vysoká teplota a príliš veľa vlhkosti však môžu drevu ublížiť, najmä ak nie je správne utesnené.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com