Zdroj: iStock

Ako zmeniť či vylepšiť starú podlahu za víkend

05. 11. 2021
Zdieľať

Vyladený a inšpiratívny interiér nemusí byť luxus. V priebehu víkendu a za pomerne málo peňazí dokážete vlastnými rukami zmeniť či vylepšiť svoju starú podlahu na nepoznanie. Neveríte?

Výmena nemodernej dlažby je časovo i finančne náročné. Prečo ale vyhadzovať dobrú podlahu, keď túžite iba zmeniť jej dizajn? Všetko, čo potrebujete, je nová farba a chuť tvoriť. Navyše, nemusíte zostať len pri jednom odtieni. Nie je totiž nič jednoduchšie, ako preniesť na nový podklad obľúbený vzor pomocou šablóny. Na tvorenie vám stačí len valček, tupovací štetec a čistá, suchá šablóna. Podľa typu povrchu zvoľte vhodnú farbu a lak, s čím vám pomôžu predajcovia v špecializovaných predajniach.

Prečítajte si tiež
Kvetináče s etno vzorom svojpomocne

V novom šate

Orientálny marocký alebo aztécky vzor, ktorý vytvoríte pomocou šablóny, zmení vašu kuchyňu na nepoznanie. Dlažbu nezabudnite pred maľovaním poriadne umyť a zbaviť mastnoty. Prvú, podkladovú farbu nanášajte na suchý povrch valčekom. Vybratú šablónu si prilepte o dlažbu páskou, aby sa vám nehýbala, a pomocou oválneho štetca vytvárajte vzor. Po vyschnutí je potrebné dlažbu ošetriť lakom – naneste dve vrstvy s odstupom aspoň 24 hodín.

Rustikálna kuchyňa s čiernobielym marockým vzorom

Zdroj: The Kitchin

NÁŠ TIP

Pri používaní šablóny nepoužívajte príliš veľké množstvo farby. Mohla by vám začala zatekať pod okraje a výsledok by nepôsobil pekne.

Ako od profesionála

V poslednom období sa v interiérovom dizajne objavuje čoraz viac kombinácií dvoch rôznych podlahovín, pričom prechod medzi nimi nie je oddelený lištou, ako to bolo kedysi, ale plynule nadväzujú jedna na druhú.

Prečítajte si tiež
Viete, ako správne zalievať izbové rastliny? Pozor na tieto chyby!

Ak máte klasické drevené parkety, podobný dojem môžete vytvoriť pomocou farieb. Začnite maľovať prvé rady a postupujte do priestoru. Efekt prechodu vynikne najviac, ak sú parkety uložené vo vzore stromčeka, chevronu alebo v staronemeckom vzore.

Vzor rybej kosti na farebnej dlažbe v chodbe

Zdroj: Viva Decora

Skrášlite si schody

Ani oživenie schodiska nemusí byť náročné. Ak máte väčší a komplikovanejší vzor, pripevnite šablónu najskôr do stredu podstupnice a potom postupujte do strán. Tí odvážnejší (a s pevnou rukou) môžu skúsiť pracovať aj bez šablóny a vzor vytvárať priamo na podstupnicu pomocou štetca. V tomto prípade však odporúčame zvoliť si jednoduché, opakujúce sa vzory (čiary, bodky), ktoré si nevyžadujú až takú presnosť.

Drevené schodisko so vzorom

Zdroj: Priscila Barros

Ornamenty

Oživte starú drevenú podlahu pomocou nadrozmernej šablóny v štýle boho. V prípade, že vám pôvodný odtieň dreva nevyhovuje, môžete si podlahu najprv premaľovať. Skôr než začnete, uistite sa, že vaša podlaha nebola voskovaná, a ak áno, vosk odstráňte. Pomocou brúsky zdrsnite povrch, povysávajte, zmyte všetok prach a nechajte dôkladne vyschnúť.

Prečítajte si tiež
Ako si rýchlo a efektívne zútulniť bývanie?

Pripravený povrch môžete maľovať, ideálne valčekom s dlhou rukoväťou. Po vyschnutí farby vytvorte pomocou šablón ornamenty. Nakoniec všetko zafixujte lakom.

Ornamenty v chodbe na drevenej podlahe

Zdroj: STENCILSLAB

NÁŠ TIP

Dajte pozor, aby ste sa pri maľovaní nezahnali do kúta alebo za dvere, odkiaľ nebudete vedieť odísť „suchou“ nohou.

V pastelových tónoch

Pokiaľ vás kvety a ornamenty príliš neoslovujú, skúste to s geometriou. Pastelové odtiene sú v interiéroch mimoriadne obľúbené, tak prečo ich nepoužiť na podlahu? Farebné lichobežníky vyniknú v jednoducho zariadenom priestore a vnesú doň chýbajúcu dávku hravosti a optimizmu. Vzory si najprv nakreslite na papier, potom pomocou pásky vytvorte na zemi lichobežníky a postupne ich vyfarbujte, kopírujúc svoju predlohu na papieri.

Starožitná komoda v chodbe s geometrickou farebnou dlažbou

Zdroj: MARTINE MAAKT

Ak hľadáte ekologické riešenie, vyskúšajte kriedové farby. Existuje množstvo žiarivých odtieňov, dobre sa s nimi pracuje a nezapáchajú. Môžete ich použiť na dlažbu, parkety, drevo, betón, dokonca i na linoleum. Inšpirácie a návody, ako s ich pomocou premaľovať podlahu, nájdete na navidieku.sk.

Falošný koberec

Máte podlahu z OSB dosiek, o ktorej ste si mysleli, že je len dočasným riešením? Nová farba je skvelý spôsob, ako zahnať nudu a vytvoriť niečo originálne.

Čierne geometrické vzory na drevenej podlahe v spálni

Zdroj: VIVES STRAND

Veľkorysý priestor znesie aj veľké geometrické vzory. A vôbec ním nemusí byť pokrytá celá podlaha – pomocou farby skúste vytvoriť napríklad bordúru alebo takýto „falošný“ koberec.

Text: Katarína Paukeje

Foto: Vives Strandt, Martine Maakt, Stencilslab, iStock, The Kitchin, Priscila Barros, Viva Decora

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: boho štýl etno štýl exotické drevo farby na drevo handmade interiérový dizajn maliarske farby nátery pastelove farby podlahy vzory
Zdieľať článok

Diskusia