Zdroj: shutterstock.com

Neviete, ako zbaviť domácnosť chlpov od štvornohých miláčikov? Vyskúšajte tieto účinné triky!

24. 11. 2022
Zdieľať

Každý, kto má doma psa alebo mačku vie, že dosiahnuť stav ideálnej „odchlpenosti“ domácnosti je nereálne. Nech sa snažíme akokoľvek, vždy sa niekde nájdu. Poradíme vám niekoľko trikov, ktoré vám pomôžu zvládať každodenný boj s chlpmi v domácnosti bez mimoriadnej námahy.

Pre majiteľov domácich zvierat je nemysliteľné žiť bez štvornohých priateľov, ale má to aj zopár nevýhod. Azda tou najvýraznejšou je ich srsť, ktorá sa lepí na koberce, gauč, posteľ, stoličky a určite nejakú nájdete aj pri každodennom zametaní dlážky. Pomocou nasledujúcich trikov môžeme zahltenie chlpmi šikovne zredukovať a mať čistejšiu domácnosť.

Psie chlpy na sedačke

Zdroj: istock.com

1. Domáceho maznáčika pravidelne češte a upravujte

Ak sa dá, ideálne vonku, nie v interiéri. Ak bývate v paneláku, zoberte zvieratko na balkón a tam ho vyčešte. Zožeňte si kefu špeciálne určenú na jeho srsť. Pre mačky dobre fungujú kefy s mäkkými silikónovými štetinami, pri psíkoch i mačkách oceníte gumené rukavice s výbežkami na vyčesávanie. Ak máte psíka, ktorému sa srsť zhlukuje do chumáčov alebo má dlhú srsť, upravujte ho kovovým hrebeňom, strihaním a šampónovaním.

Cesanie-a-upravovanie-srsti-maciek-a-psov

Zdroj: istock.com

Samotným umytím zvieratku odíde veľa uvoľnených chlpov, preto si pred kúpaním maznáčika dajte na odtok sitko, aby ste ich zachytili. Samozrejme, majitelia mačiek to majú v tomto bode náročnejšie – keďže voda nie je práve ich najlepším priateľom. Vyčesávajte, vyčesávajte, vyčesávajte.

2. Vyberte povrchy odolné voči srsti domácich zvierat

Ak renovujete byt či dom alebo si zariaďujete nový, investujte do povrchov, ktoré odpudzujú zvieracie chlpy. Čo to znamená? Vymeňte koberce za tvrdé podlahy, zamatové pohovky za bavlnené alebo iné bez chlpov, vlnené prikrývky za hladké tkaniny.

Prečítajte si tiež
Poschodový byt v Petržalke pre trojčlennú rodinu a dvoch psov. Precízny interiér s výhľadom na hrad

3. Háklivý nábytok prikryte

Nebojte sa, nie ste sami, koho pes alebo mačka zbožňujú spať na vašej posteli či kresle. Odháňanie veľmi nepomáha, lepšie je prikryť posteľ, gauč či kreslá prikrývkou určenou pre domáce zvieratá, ktorú raz za týždeň vyperiete v práčke. A nezabudnite tiež pravidelne čistiť od chlpov, prípadne prať pelechy pre domáce zvieratá.

Kupanie-psa

Zdroj: istock.com

4. Zbavte sa chlpov v práčke

Pravidelné pranie prikrývok a koberčekov pre domáce zvieratá pomôže zbaviť sa domácich choroboplodných zárodkov a baktérií. Pridajte do pracieho cyklu tekutý zmäkčovač vody alebo pol šálky bieleho octu, aby ste ešte viac uvoľnili chlpy domácich zvierat z tkanín. Na konci cyklu skontrolujte bubon práčky a vyberte všetky zvieracie chlpy, ktoré nájdete. Dobrým tipom je obyčajná hubka na riad pridaná do prania – naberie na seba veľkú časť chlpov a vlasov z bielizne.

5. Investujte do vysávača na zvieracie chlpy

Vždy pred hĺbkovým čistením alebo umývaním dlážok povysávajte podlahy. Vysávače na zvieracie chlpy sú navrhnuté tak, aby zbierali chlpy efektívne a zároveň sú vybavené HEPA filtrom, ktorý je nevyhnutnosťou na odstránenie alergénov z miestností. A ako vieme, srsť domácich zvierat je dosť silným a častým alergénom.

Je tiež dôležité, aby ste vysávač pravidelne vyprázdňovali a čistili jeho kefy od chlpov.

Vysavac-na-psie-chlpy

Zdroj: istock.com

6. Kým ste vonku, spustite robotický vysávač

Idete na prechádzku so psíkom? Za ten čas použitie robotického čističa na odstránenie zvieracích chlpov. Síce nenahradí dôkladné vysávanie, ale medzi dvoma víkendovými upratovaniami udrží chlpy pod kontrolou.

7. Absolútna nevyhnutnosť každého psičkára či mačičkára: papierový alebo umývateľný valček na chlpy

Lepivé papierové valčeky musíte mať vždy poruke, rýchlo očistia oblečenie od chlpov, ale aj gauč či bytové textílie. Použiť ich môžete aj na zvieracie pelechy. Existujú aj sofistikovanejšie valčeky, nie všetky však fungujú tak, ako by sme si to želali a stoja zvyčajne viac peňazí ako papierové.

Valcek-na-zvieracie-chlpy

Zdroj: istock.com

8. Vyskúšajte vlhké gumené rukavice

Keď navlhčíte čisté gumené rukavice a prejdete nimi po nábytku, závesoch a pelechoch pre domáce zvieratá, uvidíte, koľko chlpov sa na ne nalepí. Gumové rukavice sú skvelým nástrojom na odstraňovanie chlpov domácich zvierat z rôznych zákutí a štrbín.

9. Chlpy z podlahy zozbierajte pomocou starých ponožiek

Ak ste sa už niekedy prešli len v ponožkách po byte, kde bývajú chlpatí miláčikovia, určite ste si všimli, koľko chlpov sa vám prilepilo na ponožky. Využite to na čistenie: prevráťte ponožky naruby, navlhčite ich, natiahnite na ruky alebo na nohy a môžete sa pustiť do upratovania nábytku, kútov či podláh.

Chlpy zo psa na ponožkách

Zdroj: shutterstock.com

10. Kúpte si gumenú metlu alebo mop

Ak doma nemáte koberce, ale predovšetkým tvrdé podlahy, vyčistíte ich gumenou metlou alebo mopom. Pomôže aj kvalitný navlhčený mop z mikrovlákna.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com, shutterstock.com

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: čistenie podlahy domácnosť Praktické rady upratovanie
Zdieľať článok

Diskusia