Čo by mala spĺňať komfortná podlaha v dome
Komfortná podlaha by mala mať dve hlavné vlastnosti – mala by udržiavať teplo odspodu a tiež vytvárať akustickú (zvukovú) pohodu. Obe zabezpečíme vhodnou tepelnou izoláciou.
Riešenie sa líši pri podlahe na prízemí a na poschodí. Prízemie, pod ktorým už nie sú vykurované obytné miestnosti, treba lepšie tepelne izolovať, čo nám dokáže ušetriť 5 – 10 % tepla v interiéri. Na druhej strane nám na prízemí stačí, aby sa kroky nerozliehali po priestore, kým na poschodí nám záleží aj na nepriezvučnosti, teda na schopnosti podlahy zadržiavať zvuky a neprepúšťať ich dolu.
Tiež musíme mať jasno v tom, akú svetlú výšku miestností môžeme dosiahnuť, čo býva dôležité hlavne v podkroví alebo pri rekonštrukcii. Od tohto údaju sa odvíja aj výber skladby podlahy. Môžeme si vybrať medzi ťažkou a ľahkou plávajúcou podlahou. Aby sme si ju nemýlili s plávajúcou podlahovou krytinou, mali by sme poznať výhody aj nevýhody oboch možností.
Rýchlo, ľahko a je to v suchu
Ľahká plávajúca podlaha zaručuje rýchlu montáž a minimálne zaťaženie konštrukcie. Svoje označenie získala preto, lebo nepotrebuje roznášaciu vrstvu, teda betónový poter, buduje sa suchým spôsobom a nevyžaduje si teda čas na zasychanie. Vďaka tejto technológii je aj tenšia a ľahšia. Ak je správne zostavená, poradí si s udržaním tepelnej pohody aj s krokovým hlukom, čiže s roznášaním zvuku krokov po interiéri. Má však o niečo slabšiu nepriezvučnosť ako ťažká plávajúca podlaha. Znamená to, že ak si na poschodí alebo v podkroví pustíte hudbu alebo film, môžu sa o tom dozvedieť aj o poschodie nižšie. S použitím minerálnej izolácie Nobasil PTS alebo PVT dokáže znížiť krokový hluk o 22 až 32 dB.
Pri izolácii podlahy sa niekedy používajú aj dosky z polystyrénu, majú však vyššiu tvrdosť ako dosky z minerálnej vlny a tak lepšie šíria zvuk, čo zhoršuje akustickú pohodu v interiéri. Pri inštalácii izolácie je dôležité, aby izolačné dosky čo najtesnejšie priliehali. Odporúča sa použiť minerálnu izoláciu v hrúbke aspoň 3 – 5 cm. Aby sa krokový hluk nešíril do zvislej konštrukcie a následne do iných miestností, je potrebné po obvode miestnosti uložiť okrajový dilatačný pásik, ktorý zabráni zvukovým mostom. Na vrstvu tepelnej izolácie sa umiestňujú roznášacie veľkoplošné dosky (tieto môžu byť na drevenej báze OSB dosky a preglejky), prípadne materiály na cementovláknitej báze alebo rôznych recyklovaných látok.
Roznášacie veľkoplošné materiály ovplyvňujú spolupôsobením s minerálnou vlnou výsledné akustické a pevnostné vlastnosti podlahovej konštrukcie. Mali by byť hrubé aspoň 2 cm a ideálne je ukladať ich v dvoch vrstvách, resp. spájať na pero a drážku. Na ne sa potom môže ukladať zvolená podlahová krytina – keramická dlažba, laminátová alebo drevená podlaha.
Solídna základňa
Ťažká plávajúca podlaha síce zaberie viac z výšky miestnosti a viac zaťaží konštrukciu, s minerálnymi doskami Nobasil PTN alebo PTE však zníži krokový hluk o 25 až 35 dB, čo v interiéri predstavuje výrazný akustický efekt. Jej súčasťou je betónový poter, ktorý sa pripravuje mokrým procesom, vyžaduje si teda dlhší čas na dôkladné zaschnutie. Musí byť oddelený od izolačnej dosky hydroizoláciou, aby nenasiakla vlhkosťou z poteru. Minimálna hrúbka poteru je 40 – 50 mm (podľa odporúčaní statika). Pri ťažkej plávajúcej podlahe je potrebné brať do úvahy jej vyššiu hrúbku a zohľadniť ju pri osádzaní otvorových konštrukcií – dvier, zárubní a prahov. Pri izolovaní podlahy v celom obytnom priestore treba vybudovať najprv deliace priečky, až potom prejsť k tepelnej izolácii podlahy. Pri opačnom postupe by podlaha viedla zvukové vlny do všetkých miestností. Pri tomto type podlahy je vhodná hrúbka izolácie asi 4 cm.
Tajomstvá ukryté pod podlahou
Niekedy sa pod podlahu ukladajú technické rozvody, čiže vedenie vody či elektriny, nie podlahové vykurovanie. Mali by sa ukladať do vrstvy pod tepelnú izoláciu tak, aby ich od roznášacej dosky oddeľovala vrstva izolácie hrubá aspoň 2 cm. Podlahové vykurovanie sa musí ukladať až nad tepelný izolant. Dnešné podlahové vykurovacie systémy zvyknú byť upevnené v rohoži (v prípade elektrického zdroja) alebo v systémovej doske (pri teplovodnom vykurovaní). Následne sa aplikuje roznášacia vrstva v podobe betónového alebo anhydritového poteru.
Odborník radí
Karol Tužinský, aplikačný manažér Knauf Insulation Nová Baňa
Izoláciu treba vždy ukladať od protiľahlého rohu dvier. Na transportné trasy sa musia vždy položiť roznášacie dosky, aby sa nešliapalo priamo po izolácii. Zabránime tým mechanickému poškodeniu a znefunkčneniu statických a akustických vlastností izolácie.